Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy keramzytobetonowe

Klawiszowanie stropów - przyczyny, zapobieganie i zagrożenia

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Jednym z istotnych zjawisk związanych ze stropami jest tzw. klawiszowanie. W ten sposób określa się nierównomierne uginanie się elementów nośnych, które skutkuje powstawaniem rys, pęknięć, a nawet odpadaniem fragmentów tynku.

Czym jest klawiszowanie stropów?

Jednym z istotnych zjawisk związanych ze stropami jest tzw. klawiszowanie. W ten sposób określa się nierównomierne uginanie się elementów nośnych, które skutkuje powstawaniem rys, pęknięć, a nawet odpadaniem fragmentów tynku.

O klawiszowanie nie trzeba się martwić w przypadku wyboru stropu monolitycznego. Jeśli szalunek pod strop wykonany jest starannie, to do wykończenia powierzchni sufi tu wystarczy gładź gipsowa. Klawiszowanie nie jest problemem również w stropach drewnianych wykończonych od spodu boazeria. Wprawdzie elementy nośne stosowane do ich ułożenia cechuje tendencja do dużych ugięć, ale nie pojawiają sie pęknięcia.

Problemów z klawiszowaniem nie powinna nam przysporzyć również konstrukcja gęstożebrowa - o ile zaprojektowano i wykonano ją prawidłowo. Nierównomiernemu uginaniu się belek stropowych zapobiegają w tym przypadku tzw. żebra rozdzielcze - podłużne elementy konstrukcyjne montowane prostopadle do belek nośnych, w środku ich długości. Pomaga również ułożenie grubej warstwy nadbetonu (klasy B20). Strop gęstożebrowy najlepiej jest wykończyć od spodu tynkiem cementowo-wapiennym (możliwie cienką warstwą).

Warto jednak zadbać o to, aby jego zespolenie z podłożem było wystarczająco silne. Niestarannie przygotowanie miejsca, w którym nakładany będzie tynk, niemal na pewno będzie skutkowało pojawieniem się drobnych rys na sufi cie. W przypadku stropu z płyt kanałowych nie da się uniknąć ułożenia kilku płyt obok siebie.

Wyeliminowanie rys w miejscu ich styku wymaga starannego wykonania zbrojenia w spoinach i wypełnienia ich betonem odpowiedniej klasy. Niestety, ten etap prac jest często lekceważony.

źródło i zdjęcia: Uciechowski Z.P.H.U. Sp.j.

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum