Jak przygotować narzędzia do sezonu prac ogrodowych?

Wiosna to czas wytężonych prac w ogrodzie, sprzątania po zimie i organizacji solidnej podstawy do rozpoczęcia sezonu letniego. Uporządkowanie trawnika, drzew i roślin wymaga sprzętu, który poradzi sobie nawet z najtrudniejszymi zadaniami.

Jak przygotować narzędzia do sezonu prac ogrodowych?
Techtronic Industries Eastern Europe Elektronarzędzia AEG – innowacyjne rozwiązania dla branży budowlanej
Dane kontaktowe:
575 005 158
Komitetu Obrony Robotników 45 A 02-146 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

W trakcie działania narzędzia ulegają licznym uszkodzeniom, których często nie da się uniknąć. Pozostawione jednak w trybie spoczynku w czasie zimowych miesięcy, również mogą być narażone na korozję i zniszczenia. Powodem takiego stanu rzeczy jest najczęściej złe przechowywanie, a w związku z tym niekorzystne działanie na sprzęt niskiej temperatury i wilgoci.

Przed rozpoczęciem sezonu absolutnie niezbędnym działaniem jest sprawdzenie stanu technicznego wszystkich narzędzi - wyczyszczenie ich, naprawa lub w skrajnych sytuacjach - pozbycie się starych urządzeń i zakup nowych. Zniszczone przyrządy mogą być bowiem niebezpieczne zarówno dla użytkownika, jak i dla roślin w ogrodzie. Ryobi® podpowiada, w jaki sposób samodzielnie wykonać przegląd narzędzi i radzi, na które elementy zwrócić szczególną uwagę przy ich konserwacji i przygotowaniu przed sezonem pierwszych prac ogrodowych.

Sadzenie nowalijek

Jeżeli poniższe zalecenia nie zostały wykonane w czasie konserwacji sprzętu po zakończeniu sezonu letniego, warto zrobić to właśnie teraz.

Narzędzia ręczne

1. Dokładne umycie i wysuszenie narzędzi to najważniejszy krok, aby zabezpieczyć materiał przed korozją. Do tego celu wystarczy ściereczka i woda. Włożenie przyrządów na kilka chwil do wrzątku i przetarcie spirytusem da z kolei gwarancję wyeliminowania wszelkich bakterii, grzybów czy zarodników. Do bardziej opornych zanieczyszczeń można użyć drucianej szczotki. Z kolei wszystkie narzędzia, na których widoczna jest rdza należy doczyścić papierem ściernym. Do pozostałości żywicy na nożach i sekatorach, a także do ostrzy pił można użyć specjalistycznego preparatu lub roztworu alkoholowego, czy rozpuszczalnika np. nafty - to ułatwi pozbycie się brudu i zanieczyszczeń.

2. Kolejną ważną częścią przygotowań do sezonu jest naoliwienie sprzętu, który posiada ruchome elementy (np. sekatory czy nożyce). Warto upewnić się, że nic nie blokuje ich ruchu i posmarować śruby uniwersalnym smarem. Poruszanie ruchomymi elementami w czasie naoliwiania zagwarantuje równomierne rozprowadzenie środka.

Kosiarka gotowa do skoszenia trawnika

Elektronarzędzia

3. W odpowiedniej pielęgnacji kosiarek i podkaszarek bardzo istotna jest konserwacja podwozia oraz zabezpieczenie wszystkich metalowych części przed korozją. W tym celu należy dokładnie je oczyścić z pozostałości trawy i roślin, nagromadzonego zimą pyłu czy kurzu, pokryć specjalnym środkiem konserwującym i na chwilę uruchomić.

4. W pracach ogrodowych idealnie sprawdzają się rozwiązania akumulatorowe, które dzięki eliminacji kabla są przede wszystkim wygodniejsze i bezpieczniejsze w użyciu, przy zachowaniu maksymalnej wydajności. Należy jednak pamiętać, że taki sprzęt wymaga szczególnego traktowania nie tylko w trakcie sezonu, ale również wtedy, kiedy nie jest używany. Warto upewnić się więc, że akumulator zimą przechowywany był w odpowiednich warunkach - ciepłym i suchym pomieszczeniu. Jeżeli akumulator nie wymaga ponownego czyszczenia z kurzu i pyłu, wystarczy naładować go, zamontować w kompatybilnym urządzeniu i sprawdzić poprawność działania.

5. Wszystkie elektronarzędzia tnące mogą wymagać ostrzenia. Można zrobić to samodzielnie przy pomocy osełki bądź specjalnego kamienia, pamiętając o zachowaniu oryginalnego kształtu ostrzy, bądź zlecić to zadanie specjaliście. Po dokładnym oczyszczeniu ostrzy należy przystąpić do naostrzenia noży i pokrycia ich środkiem konserwującym.

6. Wymiana zużytych części w narzędziach, zagwarantuje poprawne działanie sprzętu i zapewni jego dłuższą żywotność. Dla pełnego bezpieczeństwa przyszłego użytkowania, ale także utrzymania wydajności i wysokiej jakości elektronarzędzi warto zlecić to zadanie specjaliście, pamiętając o wyborze oryginalnych części zamiennych.

7. Dokładne sprawdzenie użyteczności posiadanych sprzętów i ocena czy nie wymagają naprawy bądź wymiany na nowe to ważna część tworzenia listy zakupów na nadchodzący sezon. Należy zastanowić się czy w przydomowym warsztacie nie brakuje dodatkowych elektronarzędzi do bardziej efektywnej pracy w ogrodzie, w które w tym roku warto zainwestować. Skompletowanie idealnego i dopasowanego do potrzeb użytkownika zestawu elektronarzędzi na pewno przyniesie więcej radości z pracy, gwarantując szybsze ukończenie zadania, a tym samym dłuższe chwile na relaks w zadbanym ogrodzie.

Z gotowym rozwiązaniem i pomocą przychodzi marka Ryobi®, która oferuje całą gamę rozwiązań w ramach systemu ONE+. Jeden akumulator do wielu urządzeń pozwoli na powiększenie kolekcji elektronarzędzi oraz narzędzi ogrodowych przy jednoczesnym zaoszczędzeniu czasu i środków.

źródło i zdjęcia: Techtronic Industries Eastern Europe

Pozostałe publikacje Techtronic Industries Eastern Europe