Jaki materiał wybrać na taras?

Poszukując odpowiednich materiałów wykończeniowych, zdajmy się więc nie tylko na architektoniczne trendy, lecz także wysokie właściwości użytkowe rozwiązania. Co wybrać spośród wielu możliwości, jakie znajdziemy na rynku?

Jaki materiał wybrać na taras?
BRUK-BET Kostka brukowa
Dane kontaktowe:
801 209 047
Nieciecza 199 33-240 Żabno

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Rozum podpowiada - kostkę brukową. To popularny surowiec, który spotkamy zarówno w przestrzeni prywatnej, jak i publicznej, gdzie tworzy chodniki, parkingi i podjazdy. Dobrze zdał egzamin na wymagających powierzchniach, więc sprawdzi się pewnie w zaciszu ogrodu. Jednak serce i zmysł piękna mówi, by podążać całkowicie innym kierunkiem i sięgnąć po nowoczesne, modne płyty wielkoformatowe, które doskonale prezentują się pośród minimalistycznych akcentów i geometrycznych motywów, charakterystycznych dla współczesnego budownictwa. Dziś rozwiejemy wszelkie wątpliwości i podpowiemy, dlaczego płyty tarasowe to dobry wybór!

Płyta tarasowa czy kostka?

Patrząc od strony praktycznej na obydwa rozwiązania, można napisać, że zarówno płyty, jak i kostka świetnie poradzą sobie na tarasie czy na ścieżkach ogrodowych. To materiały o wysokich parametrach technicznych - trwałe, odporne na zmienne warunki atmosferyczne i gwarantujące stabilność. Jednak w dobie popularności trendu minimalistycznego, otwartych przestrzeni, łączenia stref wewnętrznych i zewnętrznych, a co za tym idzie dużych formatów i prostych kształtów płyty tarasowe zbierają zaszczytny laur zwycięstwa. Pod względem designu ujmują prostotą oraz elegancją, przyczyniając się do stworzenia spójnej, jednolitej płaszczyzny. Występują w pełnej krasie odcieni, od ciepłych beży i kremów, adaptujących się w aranżacjach klasycznych i tradycyjnych, po surowe szarości i grafity - dopełniające stylistykę modernistyczną czy nowoczesną.

Płyty Trawertyn Biały

O ogromnej gamie możliwości materiału świadczy bogata oferta marki Bruk-Bet. Atrakcyjna kolorystyka i duże formaty płyt brukowych harmonijne scalą wystrój ogrodu, wtopią się w zielone tło przestrzeni i zapewnią znacznie więcej estetycznych doznań, niż kostka brukowa. Łupana i nieregularna powierzchnia płyt Kwarcyt®, imitując piaskowiec, podkreśli surowy charakter posesji, na której dominują geometryczne bryły i symetrycznie wytyczone ścieżki. Propozycja Trawertyn, dzięki charakterystycznym wgłębieniom i porowatej strukturze, stanie się wierną kopią naturalnej skały, potęgując atmosferę relaksu, jaka towarzyszy strefie odpoczynku.

Płyty Kwarcyt

Jakie są zalety płyt betonowych wielkoformatowych?

Nie ma wątpliwości, że pod względem wizualnym materiał prześcignął swoją konkurencję: kostkę, deski czy płytki ceramiczne, które mimo większego rozmiaru, nadal odbiegają od modnego trendu maxi. Technicznie także należą do grona rozwiązań wykończeniowych, które w nienaruszonym stanie przetrwają wiele kapryśnych jesieni i srogich zim, a pod wpływem silnego promieniowania UV nie zmienią swojego koloru. Wykorzystywane do aranżacji patio i oranżerii, tworzą symetryczne ścieżki wokół domu, schody, chodniki czy obszar dookoła basenu. Wszystko to wpływa na możliwość wykreowania spójnej wzorniczo przestrzeni - dopasowanej odcieniem, rodzajem wykończenia i formatem do charakteru budynku oraz ogrodu.

Płyty tarasowe Romantica® są dostępne w formatach 40x40, 40x80 i 80x80, dzięki czemu możemy wybrać taki ich kształt i wielkość, która będzie najlepiej pasowała do projektu naszego tarasu. Wyjątkowości nada mu wyrafinowana kolorystyka i nietypowe wykończenie tych płyt, np. metalic color. Dla odmiany, płyty Architect® cechują się surową formą, która w połączeniu ze starannie dobranymi barwami będzie stanowiła elegancką i minimalistyczną ozdobę tarasu. Szlifowane powierzchnie Terazzo i śrutowane Teratec wykonane ze szlachetnych grysów bazaltowych, marmurowych, granitowych i porfirowych zagwarantują nie tylko wysokie walory estetyczne, ale i bezpieczeństwo w strefach mokrych, ponieważ płyty te wykazują właściwości antypoślizgowe.

Płyty tarasowe z serii Romantica® i Architect® wyróżniają się również łatwością utrzymania w czystości. Nie wymagają impregnacji, tak jak drewno, a także nie wiążą się z koniecznością usuwania wykwitów wapiennych. Nowatorska technologia produkcji w oparciu o system ochrony Perlon® Lamino® zapewnia, że płyty wykazują mniejszą nasiąkliwość oraz niwelują problem powstawania trwałych śladów i zabrudzeń podczas codziennego użytkowania. Dzięki temu taras oraz powierzchnie wyłożone płytami nie dość, że prezentują się nowocześnie i stylowo, to także ograniczają obowiązek częstej pielęgnacji i znacznie upraszczają usuwanie trudnych zanieczyszczeń, chociażby po tłuszczach z grilla, kawie czy ketchupie.

Jak układać płyty na tarasie?

Układanie płyt tarasowych kojarzyło się raczej z mozolnym i trudnym zajęciem. Jednak w dobie innowacyjnych technologii możemy pożegnać zabiegi polegające na wylewaniu betonu, przeprowadzaniu wodochronnych izolacji czy stosowaniu kosztownych klejów. Skutecznym, a także szybkim i trwałym sposobem na montaż płyt brukowych jest zabudowa na podłożu gruntowym, zwana potocznie metodą "na sucho". Nie wymaga ona sporego nakładu pracy, ani czasu i jest też bardzo praktyczna, ponieważ pozwala na wymianę płyty w razie ewentualnego uszkodzenia. Do tego zadania musimy podejść rozważnie, rozpoczynając wszelkie czynności od przygotowania odpowiedniego projektu, uwzględniającego wymiary tarasu, jego kształtu czy rodzaju nawierzchni. Warto wziąć też pod uwagę, jaki będzie układ płyt, typ obrzegowania, czy nawet ilość schodków prowadzących do ogrodu.

Po części planistycznej kolej na realizację

Pierwszym krokiem jest tzw. korytowanie, czyli usuwanie warstwy wierzchniej do głębokości 20-30 cm. Gdy pozbędziemy się humusu oraz gruntu rodzimego, wyrównujemy powierzchnię, a w razie potrzeby pokrywamy teren geowłókniną. Potem musimy podsypać miejsce warstwą piasku o grubości 10 cm lub rozłożyć geowłókninę i utwardzić je przy pomocy zagęszczarki, nie zapominając o zachowaniu odpowiednich kierunków spadku (ok. 2%). Takie działanie pozwoli na prawidłowy odpływ wody opadowej do gruntu od budynku. Następne czynności związane są z konstrukcją obrzegowania z palisad lub bloków schodowych, a także wykonaniem podbudowy z kruszywa łamanego o grubości od 15 do 20 cm. Po zagęszczeniu powierzchni podsypujemy całość grysem (2-8 mm) o grubości od 4 do 5 cm.

Ostatnim etapem jest montaż płyt

Układamy je według projektu, z zachowaniem spoiny o szerokości 3-10 mm. Te szczeliny na samym końcu wypełniamy fugą żywiczną, płukanym piaskiem lub Granofugą, czyli mieszanką szlachetnych kruszyw o frakcji 0,5-2,0 mm, która doskonale zagęszcza szczeliny i eliminuje zjawisko wypłukiwania. Granofuga marki Bruk-Bet dostępna jest w czterech naturalnych wariantach kolorystycznych i może być wykorzystywana nie tylko do fugowania płyt tarasowych, lecz także kostek.

Płyty tarasowe to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów wykończeniowych. Zyskały popularność dzięki wysokim walorom użytkowym, związanym z trwałością oraz odpornością na niekorzystną aurę. Są też przede wszystkim efektownym zwieńczeniem projektu, sprawiając, że dom i jego otoczenie, zamieniają się w estetyczną wizytówkę mieszkających w nim ludzi.

źródło i zdjęcia: BRUK-BET