Podłoga w altanie lub pawilonie musi spełniać kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim powinna pozwalać na komfortowe poruszanie się (oczywiście w pewnych granicach) i zapewniać stabilność meblom ogrodowym. Jeśli w takich miejscach spożywa się dużo posiłków oraz organizuje spotkania towarzyskie, warto wybrać materiał, który będzie łatwy w konserwacji. Czyszczenie podłogi po soku, oleju i innych zabrudzeniach może być uciążliwe. Na rynku istnieje wiele rozwiązań, które można zastosować. Każde z nich ma swoje wady i zalety. Niezależnie od użytego materiału konieczna jest dbałość o odpowiednią izolację przed podsiąkającą wodą.
Najprostsze rozwiązania - proste nie zawsze znaczy dobre
Dawniej w altanach i pawilonach często rezygnowano z używania ozdobnych materiałów podłogowych. Z marnym skutkiem próbowano (i nadal próbuje się) uprawiać trawę. Zastosować można także po prostu utwardzone podłoże. Najtańszym kosztem stosuje się m.in. wylewki betonowe. Rozwiązanie poniekąd jest praktyczne, jednak jego estetyka pozostawia wiele do życzenia. Beton z czasem kruszy się i wymaga częstej konserwacji. Znacznie bardziej efektowne są podłogi z usypanego żwiru, płyt chodnikowych lub kostki brukowej. Żwir niestety co pewien czas trzeba uzupełniać a kostka ma "prawo bytu", jeśli używano jej do budowy innych elementów ogrodu, np. nawierzchni lub parkingu. Zarówno żwir, płyty chodnikowe, jak i kostkę wykonuje się na odpowiednio przygotowanym podłożu utwardzonym kamieniami oraz gruzem.
Materiał naturalny - w zgodzie z architekturą ogrodu
Do materiałów, które zawsze będą wyglądały naturalnie, należą drewno i kamień. Dlatego podłogi drewniane i kamienne (w różnych formach) są powszechnie budowane wewnątrz wymienionych konstrukcji. Drewno jest estetyczne, dobrze komponuje się z konstrukcją, ma jednak kilka wad. Jego wytrzymałość jako budulca podłóg sięga kilkunastu lat (chociaż to zależy oczywiście od gatunku i sposobu użytkowania), wymaga konserwacji (impregnacja, bejcowanie itp.) i nie zawsze jest wystarczająco odporne na ścieranie. Coraz częściej jako alternatywę w różnych typach konstrukcji stosuje się drewno kompozytowe. To produkt wytwarzany z mączki drzewnej, PVC (polichlorku winylu) lub PP (polietylenu). Materiał jest pozbawiony wad typowych dla drewna - sęków, sinizn, skrętu włókien i pęcherzy żywicznych.
Kamień również znajduje zastosowanie jako budulec podłóg. Należy wybierać gatunki, które są wytrzymałe, odporne na pękanie i ścieranie. Powierzchnia kamieni powinna być jak najbardziej gładka, aby umożliwić swobodne poruszanie się wewnątrz budowli. Popularnymi materiałami są granit, marmur, bazalt i serpentynit. Lepiej unikać natomiast wykorzystywania cenionego w ogrodach piaskowca. Kamień ten jest zbyt mało wytrzymały i po pewnym czasie będzie pękał.
Gres - połączenie dobrego wyglądu, praktyczności i wygody w użytkowaniu
Dobrym sposobem na budowę atrakcyjnych, wygodnych w konserwacji podłóg jest wykorzystanie gresu. Rozwiązanie sprawdza się zarówno w pomieszczeniach, jak i w ogrodzie. Gres powstaje z surowców zawierających minerały ilaste i skalenie. W zależności od faktury może imitować drewno lub kamień. Producenci (np. Ceramika Nowa Gala) oferują szeroki zakres kolorystyczny. Materiał jest odporny na rysowanie i ścieranie i znacznie bardziej wytrzymały niż tradycyjne płytki ceramiczne. Ponadto cechuje go niska nasiąkliwość, dzięki czemu jednocześnie dobrze znosi mrozy. Może być szkliwiony lub nieszkliwiony. W altanach i pawilonach można używać obu opcji, gdyż pokrycia dachowe chronią gres przed opadami atmosferycznymi. Do łączenia płytek gresowych z posadzką należy używać specjalnego kleju. Gres pasuje do konstrukcji różnego typu - od tradycyjnych po nowoczesne.
źródło i zdjęcia: CERAMIKA NOWA GALA