Wałki malarskie są niezbędne przy malowaniu zwłaszcza dużych powierzchni.
Kluczowymi parametrami przy wyborze są szerokość wałka, materiał poszycia oraz długość włosia.
Szerokość wałka
Zasada jest prosta - im szerszy wałek tym szybciej pomalujemy duże powierzchnie. Wałki najszersze są zalecane do dużych płaskich powierzchni. Aby osiągnąć najlepszy efekt szerokie wałki najlepiej sprawdzają się na ścianach, na których nie występują (lub jest ich stosunkowo niewiele) elementy utrudniające malowanie - kontakty, przewody, przełączniki. Jeśli musimy wykonać malowanie bardziej skomplikowane, najlepiej stosować wałki węższe.
Materiał poszycia
Materiał poszycia jest bezpośrednio powiązany z rodzajem stosowanej farby oraz gradacją malowanej powierzchni. Odpowiedni dobór poszycia do realizowanego zadania przyspieszy pracę i zagwarantuje oczekiwany efekt. Poszycie wałków występuje zazwyczaj w 6 wariantach: poliamid, poliakryl, poliester, welur, mikrofibra, gąbka poliestrowa. Każdy z nich przeznaczony jest do innych rodzajów farby. Najlepiej obrazuje to tabela poniżej.
Długość włosia
Wałki o długim włosiu idealnie nadają się do malowania powierzchni chropowatych - fasady, ściany z cegły, beton. Dzięki dłuższemu włosiu farba dostaje się we wszystkie szczeliny i doskonale pokrywa nierówną, chropowatą powierzchnię. Rodzaj używanej farby nie ma tu znaczenia. Krótkie włosie przeznaczone jest do farb olejnych oraz do zastosowania do w miarę równych podłoży. Biorąc pod uwagę powyższe parametry przed rozpoczęciem malowania, skutecznie i szybko odświeżymy wygląd naszych wnętrz. Nie ma na co czekać, jesień to najlepszy czas na malowanie.
źródło i zdjęcia: Grupa Topex