Solidny drewniany stolik możemy w prosty i szybki sposób zbudować samodzielnie
Potrzebne są do tego następujące narzędzia:
- piła do drewna,
- piła grzbietnica,
- kątomierz,
- miarka,
- wiertarka,
- wkrętarka,
- kombinerki,
- klucz płaski rozmiar 13,
- szlifierka oscylacyjna,
- blok ścierny,
- papier o grubości 120-150,
- wiertło rozmiar 2, 7, 8,
- wkręty do drewna o długości około 4 cm oraz 7 cm o średnicy 2,5 mm,
- dwa wkręty do drewna o średnicy 8 mm i długości około 14 cm,
- klej do drewna,
- lakier wodoodporny,
- pędzel.
Stolik zostanie wykonany z drewna sosnowego
To najlepszy gatunek drewna do mebli. Będą do tego potrzebne kantówki sosnowe (5 sztuk listew o orientacyjnych wymiarach: 4 cm grubości x 5 cm szerokości x 85 cm długości). Do tego blat sosnowy o wymiarach 60 x 120 cm. Wszystkie wymienione elementy są powszechnie dostępne w sklepach budowlanych.
We wszystkich czterech kantówkach w odległości 47 cm od końca (mierzone miarką) nawiercamy otwór wiertarką, żeby pod kantówkę w miejscu wiercenia podłożyć drewnianą listewkę. Zapobiegnie to stępieniu wiertła.
Otwór nawiercamy na środku kantówki wiertarką z wiertłem o rozmiarze 8. Na płaskiej powierzchni nakładamy na siebie dwie kantówki, w kształcie litery X, tak aby wywiercone otwory się pokrywały. W otwór wkładamy wiertło, którym wcześniej wierciliśmy, żeby ustawić kantówki we właściwym rozstawie.
W tym celu dłuższe odcinki kantówek (tworzących nogi stołu) należy ustawić w odległości 60 cm (właściwy rozstaw) od zewnętrznych krawędzi, a następnie ścisnąć ściskiem stolarskim obok wiertła, aby zapewnić konstrukcji sztywność.
Końce dłuższych odcinków kantówek (tworzących nogi stołu) przycinam tak, aby stały prosto na podłożu.
W tym celu na końcu kantówek do zewnętrznych krawędzi przykładamy listwę i wykreślamy ołówkiem linię, która wyznacza miejsce cięcia. Odkręcamy ścisk, wyjmujemy wiertło stabilizujące i przycinamy kantówki wzdłuż wyznaczonej linii.
Tę samą operację wykonujemy na drugim końcu kantówek, gdzie będzie spoczywał blat. Powyższe czynności powtarzamy z drugą parą nóg. Piątą kantówkę nawiercamy pośrodku czoła z obydwu stron wiertarką z wiertłem o rozmiarze 7 na głębokość około 8 cm.
Ośmiocentymetrowe wiercenie należy wykonać po zamontowaniu wiertła w wiertarce tak, żeby wystawało na taką właśnie wysokość. Wiertło wwiercamy tak, aby całe zagłębiło się w drewnie. Następnie czoło kantówki smarujemy klejem.
Kantówki ponownie składamy na kształt litery X. Do otworu wywierconego w kantówkach wkładamy wkręt do drewna o średnicy 8 mm i długości 14 cm i montujemy do czoła kantówki pokrytego klejem z wywierconym otworem.
Wkręt wkręcamy kluczem płaskim, rozmiar 13. Dokręcamy wkręt, jednak tak aby móc regulować rozstaw nóg. Rozstaw nóg ustawiamy na szerokość 60 cm, mierząc od zewnętrznej ich strony. Te same czynności wykonujemy z drugą parą nóg i łączymy ją z kantówką pełniącą funkcję stabilizującą.
Konstrukcję stawiamy na równym podłożu, jeszcze raz sprawdzamy rozstaw obydwu par nóg (60 cm) i dokręcamy śruby do oporu. Kolejną czynnością jest montaż blatu do konstrukcji nóg. Do nóg od strony krótszych odcinków dokręcamy listwę o wymiarach 1,5 x 8 x 50 cm. Przedtem nawiercamy listwę w miejscu połączenia z nogami.
Należy użyć trzycentymetrowych wkrętów, które wkręcamy wkrętakiem. Taką samą listwę dokręcamy do drugiej pary nóg. Następnie blat stołu kładziemy na równej powierzchni, do góry stroną, do której będą montowane nogi.
Konstrukcję nóg stawiamy krótszymi odcinkami na blacie w równych odległościach od jego krawędzi. Po właściwym ustawieniu nawiercamy wiertarką z wiertłem średnicy 2,5 mm po 3 otwory w listwach łączących nogi. W wywiercone otwory wkręcamy wkręty o długości 2,5 cm, które połączą konstrukcję nóg z blatem stołu.
Stół jest gotowy do użytku.
źródło i zdjęcia: Grupa Topex