Zacznijmy od przemyślenia, na czym zależy nam najbardziej - czy na ogrodzie pełnym efektownych roślin, czy raczej na uprawianiu ulubionych warzyw i ziół, a może najważniejsze jest wygodne miejsce relaksu urządzone meblami ogrodowymi? Z pewnością na niewielkim terenie trudno będzie zmieścić wszystkie wymarzone elementy, stąd konieczność dobrego planowania.
Najważniejsze zasady aranżacji małego ogrodu:
- Dokładne, przemyślane rozplanowanie, które pomoże wyznaczyć poszczególne strefy ogrodu. Dobrym rozwiązaniem, które optycznie powiększy ogród jest zaprojektowanie kilku płaszczyzn na różnych poziomach. Wtedy każdy poziom będzie postrzegany jako osobna przestrzeń - radzi główny projektant z firmy BRUK-BET®.
- Faliste ścieżki są lepszym pomysłem do małego ogrodu niż te ułożone w prostych liniach. Łuki, koła, fale powodują, że ogród wydaje się większy.
- Wykorzystywanie murków z kamieni lub cegieł, które porządkują teren. Coraz częściej stosuje się także gotowe elementy betonowe do budowy murków. Zaletą gotowych bloczków z betonu jest to, że używając rozmaitych elementów możemy uzyskać spójny wygląd małej architektury i dopasować ją do stylu domu. Bardzo popularne są materiały, których tekstura przypomina łupany kamień. Takie wykończenie mają m.in. palisady, bloczki ogrodowe czy cegły z serii Uni Split firmy BRUK-BET®.
- Wielofunkcyjność wyposażenia ogrodu. Na przykład skrzynia na narzędzia może być używana jako siedzisko - wystarczy wyłożyć ją miękkimi poduchami. Schodki ogrodowe mogą pełnić też rolę miejsca ekspozycji efektownych roślin w donicach czy lampionów.
- Dekoracje stosowane z umiarem - w małym ogrodzie wszystko widzimy z bliska, więc bardzo istotne są jakość i design. Lepiej zastosować jedną dużą efektowną dekorację zamiast trzech mniejszych.
- Oczko wodne dodaje przestrzeni i urozmaica ogród - nawet niewielkie spełni swoje zadanie.
- Ścieżki ogrodowe lepiej układać z niewielkiej kostki, takiej jak na przykład kostka Logo® firmy BRUK-BET®, niż z dużych płyt betonowych. Kolekcja Logo® składa się z sześciu podobnych wymiarowo elementów, naśladujących kostki cięte lub łamane o kształcie trapezu. Można z niej układać różne kompozycje, w szczególności ścieżki w kształcie łuków i zakręconych alejek, dopasowując do potrzeb komunikacyjnych. Natomiast ciekawy klimat naszego ogrodu nadadzą obtłuczone elementy brukowe w formie postarzanej antic, dostępnej w produktach Kontur, Promenada, Logo, Urbanit.
- Wybierając rośliny do małego ogrodu raczej zrezygnujmy z wielkich krzewów czy rozłożystych roślin, one bowiem przytłoczą ogród. Lepiej sprawdzą się niskie krzewy liściaste i byliny.
- Im bardziej połączymy dom z otoczeniem - na przykład montując przeszklone drzwi tarasowe z szeroką panoramą - tym większa optycznie będzie przestrzeń.
- Ogrodzenie małego ogrodu powinno być ażurowe, lekkie. Ogród otoczony pełnym murem straci na przestronności.
źródło i zdjęcia: BRUK-BET