Budowa domu jest procesem rozłożonym w czasie i podzielonym na różne etapy. Zaczynamy od planowania i podejmowania decyzji, które w wielu przypadkach będą miały znaczący wpływ na przyszłą wycenę inwestycji, koszty eksploatacji oraz komfort użytkowania odczuwalny przez nas, ale również przez przyszłe pokolenia. Jeśli teraz wybierzemy rozwiązania spełniające jedynie minimalne wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej obowiązujące obecnie, to nie tylko finalnie nie zaoszczędzimy na zużywanej energii, ale nasz dom w ciągu zaledwie 2-3 lat może stracić na wartości. Niestety wielu inwestorów wciąż nie jest świadomych tego, że rodzaj zastosowanej izolacji ma dodatkowo ogromny wpływ m.in. na redukcję niepotrzebnego hałasu oraz bezpieczeństwo ogniowe mieszkańców.
Pomyśl o izolacji termicznej i akustycznej domu, nie czekaj na ostatnią chwilę
Wybierając między domem spełniającym minimalne wymagania w zakresie oszczędności energii i izolacyjności cielnej, a domem energooszczędnym czy pasywnym decydujemy też o tym, jaką wartość będzie miał ten budynek za kilka lub kilkanaście lat.
- Ma to szczególne znaczenie w kontekście coraz bardziej restrykcyjnych wymagań dotyczących izolacyjności cieplnej przegród i zapotrzebowania budynków na energię. Od 2021 roku wszystkie nowo powstałe domy powinny być budynkami o niskim zapotrzebowaniu na energię – zauważa Ewa Bryś, Inżynier Biura Doradztwa Technicznego ISOVER.
Zaostrzanie przepisów w zakresie maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła przez dachy, ściany, stropy (Uc (max)) odbywa się od kilku lat skokowo – aż do grudnia 2020 roku – daty granicznej, wprowadzającej nowe wymagania. Zmiany te skutkują koniecznością stosowania materiałów izolacyjnych o lepszych parametrach cieplnych i/lub grubszej warstwy izolacji niż obecnie, dlatego że nowe domy, powstające od 2021 roku, będą musiały być energooszczędne. To, co dziś jest alternatywą, za trzy lata stanie się obowiązkiem.
Ocieplony dom jest poszukiwany na rynku nieruchomości
Prawidłowo dobrana i zamontowana izolacja umożliwi spełnienie przyszłych, zaostrzonych wymagań, jak również pozwoli ograniczyć zużycie energii w budynku.
- Parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze materiału ociepleniowego jest wartość współczynnika przewodzenia ciepła, którą deklaruje producent λD (lambda z indeksem D). Charakteryzuje ona właściwości termoizolacyjne materiału. Im jego wartość jest niższa, tym lepiej, ponieważ materiał jest lepszym izolatorem. Wełna mineralna ISOVER o najniższej "lambdzie" ma deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,030 W/(mK). Dla efektywności izolacji termicznej ważny jest również opór cieplny. Oznaczany jest on literą R z indeksem D i określa zdolność produktu do powstrzymywania strat ciepła. Jego wartość zależy od lambdy oraz grubości izolacji. Im wyższy opór cieplny, tym przegroda może lepiej zostać zaizolowana termicznie – wyjaśnia Ewa Bryś z ISOVER.
Wybierz odpowiednią izolację z wełny mineralnej
Do izolacji dachu skośnego, który jest zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych, wybierzmy sprężystą wełnę mineralną szklaną, np. Super-Matę Plus, lambda = 0,032 [W/mK]. Mamy wtedy pewność, że produkt łatwiej się dopasowuje i lepiej wypełnia izolowaną przestrzeń niż inne ciężkie i sztywne materiały. Materiał instalujemy w dwóch warstwach.
Pierwszą warstwę pomiędzy krokwiami, drugą pod krokwiami, tak aby łączna grubość izolacji wynosiła około 30 cm. Niezwykle istotną kwestią jest także prawidłowy montaż izolacji przez doświadczonych fachowców. Na tym etapie może dojść do błędów, których skutki mogą okazać się nieodwracalne. Poza odpowiednim montażem samej wełny, zwróćmy również uwagę na cały układ warstw w dachu, który ma istotne znaczenie dla naszego przyszłego komfortu i portfela. Na przykład dzięki zastosowaniu na poddaszu systemu ISOVER Vario® XtraSafe możemy uzyskać szczelność powietrzną dachu z jednoczesnym zarządzaniem wilgocią w przegrodzie.
Izolacyjnośc akustyczna również ma ogromne znaczenie
Myśląc długofalowo pamiętajmy też, że spełnienie wymagań w zakresie oszczędności energii, które będą obowiązywały od grudnia 2020 roku to nie wszystko. Odpowiednio dobrana izolacja może zapewnić nam również komfort akustyczny. Tu również świetnie sprawdzą się wyroby z wełny mineralnej. Jako trwały, niestarzejący się materiał będzie nam służyć przez cały okres użytkowania naszego domu. Potwierdzają to wyniki badań EURIMA (Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Materiałów Izolacyjnych), według których wełna mineralna zachowuje swoje właściwości nawet 55 lat od montażu.
– Powodem, dla którego decydujemy się na budowę własnego domu jest często chęć posiadania miejsca, w którym odczujemy ciszę i spokój. Niestety, na etapie projektowania i realizacji inwestycji zapominamy o rozwiązaniach zapewniających właściwą akustykę budynku. Zdając sobie równocześnie sprawę z tego, że aspekt ten będzie miał coraz większe znaczenie na rynku nieruchomości, warto na to zwrócić uwagę, planując budowę swojego wymarzonego domu. Na uzyskanie odpowiednich parametrów akustycznych pomieszczeń, poza odpowiednim zaprojektowaniem i wykonaniem przegród, wpływa to, z jakich materiałów przegroda zostanie wykonana.
Wełna mineralna ISOVER jest produktem rekomendowanym i z powodzeniem stosowanym od lat zarówno jako izolacja termiczna, jak i akustyczna. Odpowiednio dobrana i zamontowana może sprawić, że nasz dom może być dobrą inwestycją na rynku nieruchomości, ale przede wszystkim najlepszą inwestycją w nasze zdrowie i dobre samopoczucie – podkreśla ekspert ISOVER.
źródło i zdjęcia: ISOVER