Sekret balkonu idealnego

Dla wielu mieszkańców budynków wielorodzinnych czy apartamentów balkon stanowi alternatywę dla tarasu i ogrodu. Ważne jest, by spełniał on wszelkie wymagania dotyczące funkcjonalności oraz jakości. Odpowiednio zaprojektowany balkon to sposób na wieloletnią wygodę i komfort korzystania. W czym więc tkwi sekret balkonu idealnego?

Sekret balkonu idealnego
Schöck Sp. z o. o. Biuro handlowe Warszawa Rozwiązania do izolacji termicznej i akustycznej dla budownictwa wielorodzinnego
Dane kontaktowe:
22 533 19 33
Burakowska 14 01-066 Warszawa, kampus biurowy FOREST

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Okno na świat

Kiedy myślimy o tym, jaki powinien być balkon, zdecydowana większość myśli kieruje się ku jego użyteczności. Dobrze, gdyby jego powierzchnia pozwalała na ciekawą aranżację z możliwością wystawienia stolika, przy którym można spędzać letnie popołudnia i wieczory. A gdy już z niego w ten sposób korzystamy, ważne by balkon gwarantował nam intymność oraz bezpieczne użytkowanie. Z punktu widzenia inwestora, jak i przyszłego mieszkańca, z balkonu powinien rozprzestrzeniać się ciekawy widok oraz powinny zostać zachowane odpowiednie odległości pomiędzy sąsiadującymi balkonami, a także budynkami. Jednocześnie balkon powinien zostać zaprojektowany w taki sposób, by korzystanie z jego uroków było komfortowe, a jego wygląd zewnętrzny pasował do zamysłu całego budynku.

Kiedy myślimy o tym, jaki powinien być balkon, zdecydowana większość myśli kieruje się ku jego użyteczności

Ważnym aspektem jest również umiejscowienie balkonów względem kierunków świata. Nadmierna ilość promieni słonecznych lub ich całkowity brak negatywnie wpływają na korzystanie z przydomowych logii. Od północy światło jest równomiernie rozproszone, natomiast balkon otwarty na wschód wpuszcza promienie słońca tylko w godzinach porannych, co sprawia, że nie będzie przegrzany. Z kolei południowy balkon to najintensywniej doświetlone miejsce w ciągu całego dnia, stąd powinien zostać wyposażony w daszek lub markizę, by uniknąć żaru w upalne lato oraz ostrych promieni słonecznych zimą. Natomiast balkon skierowany na zachód daje gwarancję intensywnego oświetlenia ciepłym słońcem w godzinach popołudniowych.

Akcja – izolacja

Z uwagi na korzyści płynące z posiadania balkonów istotne jest, by już na etapie projektowania zapobiec powstawaniu mostków termicznych, migracji wody w warstwy konstrukcyjne płyty balkonowej lub do wnętrza budynku. Są to najczęściej wymieniane problemy, które wiążą się ze złym wykonaniem konstrukcji balkonowych.

- "Balkony narażone są na silne działanie czynników zewnętrznych, które mogą negatywnie wpłynąć na parametry termoizolacyjne całego obiektu, dlatego ważne jest wykonanie właściwej izolacji termicznej. Łączenie płyt balkonowych ze stropem, a właściwie z wieńcem, to miejsce, w którym powstają mostki termiczne. Balkony to wysunięte elementy konstrukcyjne, gdzie w miejscu ich połączenia z konstrukcją budynku występuje brak ciągłości izolacji termicznej. Mostki cieplne są często przyczyną zwiększonej utraty ciepła. W miejscu powstałego mostka cieplnego temperatura powierzchni wewnętrznych ścian i stropów spada  tak nisko, że w zetknięciu z ciepłem otoczenia skrapla się w tych miejscach para wodna zawarta w powietrzu pomieszczenia. Nierzadko powstające w ten sposób grzyby, pleśń czy wilgoć nie tylko naruszają wizualny aspekt ściany, ale - co najważniejsze - są bardzo groźne dla zdrowia domowników." - mówi Maciej Kowalczyk, Kierownik Działu Doradztwa Technicznego z firmy Schöck.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Bardzo ważne jest zadbanie o właściwą izolację przeciwwilgociową.

- "Odpowiednia hydroizolacja ochroni balkon przez szkodami związanymi ze złym odpływem wody. Jest to problem, który może skutkować nie tylko zalaniem pomieszczeń przylegających do balkonu i znajdujących się poniżej, ale również powstaniem niebezpiecznych dla zdrowia domowników pleśni czy grzybów." - dodaje Maciej Kowalczyk, Kierownik Działu Doradztwa Technicznego z firmy Schöck.

Nieodpowiednia hydroizolacja może również doprowadzić do degradacji warstw wykończeniowych na balkonie, co skutkować będzie nie tylko niskim komfortem użytkowania, ale przede wszystkim - dodatkowymi kosztami naprawy. Ważne jest również odpowiednie zaprojektowanie balustrady tak, by jej montaż nie uszkodził warstwy izolacji przeciwwilgociowej balkonu.

Z punktu widzenia inwestora, jak i przyszłego mieszkańca, z balkonu powinien rozprzestrzeniać się ciekawy widok oraz powinny zostać zachowane odpowiednie odległości pomiędzy sąsiadującymi balkonami

Warto zwrócić również uwagę na przenoszenie drgań, na które wyjątkowo czułe są galerie, czyli długie korytarze wykonane w formie płyt wspornikowych, z których bezpośrednio wchodzi się do kolejnych mieszkań. Ten rodzaj konstrukcji narażony jest na roznoszenie po wnętrzach hałasów oraz drgań, które mogą naruszać komfort domowników.

Przepis na balkon idealny

- "Aby uniknąć niepotrzebnych szkód spowodowanych nieodpowiednią izolacją, warto zdecydować się na użycie sprawdzonych produktów. Połączenie płyty balkonowej z budynkiem za pomocą łączników Schöck Isokorb, czyli nośnych elementów termoizolacyjnych do oddzielenia wystających elementów konstrukcyjnych, pozwoli na zachowanie ciągłości izolacji. Produkty marki Schöck dedykowane są wszystkim rodzajom balkonów, w połączeniach żelbet-żelbet, żelbet-drewno, żelbet-stal oraz stal-stal. Schöck Isokorb montowany jest w pionowej warstwie izolacji termicznej ściany a więc stanowi jej  naturalną kontynuację. Łącznik Isokorb przenosi obciążenia z płyty balkonowej na konstrukcję budynku oraz umożliwia oddzielenie ciepłych i zimnych elementów całej konstrukcji." - mówi Maciej Kowalczyk, Kierownik Działu Doradztwa Technicznego z firmy Schöck.

Schöck Isokorb to materiał bezproblemowy w montażu. Można go docinać lub dostosowywać do indywidualnych rozwiązań połączeń balkonów z budynkiem. Jego wykorzystanie w budownictwie znacznie poprawia komfort cieplny mieszkańców, minimalizując koszty ogrzewania lokalu poprzez zmniejszenie strat ciepła. Łącznik Isokorb wspomaga budownictwo pasywne dzięki zapewnieniu ciągłości izolacji termicznej oraz zmniejszeniu grubości wykończonej płyty balkonowej, której nie trzeba dodatkowo ocieplać. To rozwiązanie sprawia, że konstrukcje balkonów może kształtować w dowolny sposób, co korzystnie wpływa na końcowy efekt wizualny budynku.

Balkony idealnie posiadają jednak swoje sekrety, które warto odkryć, korzystając z rad ekspertów firmy Schöck. Produkty wiodącej marki nośnych elementów izolacji termicznej to sposób na stworzenie balkonu niezawodnego. Użycie łączników Schöck Isokorb pozwoli na redukcję strat cieplnych oraz wygodę korzystania z balkonów przez długie lata.

źródło i zdjęcia: Schöck Sp. z o. o. Biuro handlowe Warszawa