Jak poprawić jakość powietrza w domu?

Alarmy smogowe w polskich miastach nagłaśniane przez media oraz raporty publikowane przez organizacje zajmujące się tym tematem, powinny dać nam wszystkim do myślenia i być impulsem do działania. To co możemy zrobić jako jednostka, to jak najszybciej poprawić jakość powietrza, którym oddychamy w naszych domach. Tym bardziej, że są na rynku sprawdzone rozwiązania: Fresh i Oxygen firmy Jaga.

Jak poprawić jakość powietrza w domu?
Jaga Polska GRZEJNIKI KONWEKTOROWE, KANAŁOWE I DEKORACYJNE
Dane kontaktowe:
22 672 88 82
Zwycięzców 28/26 03-938 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Nowe rozwiązania firmy Jaga mogą znacznie poprawić jakość powietrza Wyposażone w skuteczne filtry wyłapujące nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia (filtr M6 nawet te do wielkości 0,4 mikrometra, czyli większość szkodliwych cząsteczek smogu).

Jednostka Oxygen Oba systemy, oprócz skutecznej filtracji, umożliwiają wentylację pomieszczeń bez otwierania okien oraz tłumią dochodzący z zewnątrz hałas. Dzięki temu, że współpracują z ekonomicznymi, oszczędnymi grzejnikami przyczyniają się do oszczędności środowiska (niski poziom emisji CO2). Dzięki Jaga Fresh i Jaga Oxygen powietrze wewnątrz domów, mieszkań, biur, szkół, przedszkoli, szpitali i in. może być czyste i świeże bez potrzeby montażu kosztownych i skomplikowanych systemów wentylacyjnych wyposażonych w rekuperację. To technologia w zasięgu możliwości.

JAGA FRESH to najnowszy na rynku system belgijskiego producenta opracowany w celu  poprawy jakości powietrza w domach i mieszkaniach, ale też w biurach, szkołach, obiektach medycznych itp. FRESH może współpracować zarówno z siecią c.o. jak i z systemem opartym o kocioł kondensacyjny lub pompę ciepła. System może być użyty w każdym typie budownictwa: nowym, wtórnym, a nawet zabytkowym (minimalna ingerencja w strukturę budynku). Pomimo kompaktowych gabarytów oferuje aż sześć funkcji: grzanie, chłodzenie, filtrowanie, wentylację, rekuperację oraz chłodzenie nocne.

Urządzenie Jaga FRESH dostępne jest obecnie w dwóch odmianach grzejników ściennych Briza Fresh oraz Strada Fresh. Rekuperator składa się z dwóch bezobsługowych wentylatorów, wymiennika ciepła, filtrów powietrza, czujnika CO2 i czujnika wilgotności oraz systemu sterowania (manualnego lub automatycznego). Sterowanie wentylacją odbywa się na podstawie parametrów jakości powietrza, która mierzona jest przez czujnik CO2 (nastawa w zakresie 800 do 1600 ppm) oraz czujnik wilgotności. Na zewnątrz grzejnika znajduje się panel sterujący, umożliwiający kontrolę automatycznego działania systemu oraz niezbędne operacje w przypadku sterowania manualnego. Grzejnik pobiera powietrze z zewnątrz, które za pomocą filtrów jest oczyszczane, a następnie wdmuchuje je (chłodzone lub ogrzewane) do pomieszczenia. Wbudowana rekuperacja odzyskuje ciepło ze zużytego powietrza wyprowadzanego na zewnątrz.

Serce systemu Jaga Fresh Oprócz czujników na straży jakości powietrza w grzejnikach Jaga FRESH stoi to co najważniejsze - system filtrów. Każdy grzejnik FRESH wyposażony jest w dwa filtry do kontroli powietrza nawiewanego i odprowadzanego. Są to filtry o wysokiej przepustowości HAF 3M TM, które eliminują pyłki, kurz, szkodliwe alergeny itp. substancje z powietrza. Zazwyczaj stosuje się jedną jednostkę odświeżającą na jedno pomieszczenie o objętości do ok. 200 m3, w zależności od oczekiwanego maksymalnego poziomu hałasu i rodzaju pomieszczenia (salon, sypialnia, gabinet). Przy przepływie powietrza na poziomie 40m3/h  hałas generowany przez urządzenie wynosi tylko 28 dB(A). Przepływ powietrza regulowany jest w 6 trybach i wynosi od 0 do max 125 m3/h.  

Kapsuła Moby - protoptyp Jaga JAGA OXYGEN to system odświeżana powietrza, zaprojektowany przez firmę Jaga do budynków takich jak szkoły, przedszkola, biura czy placówki medyczne. W przeciwieństwie do wentylacji mechanicznej system Oxygen działa tylko w momencie, gdy istnieje zapotrzebowanie na świeże powietrze, czyli wtedy, gdy czujnik CO2 wykryje, że stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniu przekracza komfortowy poziom na przykład 1200 ppm. Gdy nie ma takiej potrzeby system nie uruchamia się. Taki sposób działania, w przeciwieństwie do ciągłej pracy, generuje znaczne oszczędności energii. Ponadto system usuwa dokładnie tyle zużytego powietrza ile dostarczane jest świeżego, co daje użytkownikowi bardzo skuteczny i zrównoważony system wymiany powietrza.

W porównaniu do wentylacji z użyciem centralnego rekuperatora system Oxygen jest zdecydowanie bardziej higieniczny w kwestii działania i konserwacji. Urządzenie pobierające świeże powietrze wyposażone zostało w dwa filtry (do wyboru): filtr G3 zatrzymuje kurz, włosy, piasek i niektóre pyłki roślin, a filtr M6 blokuje nawet 80 % zanieczyszczeń o średnicy 0,4 mikrometra, czyli większość cząsteczek smogu.

Ponadto, jednostka usuwająca zużyte powietrze może być zaopatrzona w czujnik wilgotności, by w razie potrzeby usunąć jej nadmiar z pomieszczenia. Dzięki takiemu wyposażeniu systemu mamy kontrolę nad zanieczyszczeniami dostającymi się do pomieszczeń, hałasem oraz wilgocią. Co ważne, system firmy Jaga  może zostać sprzężony z systemem ochrony przeciwpożarowej i w razie potrzeby posłużyć jako urządzenie odcinające dopływ powietrza.

Panel sterowania systemem Oxygen System Oxygen dobrze sprawdzi się w miejscach takich jak szkoły, sale wykładowe i konferencyjne, banki – czyli tam, gdzie w jednej chwili do pomieszczenia wchodzi duża liczba osób i powietrze powinno zostać szybko odświeżone. Sprawdzi się również w prywatnych domach i mieszkaniach użytkowników, którzy cenią sobie najwyższy komfort życia i dbają o zdrowie własne oraz najbliższych.

Więcej informacji na temat obu systemów wentylacji i odświeżania powietrza Jaga można znaleźć na stronie internetowej: www.jaga.com.pl

źródło i zdjęcie: Jaga Polska