Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jøtul: Co powinien zrobić kominiarz?

Na pytania dotyczące czyszczenia komina odpowiada Fred Ekberg ze straży pożarnej w Oslo.

Jøtul: Co powinien zrobić kominiarz?
Jøtul Polska Piece, wkłady kominkowe
www.jotul.pl
Jøtul Polska Piece, wkłady kominkowe
Dane kontaktowe:
58 340 38 88
Budowlanych 65, 80-298 Gdańsk

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Dlaczego tak ważne jest, aby czyścić komin?

Najważniejszym powodem, dla którego należy czyścić komin, jest to aby sprawdzić, czy palimy w prawidłowy sposób i aby uniknąć pożarów sadzy. Im więcej sadzy znajduje się w kominku, tym więcej uwalnia się gazów, a spalanie staje się mniej ekologiczne.

Jak często należy czyścić komin?

Zgodnie z przepisami, należy czyścić komin co cztery lata, (w Polsce co trzy miesiące) ale to zależy od różnych czynników. Jeśli kominiarz przychodzi do domu, w którym się znajduje dużo sadzy, to zaleca się czyścić komin częściej. Ilość sadzy, która gromadzi się w kominie zależy od tego jak często używasz kominka, od typu kominka i sposobu palenia.

Co właściwie robisz i ile czasu to zazwyczaj trwa?

W Oslo, czyścimy kominy i robimy kontrolę w tym samym czasie, podczas gdy w innych miejscowościach, czyszczenie komina następuje w jednym roku, a kontrola w innym. Czyszczenie komina może potrwać od 10 do 30 minut, w zależności od tego, czy właściciel domu dokonał właściwych przygotowań i czy ma dużo pytań dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Samo czyszczenie komina trwa maksymalnie 10 minut, ale zależy również od długości przewodu dymowego i stanu komina.

Czy podczas czyszczenia komina tworzy się wiele sadzy?

Jeśli komin, kominek i system grzewczy zostały zainstalowane i są eksploatowane poprawnie, nie powinno być dużo sadzy w kominku. Jeśli czyszczenie odbywa się wewnątrz domu, poprzez drzwiczki wyczystkowe, może być nieco więcej sadzy, ale na pewno nie za dużo.

Co należy zrobić przed przyjściem kominiarza? Czy trzeba zrobić coś w trakcie i / lub po czyszczeniu komina?

Właściciel domu powinien przygotować drabinę jeśli jest to konieczne, sprawdzić czy właz, gdzie ma nastąpić czyszczenie sadzy jest łatwo dostępny. W trakcie i po czyszczeniu, dobrym pomysłem jest, aby zadać pytania dotyczące ogólnego bezpieczeństwa pożarowego. Następnie otrzymasz audyt odnośnie komina i ogólnego bezpieczeństwa pożarowego. Jeśli podczas czyszczenia i inspekcji odkryto błędy i wady, będą musiały one zostać usunięte w terminie 30 dni, po czym raport jest wysyłany do straży pożarnej i ratownictwa.

Dlaczego wytwarza się sadza?

Sadza jest wytwarzana podczas spalania, gdy następuje niepełne spalanie. Sadza składa się z 80-90% węgla, a reszta to wodór. Często można zauważyć, że sadza jest wynikiem spalania wilgotnego drewna bądź jest wytwarzana z powodu błędnej techniki palenia lub przy paleniu w starym piecu opalanym drewnem, gdzie dopływ tlenu jest niewystarczający. Jeśli chcesz ogrzewać więcej za tą samą cenę, powinieneś mieć piec z systemem CB oraz palić suchym drewnem.

źródło i zdjęcia: Jotul Polska