Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Ceramika łazienkowa, wanny, kabiny prysznicowe

Ekologiczne rozwiązania w Twojej łazience

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Styl eko z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Nic więc dziwnego, że na stałe zagościł również w aranżacji wnętrz. Szczególnie w łazience, gdzie dochodzi do największego zużycia wody i prądu.

Za wprowadzeniem do łazienki ekologicznych rozwiązań przemawia wiele argumentów. Nie tylko społeczna odpowiedzialność za stan środowiska naturalnego, ale również oszczędność wody i energii cieplnej. Wbrew powszechnej opinii, takie rozwiązania wcale nie oznaczają obniżonego komfortu użytkowania. Wręcz przeciwnie – sprawiają, że pielęgnacja jeszcze nigdy nie była tak prosta i wygodna.

Ekologiczną przygodą warto zacząć od dobrania odpowiedniej armatury

Najwięksi europejscy producenci zadbali o to, by ekologiczne rozwiązania były nie tylko funkcjonalne, ale również pięknie się prezentowały. Niektóre firmy poszły o krok dalej i uczyniły z ekologii swoją wizytówkę. Włoski producent, Gessi od początku działalności hołduje idei "jedności człowieka z przyrodą". Dlatego jego produkty oprócz tego, że pozwalają na efektywne zarządzanie zużyciem wody i prądu, wykonane są z materiałów, które podlegają całkowitemu recyklingowi.

Ekologiczną przygodą warto zacząć od dobrania odpowiedniej armatury. Bezdotykowa bateria umywalkowa wyposażona w czujnik uruchamia strumień wody tylko w momencie, w którym rzeczywiście go potrzebujemy. Dzięki temu pozwala uniknąć starty podczas odkręcania i zakręcania kurka, co w skali roku przynosi spore oszczędności. Tego typu armatura ma również wiele innych zalet – przede wszystkim zapewnia wygodę użytkowania oraz sprzyja utrzymaniu czystości w łazience. Alternatywą dla bezdotykowych baterii są baterie z perlatorem i ogranicznikiem wypływu wody, który pozwala na regulację siły strumienia.

Wprowadzając ekologiczne rozwiązania nie można zapomnieć również o oświetleniu

Oprócz armatury, ważnym elementem każdej ekologicznej łazienki jest energooszczędny grzejnik –wyposażony w programator lub moduł oszczędnościowy. Praca programatora polega na obniżeniu temperatury w momencie, gdy zazwyczaj nie korzystamy z łazienki (np. w nocy) i automatycznych podniesieniu jej w ustawionych godzinach.

Wprowadzając ekologiczne rozwiązania nie można zapomnieć również o oświetleniu. Plafon, czyli oświetlenie główne najlepiej jest zaopatrzyć w nowoczesne energooszczędne świetlówki, które szybko się nagrzewają i nie potrzebują tyle mocy, co zwykłe żarówki. Coraz większą popularnością cieszą się także produkty, wykonane z materiałów, podlegających recyklingowi. Dotyczy to szczególnie wanien emaliowanych, które w odróżnieniu do akrylowych, nadają się do ponownego wykorzystania.

Nic dziwnego, że ekologiczny trend przybiera na sile

Nic dziwnego, że ekologiczny trend przybiera na sile – producenci wyposażenia łazienkowego sprawili, że dbanie o środowisku jeszcze nigdy nie było tak proste i przyjemne. Wystarczyło tylko udowodnić, że życie w zgodzie z naturą nie oznacza wyrzeczeń, a jedynie usprawnienia codziennych czynności.

źródło i zdjęcia: Intercasa

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum