Wyrzucamy
O groby najlepiej dbać częściej niż tylko raz w roku. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, musimy być świadomi, że rzadkie wizyty na cmentarzu mogą doprowadzić do nagromadzenia się śmieci, zabrudzeń płyt nagrobnych, a nawet ich uszkodzenia. Prace porządkowe zacznijmy od pozbycia się niepotrzebnych rzeczy. A są nimi przede wszystkim zeschłe kwiaty i zużyte znicze. Stan tych ostatnich warto dokładnie sprawdzić. Może się okazać, że są jeszcze przydatne i wystarczy przetrzeć je szmatką i uzupełnić wkład. Następnym krokiem będzie wyczyszczenie samego nagrobka. Środki i sposoby czyszczenia należy dobrać w zależności od rodzaju powierzchni.
Czyścimy
Zacznijmy jednak od pozbycia się niepotrzebnego piachu czy liści, używając w tym celu miotełki o miękkim włosiu. Jeżeli grób wykonany jest z granitu, możemy go przemyć zwykłą wodą. Nie używajmy do niego past, które mogą na takim rodzaju powierzchni pozostawić plamy, bardzo trudne do usunięcia. Z kolei w przypadku nagrobków z lastriko (beton będący efektem zmieszania wody, cementu i grysu) również niezawodna okaże się woda, ale także wosk, jako środek konserwujący powierzchnię. Oba rodzaje płyt można też czyścić za pomocą specjalnych preparatów do nagrobków. Brud, który łatwo zmyjemy, to niestety nie wszystko. Częstą zmorą są również zabrudzenia po parafinie ze świec. Usuwając je, pamiętajmy, aby nie zarysować powierzchni. Dobrym rozwiązaniem będą drewniane skrobaczki i szczoteczki.
– "Po zeskrobaniu parafiny, warto skorzystać z benzyny ekstrakcyjnej, która pomoże nam pozbyć się jej pozostałości. Szmatką nasączoną preparatem przetrzyjmy tłuste miejsce, następnie wytrzyjmy suchą ścierką" – radzi Dorota Turska Marketing Manager z firmy Dragon Poland, producenta chemii gospodarczej.
Reperujemy
Niestety czasem samo sprzątanie nie wystarczy. Nagrobki z wiekiem ulegają zniszczeniu, chodzi tutaj głównie o spękania oraz wytarcia np. liter i trzeba podjąć kroki naprawcze. W dosyć prosty sposób można odnowić ozdobne znaki.
– "W tym celu najlepiej użyć lakierów dekoracyjnych o metalicznym połysku (złotych, srebrnych). Przed ich zastosowaniem, powierzchnię oczyśćmy z rdzy i innych zabrudzeń, a następnie odtłuśćmy np. acetonem. Najlepiej wybrać te produkty, które będą odporne na oddziaływanie warunków atmosferycznych, co zapewni nam długotrwały efekt" – opowiada Dorota Turska z Dragon Poland.
Do bardziej wymagających uszkodzeń często potrzebne są specjalistyczne narzędzia – np. szlifierki, dlatego warto zastanowić się nad pomocą fachowcy. "Wyposażeni" w wiedzę oraz odpowiednie narzędzia i produkty możemy ruszać na cmentarz.
źródło i zdjęcia: Dragon Poland