Jesienią czas na termomodernizację obiektów inwentarskich

Wraz z wrześniowymi dożynkami w gospodarstwach rolnych kończy się sezon prac polowych, a rozpoczyna czas przygotowań do zimy. To także odpowiedni moment, aby zadbać o budynki inwentarskie i przeprowadzić efektywną termomodernizację, która zapewni lepsze warunki hodowli, zwiększy bezpieczeństwo, a przede wszystkim pozwoli zaoszczędzić.

Jesienią czas na termomodernizację obiektów inwentarskich
Isover Saint-Gobain Construction Products Polska ISOVER - izolacje z wełny mineralnej szklanej i skalnej
Dane kontaktowe:
32 339 63 00, Biuro Doradztwa Technicznego: 800 163 121
Okrężna 16 44-100 Gliwice

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Optymalne warunki przez cały rok

Prawidłowo wykonana termoizolacja budynków inwentarskich, takich jak obory, chlewnie czy fermy drobiu, ułatwia utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz pomieszczenia. Dobrze zaizolowane obiekty nie wychładzają się w niekontrolowany sposób zimą, ani nie nagrzewaj zbyt mocno latem. Bezpośrednią korzyścią są oszczędności na ogrzewaniu i chłodzeniu budynków, czyli zyski odczuwalne przez cały rok. To jednak nie wszystko – właściwa temperatura stwarza optymalne warunki dla zwierząt lub upraw oraz prawidłowy przebieg cyklu hodowlanego, co także przekłada się na szereg korzyści.

Wybór materiału

Aby uzyskać zadowalające efekt, niezbędny jest wybór wielofunkcyjnego materiału izolacyjnego. Na rynku dostępne są już produkty dedykowane izolacji cieplnej budynków inwentarskich i gospodarczych, jak np. gama Isover Agro z wełny mineralnej szklanej. Zarówno linia Agro 36 (lambda deklarowana λD = 0,036 W/mK) jak i Agro 39 (λD = 0,036 W/mK) dostępne są w grubościach 100, 150 i 200 mm. Lambda to współczynnik ukazujący, ile ciepła przeniknie przez materiał niezależnie od jego grubości. Im jest niższa – tym lepsza izolacja budynku. Gama Agro może także zostać dostosowana do indywidualnych wymiarów i uwarunkowań konstrukcji.

Wraz z wrześniowymi dożynkami w gospodarstwach rolnych kończy się sezon prac polowych, a rozpoczyna czas przygotowań do zimy

Wymierne korzyści

O zasadności wyboru wełny do izolacji budynków inwentarskich przekonuje przede wszystkim hydrofobowość tego materiału, czyli niski opór dyfuzyjny, który sprawia, że w izolacji nie gromadzi się wilgoć pochodząca z powietrza czy z konstrukcji. Tym samym nie wytwarzają się warunki sprzyjające rozwojowi szkodliwych grzybów i pleśni, które mogą zagrażać konstrukcji budynku oraz zdrowiu zwierząt lub kondycji upraw. Wełna mineralna jest także materiałem niepalnym, co ma niebagatelne znaczenia dla bezpieczeństwa inwentarza. Dodatkowo nie osiada w przegrodzie i zachowuje właściwości termoizolacyjne na długie lata.

Sprawdź, zanim zaczniesz prace termoizolacyjne – 5 wskazówek od Janusza Łyczko, Menadżera Rozwoju Rynku ISOVER.
1. Z uwagi na wysoką zawartość wilgoci w budynkach inwentarskich oraz konieczność braku niekontrolowanej infiltracji powietrza zewnętrznego zastosuj wysokiej jakości folię paroizolacyjną.
2. Wybieraj sprawdzone produkty do izolacji, najlepiej opatrzone atestem higienicznym.
3. Stosując wełnę mineralną nie ma konieczności wietrzenia budynków w celu eliminacji szkodliwych gazów. Można bezpośrednio użytkować pomieszczenia.
4. Wybieraj produkt dopasowany do miejsca zastosowania, techniki montażu i konstrukcji budynku.
5. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z zapleczem technicznym producenta materiału izolacyjnego, np. Biurem Doradztwa Technicznego ISOVER - 800 163 121.

źródło i zdjęcia: Isover Saint-Gobain Construction Products Polska