Jak pracuje blacha na rąbek stojący na dachu?
Jak wiadomo, wszystkie blachy bardzo szybko zmieniają swoją temperaturę i jednocześnie szybko zmieniają swoje wymiary - rozszerzają się pod wpływem wzrostu temperatury i kurczą przy jej spadku. Dlatego prawidłowe ich ułożenie wymaga takiego mocowania, które umożliwi stałe poruszanie się blach wzdłuż swoich największych wymiarów. Z tego powodu potrzebne są warstwy poślizgowo-rozdzielające.
Ten stały, codzienny ruch powoduje niebezpieczeństwo przetarcia na wystających elementach poszycia. Dlatego pod wszelkimi blachami układanymi na sztywnych podłożach układa się warstwy poślizgowe, które muszą mieć pewną grubość niwelującą nierówności typu: wystające łebki wkrętów lub gwoździ, zadziory i połączenia płyt lub desek.
Ekran włochaty - wasrtswa poślizgowo-rodzielająca pod pokryceim z plachy na rąbek stojący
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w praktyce nie można idealnie (prostopadle) wkręcić wszystkich wkrętów lub wbić wszystkie gwoździe tak aby ich łby nie wystawały ponad powierzchnię desek lub płyt. Również krawędzie na połączeniach poszczególnych fragmentów poszycia nigdy nie stanowią jednej płaszczyzny. Dlatego warstwy poślizgowo-rozdzielające powinny być grube tak aby blacha nie przecierała się na tych nierównościach.
Układanie na poszyciach polega na mocowaniu blach za pomocą żabek lub łapek do poszycia (desek lub płyt) przykrytego uprzednio specjalnymi podkładami. Natomiast powlekane blachy profilowane, rąbkowe mogą być mocowane dwojako w zależności od wersji w jakiej są produkowane. Większość ma fabrycznie wykonane otwory w bocznych przegięciach usztywniających i dlatego mogą być również układane na szerokich łatach i kontr łatach.
W ofercie Marma Polskie Folie materiałem najbardziej odpowiednim pod blachy płaskie układane na poszyciach jest EKRAN DACHOWY WŁOCHATY, który na spodzie ma specjalną, grubą włókninę igłowaną znakomicie osłaniająca ruchy termiczne blach.
Co się stanie z parą wodną pod pokryciem z blachy?
Wielu czytelników zastanawia się na pewno "A co się stanie z parą wodną, która przechodzi nad Ekran?". Otóż : ta para wodna skrapla się pod blachą i spływa w dół po Ekranie. W dachach wentylowanych jest jej mało i dlatego proces skraplania i odparowywania może się powtarzać wielokrotnie zanim skroplina opuści dach spływając w okapie (rys.). Ekran nie przepuści wody do środka w stronę poszycia (desek, płyt wiórowych lub sklejki).
Z powodu swojej budowy EKRAN DACHOWY WŁOCHATY znakomicie nadaje się do opisywanej roli. Jednak żaden producent nie powinien polecać swoich wyrobów bez sprawdzenia ich przydatności nawet jeżeli ich zastosowanie wynika z wielu innych doświadczeń. Dlatego Marma Polskie Folie bada zastosowania swoich produktów.
Między innymi daszkami badawczymi znajdującymi się w zakładzie w Nowej Dębie jeden z nich dedykowany jest opisywanym pokryciom blaszanym. Na dwóch różnych poszyciach tego daszku: na płycie OSB i na półdeskowaniu, ułożony jest EKRAN DACHOWY WŁOCHATY przykryty blachą w postaci paneli rąbkowych mocowanych na brzegach profilu.
Poszycie wykonane jest tak aby można było dostarczać pod blachę większe ilości wody niż to jest możliwe w normalnych dachach po to żeby sprawdzić jak w dłuższej perspektywie czasowej zachowuje się woda znajdująca się na Ekranie i pod blachą.
źródło i zdjęcia: Marma Polskie Folie