PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Folie paroszczelne i paroprzepuszczalne

Ekran dachowy MPFort 2F. Moc, energia, wyciszenie, oddychanie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Gdy wytworzyło się produkt o właściwościach wykraczających poza standardowe, warto go zgłosić do opatentowania. Tak też zrobiła firma Marma Polskie Folie, która wyprodukowała podwójną wysokoparoprzepuszczalną membranę dachową, według opracowanej we własnym laboratorium nowatorskiej metody wytwarzania. Dlaczego ekran MPFort 2F jest tak wyjątkowy? Wiąże się to z cechami, jakie uzyskano w wyniku połączenia dwóch filmów.

Co wyróżnia ekran MPFort 2F?

Wewnątrz standardowych membran wstępnego krycia (MWK) występuje film, czyli rodzaj materiału, który odpowiada za zatrzymanie wody przedostającej się z zewnątrz w kierunku domu i jednocześnie wypuszczanie pary wodnej z domu na zewnątrz. W ekranie MPFort 2F zastosowano aż dwa takie filmy (każdy o masie 35 g/m2), dodatkowo połączone grubszą włókniną igłowaną o pionowym splocie (o masie 105 g/m2). Jej włókna rozdzielają filmy tworząc swoistą mikroprzestrzeń. Tej przestrzeni ekran zawdzięcza jeden ze swoich największych walorów - dobre właściwości akustyczne.

Trzeba w tym miejscu podkreślić, że zapewnienie tłumienia dźwięków to cecha nowa w ofercie membran dachowych, niewątpliwie korzystna, bo zapewniająca użytkownikowi komfort. Rozwiązanie to doskonale sprawdzi się m.in. w budynkach z dachem pokrytym blachą, ale też w tych, które zostały ocieplone sztywnymi termoizolacjami piankowymi.

Takie dachy mają większą przewodność akustyczną w porównaniu do tych, w których termoizolacja wykonana została z wełny mineralnej, w związku z czym wymagają dodatkowego wyciszenia. Zastosowanie ekranu MPFort 2F niweluje tę konieczność.

Wyjątkową cechą ekranu MPFort 2F jest również i ta, że produkt łączy w sobie bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną z bardzo wysoką paroprzepuszczalnością (na poziomie 0,015 +0,06/-0,01 [m]), dzięki czemu budynek może swobodnie „oddychać”. Takie połączenie jest rzadkością w oferowanych na rynku membranach dachowych.

MPFort 2F - trwała i elastyczna membrana dachowa

Trwałość i elastyczność to kolejne ważne walory ekranu MPFort 2F. Są one efektem tego, że membrana wykonana została z 5 warstw polipropylenu, a zatem z materiału idealnego do wytwarzania produktów wymagających doskonałej elastyczności i narażonych na działanie szerokiej skali temperatur.

Układ warstw ekranu dachowego MPFort 2F. fot. Marma Polskie Folie
Układ warstw ekranu dachowego MPFort 2F. fot. Marma Polskie Folie

Materiał ten jest odporny na rozdarcie spowodowane ostrymi krawędziami występującymi na poszyciu, takimi jak gwoździe, śruby czy łączenia desek, a także na tarcie pokrycia blaszanego spowodowane ruchami termicznymi (np. rozszerzaniem się i kurczeniem pod wpływem warunków atmosferycznych). Temperatura i pozostałe czynniki zewnętrzne nie wpływają na kondycję membrany, która niezależnie od nich pozostaje materiałem sztywnym i solidnym.

W związku z tymi cechami ekran MPFort 2F polecany jest przez specjalistów szczególnie jako membrana pod dachy panelowe, zatrzaskowe i łączone na rąbek. Może być jednak stosowana jako uszczelnienie we wszystkich dachach leżących na łatach oraz jako warstwa poślizgowa pod pokryciami z płaskich blach łączonych.

Co warto wiedzieć o ekranie dachowym Ekran MPFort 2F przed zakupem?

Ekran MPFort 2F występuje w rolkach o szerokości 1,6 m. Cała rolka zawiera 40 m2 membrany. Warto pamiętać, że jako membrana wstępnego krycia, ekran przepuszcza parę wodną i służy do uszczelnienia pokryć zasadniczych, których nie może zastępować. Nie może także pełnić zadania pokrycia tymczasowego, a jego ułożenie powinno być wykonane jednocześnie z pokryciem zasadniczym.

Ekran MPFort 2F, powstały w efekcie prac badawczo-rozwojowych w laboratorium firmy Marma Polskie Folie, został doceniony za swoją innowacyjność oraz wkład w poprawianie jakości życia i nagrodzony Złotym Medalem Podkarpackiego Rynku Budowlanego.

źródło i zdjęcia: Marma Polskie Folie

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum