Odzyskwa - odzysk energii ze zużytej ciepłej wody

Są to urządzenia do odzyskiwania energii ze zużytej ciepłej wody w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych, w hotelach, na basenach i wszędzie tam, gdzie ciepła, niezbyt zabrudzona woda czyli tzw. ścieki szare są spuszczane ciepłe do kanalizacji.

Odzyskwa - odzysk energii ze zużytej ciepłej wody
Dworek Polski Odzysk ciepła z wody i scieków
www.dworekpolski.pl
Dane kontaktowe:
22 727 51 74, 600 287 397
Szymanów 5d 5d 05-532 Szymanów k. Konstancina-Jeziornej

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jak działa odzyskwa?

Zamiast tracić tę energię bezpowrotnie, urządzenie wykorzystuje ją do wstępnego podgrzania zimnej wody z wodociągu, która wpływa do domowego pieca (lub do kranu zamiast wody zimnej). W ten sposób przygotowanie ciepłej wody dla domu wymaga ponad 2 razy mniej energii niż zwykle.

Czym jest odzyskwa?

Odzyskwy są wymiennikami przeciwprądowymi, a więc pracują tylko wtedy, gdy zużyta ciepła woda spływa do kanalizacji równocześnie z poborem wody zimnej z wodociągu. To znaczy, że nie odzyskują ciepła z wanny. Najważniejsze jest ciepło z prysznica i z umywalki, co stanowi zwykle 60%-70% całego zużycia ciepłej wody w domu (w zależności od zwyczaju domowników).

Sprawność odzyskiwania ciepła wynosi ponad 75% (gdy urządzenie pracuje), zaś efektywność ogólna (dla całego domu) – ok. 50-55%.  Wielkość ta jest mocno zależna od proporcji zużycia wody w poszczególnych urządzeniach sanitarnych. To jest wielkość zalecana do obliczeń bilansu cieplnego domów. Licząc wg. nowej oficjalnej metodologii tą metodą można obniżyć zapotrzebowanie na energię pierwotną domu o ok. 18-20 kWh/m2 rok (przy piecach gazowych).

Zasada działania Odzyskwy została wyjaśniona w krótkim materiale filmowym

Porównanie odzyskwy z kolektorami słonecznymi

  •     niższa cena (1 800 zł wobec kilkunastu tysięcy za system solarny)
  •     podobny efekt całkowity
  •     kilkakrotnie krótszy czas zwrotu inwestycji (1,5 roku  - dom na 3 osoby, bojler elektryczny)
  •     jednakowa sprawność przez cały rok
  •     nie potrzebują pompki, czyli pomocniczej energii elektrycznej

źródło i zdjęcia: Dworek Polski

Film: www.tvbudujemydom.pl