Odzyskiwanie energii ze zużytej ciepłej wody
Nad zagadnieniem odzyskania energii ze zużytej ciepłej wody pracowano od co najmniej 30 lat. Tylko jedno rozwiązanie przyjęło się na rynku i to w ograniczonym stopniu. To amerykański GFX, który jest powszechnie stosowany w bazach armii USA (choć jego sprawność nie przekracza 30%). Właśnie mała sprawność była podstawową barierą. Wydaje się, że tym razem mamy do czynienia z urządzeniem, które przełamuje tę barierę.
Działanie odzyskwy
Jego nowatorstwo polega na wykorzystaniu spiralnego wymiennika równocześnie jako hamulca hydraulicznego radykalnie zwalniającego przepływ wody w pionie kanalizacyjnym. Wolno spływająca woda ma tak małą energię kinetyczną, że nie odrywa się od ścianek wymiennika, lecz spływa po nim cienką, równo rozłożoną warstwą, co razem z dużą powierzchnią wymiany ciepła, owocuje unikalnie dużą sprawnością układu, ponad dwa razy większą niż innych, znanych rozwiązań. Niska cena i duża sprawność dają wyjątkowo dobry stosunek efektu do nakładu.
Efektywność odzyskwy
Jest podobna do systemu kolektorów słonecznych, ale cena jest wielokrotnie niższa. Za kilka lat zapewne będą standardem w Europie. Polski patent ma szanse podbić świat. Każdy nowobudowany dom powinien być w nie wyposażony, a i w istniejących warto je zamontować przy okazji remontu.
Na zdjęciu widać w powiększeniu charakter przepływu wody obmywającej cienką warstwą spiralę wymiennika. To dzięki temu wyjątkowemu przepływowi urządzenie przełamało barierę sprawności i opłacalności małych, domowych urządzeń do odzyskiwania energii ze ścieków szarych.
Urządzenie zostało zgłoszone w Polskim i Europejskim Urzędzie Patentowym.
Zasada działania Odzyskwy została wyjaśniona w krótkim materiale filmowym
źródło i zdjęcia: Dworek Polski
Film: www.tvbudujemydom.pl