Chrom czy patyna, jak dobrać baterię do wystroju wnętrza?

Armatura, nazywana często biżuterią łazienki, to element mający istotny wpływ na spójność i oryginalność wystroju wnętrza. Warto jednak pamiętać, że znaczenie przy doborze modelu do stylu łazienki może mieć nie tylko jego kształt czy funkcjonalności, ale również kolorystyka.

Chrom czy patyna, jak dobrać baterię do wystroju wnętrza?
KFA Armatura Armatura sanitarna
Dane kontaktowe:
25 44 200
Zakopiańska 72 30-418 Kraków
Zobacz firmę w innym dziale: Grzejniki wodne Armatura instalacyjna

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Poradnik Grupy Armatura: Chrom czy patyna, jak dobrać baterię do wystroju wnętrza? Łazienka nie pełni obecnie wyłącznie roli funkcjonalnego pomieszczenia, w którym przeprowadzamy codzienną toaletę czy domowe porządki. Nowoczesne wnętrza, obok wysokiego poziomu ergonomii i higieny, charakteryzują się również elegancką i spójną estetyką. Różnorodność wyposażenia dostępnego na rynku umożliwia aranżację łazienki w stylu zgodnym z preferencjami domowników. Umywalki w kształcie dawnych balii i armatura z ceramicznymi wykończeniami we wnętrzu retro, inspirowane geometrią sanitariaty i minimalistyczne baterie w łazience industrialnej czy meble w kolorze jasnego drewna i zapewniające wysoki poziom higieny wyposażenie do pomieszczenia w stylu skandynawskim – dysponujemy dziś niemal nieograniczoną dowolnością dopasowania wnętrza do naszych upodobań. Jak wzbogacić je dzięki odpowiedniemu doborowi armatury?

Ponadczasowa elegancja chromu

Poradnik Grupy Armatura: Chrom czy patyna, jak dobrać baterię do wystroju wnętrza? O trwałości łazienkowych baterii w dużej mierze decyduje materiał wykorzystywany w procesie produkcji. - Najczęściej stosuje się mosiądz, gwarantujący długoletnią trwałość i odporność armatury na uszkodzenia mechaniczne – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.

Popularnym wykończeniem tego typu modeli jest natomiast powłoka chromowana. Rozwiązanie to charakteryzuje się właściwościami antykorozyjnymi, stanowiąc skuteczną ochronę korpusu baterii w warunkach wysokiego poziomu wilgotności i częstego kontaktu z wodą – dodaje ekspert.

Armatura wykończona chromem to również propozycja o ponadczasowym charakterze. Tego typu modele dobrze komponują się ze śnieżnobiałą ceramiką łazienkową, tworząc eleganckie i uniwersalne połączenia. Sprawdzają się również w towarzystwie dodatków, utrzymanych w kolorystyce czerni, bieli, szarości czy pasteli. Dzięki połyskowi chromowanej powłoki, baterie o takim wykończeniu podkreślają wrażenie czystości wnętrza. Znajdą więc zastosowanie jako wzbogacenie aranżacji nowoczesnych, industrialnych, eleganckich lub skandynawskich łazienek. Ciekawym akcentem wykorzystywanym w przypadku baterii chromowanych są matowe lub złote ornamenty. Tego typu rozwiązanie dobrze sprawdza się w minimalistycznych łazienkach, w których o elegancji wnętrza decydują dyskretne detale.

Patynowe piękno w dawnym stylu

Patynowanie to proces objawiający się powstawaniem cienkiego nalotu na powierzchni stopów miedzi, w tym używanego do produkcji armatury mosiądzu. W jego naturalnym przebiegu, powstaje zielonkawa warstwa, zmieniająca barwę metalu. Podobne reakcje chemiczne mogą być jednak kontrolowane w procesie produkcji armatury, w sposób gwarantujący długotrwałe utrzymanie niezmiennego koloru powłoki. Patynowane modele doskonale sprawdzają się w łazienkach w stylu retro. Tego typu dekoracyjne wykończenie znajduje zastosowanie w przypadku baterii o okazałych kształtach i konstrukcji, a także ciekawych akcentach, takich jak dekoracyjne uchwyty czy ceramiczne przełączniki. Charakteryzująca się wzornictwem nawiązującym do dawnej estetyki armatura dobrze komponuje się z naturalnym drewnem oraz dodatkami w kolorach ziemi – brązami i zieleniami.

Kolor na lata

Aby łazienkowa armatura długotrwale zachwycała swym kolorem, konieczna jest jej regularna pielęgnacja.

Z uwagi na stosowanie w pokryciu korpusów wykończenia, czyszczenie powierzchni baterii wymaga rozwagi i właściwego wyboru środków. Dostępne na rynku gotowe detergenty, pomimo skutecznego działania, mogą uszkodzić zewnętrzną powłokę armatury – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.Nieodpowiedni skład specyfiku lub użycie szorstkiej gąbki może spowodować odbarwienie powierzchni lub powstanie widocznych zarysowań. Z tego też powodu, podczas łazienkowych porządków warto stosować środki o odczynie lekko zasadowym, bez dodatku granulatu oraz miękką, bawełnianą szmatkę – dodaje ekspert.

Sprawdzonym i tanim sposobem, który skutecznie wyczyści powłokę baterii, nie naruszając jej struktury jest płyn do naczyń. Zmieszany z wodą w proporcji: łyżka stołowa na 1 litr wody, usunie zabrudzenia oraz kamienny osad. Po wyczyszczeniu armatury specyfikiem, należy wypolerować ją do sucha bawełnianą szmatką. W ten sposób łazienkowe baterie na nowo zalśnią pełnym blaskiem.

źródło i zdjęcia: Armatura Kraków