Intensywna eksploatacja, kontakt z wrzątkiem i środkami czyszczącymi, ryzyko mechanicznych uszkodzeń w wyniku przypadkowego uderzenia naczyniami – warunki, w jakich przeprowadzane są czynności w przestrzeni zlewozmywakowej, determinują wybór wyposażenia wysoce trwałego i solidnego. Kluczem do stworzenia funkcjonalnego miejsca pracy jest dopasowanie baterii kuchennej i zlewozmywaka do parametrów i rozkładu wnętrza. W ten sposób możemy ułatwić sobie zarówno mycie naczyń, przygotowywanie żywności do gotowania, jak i sprzątanie całego pomieszczenia.
Aby mieć pewność, że wyposażenie w pełni zrealizuje nasze wymagania, warto już na etapie projektowania kuchni zastanowić się gdzie umieścić strefę zmywania. Dobre rozplanowanie przestrzeni pozwoli zoptymalizować lokalizację "centrum dowodzenia" w ciągu roboczym oraz pomoże zwiększyć nasz komfort funkcjonowania w kuchni.
Złote zasady urządzania kuchni
Projektując rozkład poszczególnych stanowisk, pod uwagę warto wziąć dopasowanie lokalizacji obszarów do standardowej kolejności wykonywanych czynności. Ciąg roboczy powinna rozpoczynać strefa zapasów, czyli lodówka i szafki, w których gromadzone są suche produkty spożywcze. Następnie gospodarujemy miejsce na przechowywanie naczyń, sztućców oraz garnków oraz szeroki blat, służący do segregacji żywności. Trzeci w kolejności jest obszar zmywania – zlew wraz z dopasowaną armaturą kuchenną. Dalej mieści się strefa przyrządzania posiłków i strefa gotowania. Nie bez powodu przestrzeń zlewozmywakowa pojawia się w środku ciągu roboczego. Takie umiejscowienie pozwala na wygodne przygotowanie produktów spożywczych czy utrzymanie porządku na blatach. Jak rozplanować ją w różnych rozkładach wnętrza?
Swoboda przestrzeni na kuchennej wyspie
Multifunkcjonalna wyspa kuchenna to rozwiązanie idealne dla przestronnych pomieszczeń. Pełniąc rolę dodatkowego blatu roboczego, wysokiego stołu czy zabudowy, która pomieści naczynia i akcesoria, ułatwia ona funkcjonalne rozplanowanie kuchni. Decydując się na przeniesie strefy zmywania na wyspę, zyskujemy niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Wyboru wyposażenia nie determinuje ilość dostępnego miejsca. Z powodzeniem możemy więc zainstalować dwukomorowy zlewozmywak z dodatkowym ociekaczem, który ułatwi mycie naczyń lub przygotowanie produktów spożywczych.
Przy tego typu rozwiązaniu dobrze sprawdzi się kuchenna armatura wyposażona w wyciągany natrysk. Umożliwi on wygodne napełnianie oddalonych naczyń lub wiadra – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Przy wyborze takiego modelu, warto sprawdzić czy natrysk jest wyposażony w możliwość regulacji intensywności strumienia. Pozwoli to dopasować jego siłę do wykonywanych czynności, np. mniejszą w przypadku mycia rąk, większa przy zapełnianiu naczyń lub sprzątaniu – dodaje ekspert.
Dopasowanie do potrzeb w standardowej zabudowie
W pomieszczeniach z klasyczną zabudową kuchenną, kwestią decydującą dla wyboru wyposażenia strefy zlewozmywakowej będzie wielkość przestrzeni roboczej i jej dopasowanie do potrzeb domowników. Jeśli wnętrze jest wyposażone w zmywarkę, eliminującą konieczność ręcznego zmywania wszystkich naczyń, zastosowanie znajdzie zlew jednokomorowy. W przypadku braku takiego urządzenia warto zamontować zlewozmywak wyposażony w dwie komory. Podobny model sprawdzi się na szerokim blacie, umożliwiającym wygospodarowanie miejsca na większe sprzęty.
Baterię kuchenną należy dopasować do zakupionego wariantu zlewozmywaka. Przy modelu dwukomorowym, wymagany stopień funkcjonalności zapewni armatura z wyciąganą lub obrotową wylewką. Takie rozwiązanie zagwarantuje wygodne manewrowanie kierunkiem padania strumienia pomiędzy komorami – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Do zlewu pojedynczego dobrać możemy baterię z wylewką obrotową, którą przesuniemy np. przy nalewaniu wody do dużych naczyń lub wariant ścienny – dodaje ekspert.
Oszczędność przestrzeni w aneksie kuchennym
W mieszkaniach o ograniczonym metrażu, gdzie salon jest połączony z przestrzenią kuchenną w formie aneksu, wyposażenie powinno charakteryzować się przede wszystkim kompaktową formą i rozmiarami, które nie przytłoczą blatu roboczego. Dobrym rozwiązaniem dla strefy zmywania będzie zlewozmywak jednokomorowy – z przesuwną płytą zamykającą zlew lub ociekaczem zamontowanym na ścianie. Jaka bateria najlepiej sprawdzi się w zestawieniu z tymi modelami? Wygodne funkcjonowanie zapewni armatura wyposażona w wylewkę o kącie obrotu równym 180⁰. Dzięki możliwości przesunięcia wylotu strumienia, będziemy mogli napełnić wysoki garnek lub wiadro, bez konieczności manewrowania naczyniem w niewielkim zlewozmywaku.
źródło i zdjęcia: Armatura Kraków