PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Ceramika łazienkowa, wanny, kabiny prysznicowe

Riho radzi: jak wykonać prawidłowy montaż wanny?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Wszystkie wanny marki RIHO są produkowane z akrylu (PMMA) i wzmacniane poliestrem z włóknem szklanym. Dno wanny jest dodatkowo usztywnione płytą wiórową. Akryl to materiał syntetyczny, zabarwiony w całym przekroju. Właściwości akrylu zapewniają wysoki komfort korzystania z wanny przy założeniu, że będą przestrzegane zalecenia dotyczące instalacji i konserwacji wanny.

Prawidłowa instalacja wanny

Przed instalacją należy usunąć z wanny opakowanie kartonowe oraz cienką folię ochronną i dokładnie skontrolować, czy wanna nie jest uszkodzona mechanicznie (rysy, pęknięcia, odpryski), nie wykazuje wad materiału (łuszczenie, pęcherze) albo wad produkcyjnych krzywizny krawędzi, nierówności dna). Po zainstalowaniu wanny gwarancja RIHO dotyczy tylko wad materiału, które ujawnią się w późniejszym czasie. Podczas instalacji wannę należy w odpowiedni sposób chronić przed uszkodzeniem, np. za pomocą kartonu lub folii bąbelkowej.

Wannę należy instalować w pomieszczeniu, w którym:

  • zapewnione jest do prowadzenie gorącej i zimnej wody oraz odpływ,
  • ściany są wykończone, a ewentualne płytki na ścianach się gają najmniej 10 cm poniżej krawędzi wanny (brzeg wanny można odizolować od ściany taśmą amortyzującą),
  • podłoga jest twarda (nieelastyczna) i równa (wypoziomowana).

Wanna zainstalowana w takim pomieszczeniu pozostanie łatwo wyjmowalna, bez konieczności przeprowadzania specjalnych prac budowlanych.

  • Wanna musi być zainstalowana na oryginalnych nóżkach RIHO. W przeciwnym wypadku reklamacje będące następstwem nie odpowiedniego montażu nie będą uwzględniane. Nóżki należy instalować zgodnie z instrukcją montażu nóżek.
  • Do wanny należy zamontować syfon z przelewem.
  • Przed silikonowaniem należy napełnić wannę wodą aż po przelew i skontrolować szczelność syfonu oraz pozycję wanny. Następnie przy pomocy silikonu sanitarnego należy wypełnić szczeliny pomiędzy wanną a ścianą, które nie powinny być szersze niż 5 mm. Podczas silikonowania wanna powinna być napełniona wodą.
  • Boki wanny, które nie przylegają do ściany, można obmurować i obłożyć płytkami albo zastosować oryginalną obudowę (panel) RIHO. Dopuszczalne jest obmurowanie wanny po całym obwodzie albo tylko częściowo.
  • Po zabudowaniu wanny musi istnieć możliwość jej doregulowania bez specjalnych zabiegów budowlanych.

Konserwacja wanny

Dzięki gładkiej, nieporowatej powierzchni akrylu, wannę łatwo utrzymać w czystości. Po użyciu wystarczy umyć ją mokrą gąbką lub szmatką z środkiem do czyszczenia w płynie (nieściernym).

źródło i zdjęcia: Riho