Ważne przy tym jest, aby pianka szczelnie wypełniała wszystkie zakamarki blatu.Istotne są też łączenia między segmentami bramy oraz między segmentami a ościeżnicą. Chodzi nie tylko o odpowiednie uszczelki, ale także o jak najszersze krawędzie styku między segmentami.
Warto też pamiętać, że jeżeli sam panel bramy ma współczynnik przenikania ciepła U = 0,5 W/(m2·K), to dla całego blatu bramy wyniesie on 0,9 W/(m2·K), a dla zamontowanej bramy o powierzchni 10 m2 U wzrośnie do 1,3 W/(m2·K). Nie wszystkie firmy rzetelnie o tym informują…
Energooszczędność bramy zależy także od sposobu montażu. Najnowszym – skonstruowanym przez firmę Hörmann – systemem dodatkowo ograniczającym straty energii cieplnej jest montaż ościeżnicy ThermoFrame z zastosowaniem przegrody termicznej między ościeżnicą a ścianą budynku.
Dzięki tej przegrodzie elementy konstrukcyjne bramy nie stykają się bezpośrednio ze ścianą, co minimalizuje powstawanie mostków cieplnych, będących przyczyną zwiększonych strat ciepła. Brama LPU 40 firmy Hörmann, której współczynnik przenikania ciepła jest i tak niski, z taką ościeżnicą zwiększa swoje właściwości termoizolacyjne – nawet o 15 procent!
Krzysztof Horała,
prezes Hörmann Polska sp. z o.o.