Jakie narożniki stosować do tynków cementowo-wapiennych?
Wykonując tynki cementowo-wapienne stosujemy narożniki stalowe pokryte powłokami ochronnymi – najczęściej ocynkowane ogniowo lub w ostatnim czasie pokryte ogniowo powłoką cynkową o fabrycznej nazwie Magnelis. Tynki tego rodzaju szybko wysychają i rzadko dochodzi do rdzewienia narożnika. W narożnikach stalowych newralgicznym punktem są cięcia narożników i grzbiety , na których podczas szlifowania może ulec uszkodzeniu powłoka ocynku. Uszkodzone miejsca są bardziej narażone na powstanie ognisk rdzy. Pomysłem na poprawienie zabezpieczeń stali jest nowa powłoka stosowana zamiast standardowego ocynku – powłoka Magnelis.
Jest to nowatorski rozdaj zabezpieczeń przed korozją stosowany w narożnikach do tynków. Skład chemiczny powłoki Magnelis został tak zoptymalizowany, aby uzyskać najlepsze właściwości antykorozyjne. Powłoka Magnelis zawiera domieszkę 3,5% aluminium i 3% magnezu. Decydująca jest właśnie ta 3% domieszka magnezu, gdyż to dzięki niej tworzy się stabilna i mocna powłoka na całej powierzchni blachy, gwarantując znacznie bardziej efektywną ochronę przed korozją niż powłoki o niższej zawartości magnezu. Należy pamiętać - przy wykonywaniu tynków cementowo-wapiennych – nie wolno stosować narożników aluminiowych.
Jakie narożniki stosować do tynków gipsowych?
Mieszanki tynkarskie na bazie gipsu, w obecności wody , wykazują silne, agresywne, chemicznie działanie. Dlatego w przypadku stosowania tych tynków i przewidywanego dłuższego okresu suszenia ścian należy stosować narożniki wykonane z blachy aluminiowej lub z blachy nierdzewnej. Praktyka pokazuje, że obecnie szybko stawia się mury, zamyka obiekt oknami i prawie natychmiast kładzie elewację ze styropianu. W tak szczelnie zamkniętym budynku, często bez odpowiedniego wietrzenia pomieszczeń kładzione są mokre tynki wewnętrzne, najczęściej gipsowe. Ściany zachowują wysoki poziom wilgotności przez długi czas. Zalecamy w takiej sytuacji stosowanie narożników aluminiowych lub ze stali nierdzewnej.Takie narożniki wykazują znacznie większą niezawodność przy utrzymującym się dużym poziomem wilgotności w ścianie. Do tynków gipsowych nie powinno się stosować narożników stalowych.
Źródło: Metpol