Świąteczny nastrój w domu! Jak zadbać o okna?

Chociaż panująca na zewnątrz aura nie przywołuje na myśl wiosny, to jednak ta pora roku nadchodzi coraz większymi krokami, a wraz z nią zbliża się Wielkanoc. W tym okresie wpadamy w wir przedświątecznych przygotowań i porządków. Dokładnie odkurzamy cały dom, myjemy okna i gotujemy świąteczne potrawy. Co zrobić by w naszym domu zapanował iście świąteczny nastrój?

Świąteczny nastrój w domu! Jak zadbać o okna?
OKNOPLAST Okna i drzwi balkonowe OKNOPLAST
Dane kontaktowe:
12 279 71 71
Ochmanów 117 32-003 Podłęże

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Głównym punktem przedświątecznych przygotowań są generalne porządki. Gdy dom jest już wysprzątany warto znaleźć chwilę, by udekorować go na powitanie Wielkanocy. Dzięki wiosennym ozdobom nasze okna będą prezentowały się imponująco już z ulicy, a we wnętrzach zagości świąteczna atmosfera.

W wielkanocnych porządkach koronną pozycję zajmuje mycie okien. Warto poświęcić im nieco więcej czasu i nie ograniczać się tylko do czyszczenia szyb i ram. To również dobry czas na wiosenną odnowę, obejmującą szyby, ramy, uszczelki i okucia. Dzięki kilku prostym zabiegom okna będą służyły nam dłużej i nie stracą nic ze swojej estetyki.

Świąteczny nastrój w domu! Jak zadbać o okna? Abyśmy mogli w pełni rozkoszować się rozkwitającym wiosennym światem, warto odświeżyć okna po zimie. Istnieje wiele recept na ich skuteczne mycie. Wśród sekretów niektórych gospodyń domowych znajdziemy ocet, gazety, a nawet olej lniany czy glicerynę.

Do czyszczenia okien nie powinnyśmy używać żadnych żrących środków. Ocet wprawdzie nie zaszkodzi szybie, ale może zniszczyć ramę. Najprostszą metodą jest mycie dwu-fazowe. W pierwszym etapie używamy ciepłej wody i niewielkiej ilości płynu, pozwoli to usunąć z szyb i ram trwałe, oporne zabrudzenia powstałe w czasie zimy. Następnie wykorzystujemy spray do szyb i wycieramy je do sucha – najlepiej ściereczką z mikrofibry, która w przeciwieństwie do papierowych ręczników nie pozostawi drobnych pyłków i nie zarysuje szkła – radzi Monika Sosnowska-Rainer, Manager ds. PR,  OKNOPLAST.

Okucia odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie okna, łatwą obsługę oraz szczelność skrzydła. To właśnie na nich zbiera się najwięcej kurzu, który jest pożywką dla mikroorganizmów tworzących pory na powierzchni ramy. W te maleńkie otwory wnika trudny do usunięcia brud. Dlatego po zimie należy dokładnie wyczyścić te elementy, w tym celu możemy z powodzeniem wykorzystać płyn do szyb. Jeśli nasze okna ciężko  się otwierają i zamykają powinniśmy również wyregulować okucia ustawiając je bliżej lub dalej uszczelki. Bardzo ważne jest, aby na zakończenie zabezpieczyć metalowe części przed działaniem deszczu. Dobrze sprawdzą się tu wazelina techniczna, oliwa do maszyn czy smar.  

Uszczelki zapewniają właściwą szczelność okna elementy te, są jednaj najbardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych. Zimą, niskie temperatury sprawiają ze uszczelki mogą się pokruszyć, natomiast wysokie temperatury latem mogą powodować parcenie. Konserwacja uszczelek nie jest trudna, ani pracochłonna. Wystarczy wytrzeć je z kurzu i nasmarować np. gliceryną lub specjalnym środkiem, który z łatwością kupimy w salonie sprzedaży – tłumaczy Monika Sosnowska-Rainer z OKNOPLAST.

Świąteczny nastrój w domu! Jak zadbać o okna? W dekoracjach wielkanocnych warto wykorzystać pierwsze promienie słońca przedzierające się coraz śmielej do naszych domów. W niezwykły sposób podkreślą one piękno wszelkich ozdób okiennych. Obecnie mamy szeroki wachlarz możliwości: witrażyki - szklane i papierowe, folie czy naklejki na szyby to tylko niektóre z nich.

W sklepach znajdziemy witraże z barwionego szkła w bogatej palecie form i kolorów. Jeśli chcemy, możemy je również wykonać sami z kolorowej półprzezroczystej bibułki. Wariacji w witrażowym stylu jest bardzo dużo, a  do ich stworzenia możemy wykorzystać praktycznie wszystko – jedynym ograniczeniem jest tu nasza wyobraźnia. Pamiętajmy tylko, aby w żadnym wypadku nie wbijać gwoździ ani pinezek w ramę okna. Bezpieczniej będzie przywiązać wstążkę do karnisza – mówi Monika Sosnowska-Rainer z OKNOPLAST.

Na rynku dostępne są także łatwo zmywalne farby, dzięki którym ozdobimy nasze szyby. Jeśli nasze zdolności plastyczne nie są zbyt wysokie zawsze możemy posłużyć się wyciętym z papieru szablonem. Na szkle wówczas z łatwością wyczarujemy kurczaczki, baranki lub inne wielkanocne motywy.  Wspólne malowanie z dziećmi to wspaniała zabawa i szansa na stworzenie bardzo indywidualnej i niepowtarzalnej świątecznej ozdoby.    

Od kilku już lat niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się naklejki i folie oraz dające efekt wypukłości żelowe kompozycje. Ozdoby te są łatwe
w aplikacji, decydując się na nie musimy jednak pamiętać, aby sprawdzić czy są przeznaczone do szkła. W przeciwnym razie, po świętach na szybach zostaną ciężkie do zmycia ślady kleju.

Jednym z tegorocznych trendów jest naturalność, w tym połączenie soczystej zieleni z bielą. Dlatego warto stworzyć tradycyjne stroiki. Ich dobrym podłożem będzie rzeżucha, którą możemy zasiać praktycznie wszędzie np.: na odwróconej foremce do baby wielkanocnej, w kolorowych skorupach jajek lub talerzyku. Po kilku dniach pojawi się zielony kobierzec, będący znakomitym punktem wyjścia do dalszych dekoracji. W takim wiosennym otoczeniu może zagościć malutki zajączek z kolorowymi pisankami.

Własnoręczne wykonanie dekoracji to znakomity sposób na  relaks i zabawę dla całej rodziny. Dzięki nim nasz dom zyska niepowtarzalny świąteczny wygląd i zagości w nim wielkanocna atmosfera.

Źródło: Oknoplast

Więcej