Obecnie koszty utrzymania domów i mieszkań rosną w szybkim tempie. Jednym ze sposobów na obniżenie rachunków za ogrzewanie jest zastosowanie energooszczędnych rozwiązań, między innymi okien o niskim współczynniku przenikania ciepła.
Co jednak zrobić jeśli zależy nam również na eleganckich, klimatycznych wnętrzach? Nic straconego. Obecnie producenci oferują bowiem stolarkę, która pozwoli zachować wysokie parametry izolacyjne, a jednocześnie będzie stanowiła ozdobę pomieszczeń.
Dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia powinniśmy zapewnić sobie w domu komfort cieplny, czyli stan w którym nie jest nam ani za ciepło, ani za zimno. Optymalna temperatura w pomieszczeniach wynosi ok. 20˚C. Istotnym elementem przy oszczędnościach w ogrzewaniu jest ograniczenie strat ciepła. Nieszczelne okna stanowią jedną z dróg jego ucieczki. Skutecznym rozwiązaniem na zmniejszenie wysokich rachunków za ogrzewanie jest montaż okien energooszczędnych – tłumaczy Marzena Rutyna, Technolog, OKNOPLAST.
Przed podjęciem decyzji o zakupie stolarki warto zatem sprawdzić jej współczynnik przenikania ciepła Uw. Parametr ten dostarczy nam informacji o tym ile energii wydostanie się z naszego domu przez okno po jego zamontowaniu. Pamiętajmy, że im jest on niższy, tym więcej ciepła pozostanie we wnętrzu. Powinniśmy też upewnić się, że wartość ta została wyliczona dla całego okna, a nie jedynie poszczególnych jego elementów np. ramy lub szyby. Tylko wówczas bowiem będziemy znali realny poziom strat energii.
W Polsce maksymalny poziom współczynnika przenikania ciepła dla okien wynosi 1,8 W/m²K. Musimy mieć jednak świadomość, że przez tego rodzaju stolarkę „ucieka” z naszych domów duża ilość energii. Znając wartości Uw dla okien możemy obliczyć ile pieniędzy w postaci energii tracimy przez okna, a także ile możemy zaoszczędzić montując te o niskim współczynniku przenikania ciepła.
Jeśli weźmiemy pod uwagę ceny energii okaże się, że każdego roku, jesienią i zimą z powodu nieszczelnych okien tracimy kilkadziesiąt złotych – mówi Marzena Rutyna z OKNOPLAST. Producenci stale dążą do obniżenia współczynnika przenikania ciepła stolarki. Obecnie na rynku standardem jest Uw na poziomie 1,5 W/m²K, jednak dostępne są również okna o wartości Uw poniżej 1,0 W/m²K.
Zwykle dobierając okna do domu mamy już wizję aranżacji poszczególnych pomieszczeń. Poszukujemy zatem profili, które zaakcentują ich charakter i będą pasowały do pozostałych elementów wystroju. Producenci oferują nam szeroki wachlarz kształtów i rozmiarów oraz bogatą gamę kolorów stolarki. Odpowiednio dobrane okna mogą nadać wnętrzom unikalny klimat i sprawić, że nasz dom będzie wyróżniał się na tle innych.
Jeszcze do niedawna musieliśmy decydować czy zależy nam na oknach energooszczędnych czy estetycznych. Dziś, natomiast możemy wybrać stolarkę o eleganckim wyglądzie pasującym do naszych wnętrz, bez konieczności rezygnacji z wysokich parametrów w zakresie termoizolacyjności – mówi Marzena Rutyna OKNOPLAST.
W ofercie OKNOPLAST dostępne jest okno Winergetic Premium, które stanowi połączenie zaawansowanych rozwiązań technologicznych i subtelnego designu. Zostało wyposażone aż w 6 uszczelek, które podnoszą parametry izolacyjne oraz szczelność. Innowacją jest tu umieszczenie uszczelki we wrębie szybowym, ograniczającej powstawanie mostka termicznego przy szybie. Specjalnie opracowana konstrukcja sprawia, że współczynnik przenikania ciepła dla Winergetic Premium wynosi zaledwie Uw=0,78W/m²K.
Dodatkowo producent zastosował opcjonalnie dodatkowe wzmocnienie termiczne – stalowy profil połączono z wkładką termiczną wykonaną z żywicy. Pozwala to na minimalizację mostów termicznych przy jednoczesnym zachowaniu wymaganej statyki. Okno z takim wzmocnieniem spełnia wymagania Instytutu Ift Rosenheim dla stolarki pasywnej. OKNOPLAST zadbał również o elegancki wygląd Winergetic Premium. Cechuje się ono bowiem delikatną, zaokrągloną na zewnątrz linią profilu.
Klamka okna jest inspirowana linią Platinium i powstała we współpracy z renomowanym studiem projektowym KISKA. W celu ułatwienia obsługi skrzydła jej rękojeść została wydłużona o 20% w stosunku do standardowych modeli.
Okno Winergetic Premium dostępne jest w całej gamie odcieni drewnopodobnych jak orzech, złoty dąb czy Winchester. Jeśli chcemy możemy również zamówić skrzydło w jednym z kolorów palety RAL np. białym, brązowym, czy w barwie antracytu.
Elegancja czy energoszczędność? Producenci, chcąc nadążyć za rosnącymi potrzebami klientów oferują nam okna, które w coraz większym stopniu łączą nietuzinkowy wygląd z parametrami izolacyjnymi i funkcjonalnością. Dzięki temu, poświęcając chwilę na porównanie ofert możemy wybrać stolarkę, która obniży nasze rachunki za ogrzewanie i będzie cieszyć oczy domowników.
Źródło: OKNOPLAST
Więcej