Wbrew pozorom budowa basenu w przydomowym ogrodzie wcale nie musi wykraczać poza możliwości portfela. Co więcej, planując basen o powierzchni mniejszej niż 30 m2 nie musimy mieć pozwolenia na budowę. Taki zamiar wystarczy zgłosić właściwemu organowi administracji, dołączając termin, zakres, rodzaj oraz sposób prowadzenia prac. Należy także załączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością i projekt budowlany.
Po upływie miesiąca powinniśmy dostać pozwolenie na budowę, które jest ważne przez kolejne 2 lata. Jeżeli natomiast powierzchnia basenu ma przekraczać 30 m2 musimy zdobyć pozwolenie na budowę. Do wniosku dołączamy te same dokumenty, dodatkowo załączając 4 egzemplarze projektu sporządzonego przez osobę z uprawnieniami budowlanymi.
Basen ogrodowy - wybór lokalizacji
Jest kilka kluczowych czynników, które koniecznie musimy wziąć pod uwagę przy budowie np. aby miejsce było naturalnie nasłonecznione. Lepiej także unikać bliskiego sąsiedztwa drzew i krzewów. Ponadto, trzeba sprawdzić nośność gruntu oraz określić poziom wód gruntowych. Takie badania warto zlecić specjalistycznej firmie geologicznej. Warto pamiętać, aby w miejscu budowy nie przebiegały żadne instalacje ani korzenie.
Rozmiar i kształt basenu ogrodowego
Określając parametry basenu musimy zwrócić uwagę na to, że im będzie on większy, tym droższa okaże się jego eksploatacja. Niski komfort może również spowodować nieregularny kształt, który utrudni pływanie oraz przykrycie, dlatego też najlepiej sprawdza się klasyczny prostokąt. Standardowa głębokość basenów w Polsce wynosi 1,5 metra, jeżeli jednak zamierzamy skakać do wody, trzeba będzie ją pogłębić co najmniej jeszcze o 1 metr. Pamiętajmy też, że basen można wbudować w teren lub ustawić bezpośrednio na ziemi. W przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych zaleca się drugą opcję.
Jaką wybrać technologię?
Wyboru musimy dokonać jeszcze na etapie planowania robót. Jeżeli chodzi o szkielet basenu składanego na miejscu mamy do wyboru:
Impregnowaną drewnianą konstrukcję szkieletową,
Konstrukcję z blachy stalowej lub aluminiowej łączonej za pomocą śrub,
Konstrukcję z żywicy poliestrowej, polipropylenu oraz żywic zbrojonych włóknem szklanym,
Konstrukcję murowaną z bloczków. Do jej wykonania zleca się zastosowanie cementu Ekspert marki Lafarge. Można go również wykorzystać do utwardzania gruntu oraz wykonywania większości prac murarskich.
Niezależnie od wybranej technologii, wnętrza zbiorników wymagają wyłożenia folią basenową. Dno basenu wylewamy z betonu! – W Polsce, najpopularniejszym sposobem wciąż pozostaje budowa basenu betonowego, wylewanego na miejscu z użyciem szalunków. Za takim rozwiązaniem przemawia nie tylko trwałość, ale również łatwość nadania pożądanego kształtu. Nieckę najczęściej wykonuje się z żelbetu. Mieszankę betonową możemy przygotować sami, np. na bazie cementu Ekspert lub zamówić z najbliższej betoniarni. Zaleca się, aby mieszanka spełniała klasę ekspozycji XF3 wg PN-EN 206-1. Dokładnych parametrów materiału powinniśmy szukać w projekcie – doradza Sławomir Rutczyński, doradca techniczny Lafarge.
Zbrojenie przygotowane według wyliczeń projektanta zapewnia równomierne rozłożenie obciążeń, a także przejęcie sił od skurczu betonu. Pamiętajmy, że przed przystąpieniem do wylewania betonu zbrojenie należy oczyścić, czyli pozbyć się śladów po smarze, rdzy czy farbie olejnej. Tylko odpowiednie przygotowanie zapewnia dobrą współpracę betonu ze stalą. Przy pracach wykończeniowych basenu należy sięgnąć po materiały odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie środków chemicznych czy promieni słonecznych. Mogą to być płytki ceramiczne (koniecznie mrozoodporne i antypoślizgowe) lub klasyczna folia basenowa, czyli wykładzina z PCV zbrojona siatką poliestrową.
Dodatkowe instalacje
Aby utrzymać czystą wodę w basenie, niezbędne są specjalistyczne instalacje zapewniające jej ruch. Na rynku dostępne są gotowe systemy, w których skład wchodzą: skimmery, rynny przelewowe, pompy, filtry, dysze oraz odpływy denne. Pamiętajmy, żeby zawsze dobierać je indywidualnie do rozmiarów basenu. Koniecznie musimy również wyposażyć basen w filtry, ponieważ parametry wody w basenie, powinny być zbliżone do tych wody pitnej! Warto zaopatrzyć się również w podstawowy zestaw do czyszczenia basenu, czyli odkurzacz ręczny lub mechaniczny oraz siatkę do wyławiania zanieczyszczeń.
Ogrzewanie i zadaszenie basenu
Ze względu na położenie geograficzne Polski, sama izolacja termiczna, nie wystarczy aby zapobiec utracie ciepła. Aby móc jak najdłużej cieszyć się okresem kąpielowym, konieczny będzie montaż urządzeń grzewczych. Wybór instalacji zależy od wielkości basenu, ewentualnej możliwości zadaszenia oraz temperatury wody, którą chcemy utrzymać. Wśród najpopularniejszych sposobów na ogrzewanie znajdują się kocioł olejowy lub gazowy, grzałki elektryczne albo kolektory słoneczne. Tanim oraz często stosowanym rozwiązaniem jest kocioł połączony z wymiennikiem ciepła. Dobrym rozwiązaniem jest również przyłączenie instalacji ogrzewającej dom do ogrzewania wody w basenie. W takim przypadku znacznie zmniejszą się koszty montażu.
Źródło: Lafarge