Dzięki kurtynom powietrznym zyskuje się poprawę czystości powietrza w pomieszczeniu a także ograniczenie przeciągów. Oprócz tego, jako korzyść należy wymienić ochronę przed przedostawaniem się gazów spalinowych, pyłów a także owadów. Przy wyborze kurtyny warto przeanalizować sposób ogrzewania powietrza. W przypadku, gdy chcemy zainstalować kurtynę ogrzewającą, a mamy w pobliżu instalację centralnego ogrzewania, korzystniejsze jest zamontowanie modelu z nagrzewnicą wodną. Jeżeli nie mamy możliwości skorzystania z instalacji C.O., zastosujmy nagrzewnicę elektryczną. Decydując się na kurtynę powietrzną, współpracującą z instalacją centralnego ogrzewania, powinniśmy zapewnić temperaturę wody, dochodzącą do kurtyny, o temperaturze przynajmniej 70ºC.
Zadbajmy także o ilość wody dostarczanej do nagrzewnicy nie mniejszą od tej, która jest wyszczególniona w specyfikacji technicznej nagrzewnicy. Pamiętajmy o ważnej zasadzie; jeżeli nasza kurtyna będzie wyposażona w nagrzewnicę elektryczną wówczas moc kurtyny powinna być tym większa, im większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia przeciągu. Odgrywa to szczególne znaczenie w przypadku miejsc, takich jak chociażby wysokie klatki schodowe czy też pomieszczenia, które cechują się nieograniczoną przestrzenią przed budynkiem lub brakiem wiatrołapów. Na przykład elektryczna kurtyna powietrzna Wicherek z serii EKP firmy Elektrotermia dobrze sprawdzi się przy montażu nad drzwiami o wysokości do 2,7 mb.
W urządzeniu przewidziano termostat, dzięki któremu możliwe jest utrzymanie temperatury powietrza na żądanym poziomie. Istnieje możliwość zainstalowania kurtyny zarówno na ścianie, suficie jak i w przestrzeni międzystropowej. Podaje się, że nagrzewnice wodne osiągają większe moce w porównaniu z modelami elektrycznymi. Większa moc pociąga za sobą wyższy stopień podgrzania powietrza, które jest dostarczane przez kurtynę. Kluczową rolę odgrywa określenie zasięgu kurtyny oraz długości szczeliny. Skuteczność działania kurtyn może się zmniejszyć, jeżeli wzrasta napór wiatru na ścianę, w której zabudowany jest otwór drzwiowy lub bramowy. Sprawdźmy czy kurtyna jest wyposażona w funkcję przedłużania pracy wentylatorów, celem wychłodzenia rozgrzanych grzałek elektrycznych. Istotna jest również możliwość utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu po dłuższym otwarciu drzwi.
Może to być realizowane chociażby poprzez pracę kurtyny przy otwartych drzwiach z pełną mocą, działanie kurtyny przez określony czas po zamknięciu drzwi czy też uruchomienie możliwie najwyższych parametrów ogrzewania. Montując kurtynę w suficie pamiętajmy, aby zapewnić wymagane odległości od stropu i ewentualnych przeszkód bocznych. Ważny jest także dopływ powietrza do przestrzeni sufitu podwieszanego, realizowany na przykład poprzez zastąpienie jednego czy też dwóch modułów sufitowych kratkami, przez które powietrze może być swobodnie zasysane przez kurtynę. Jeżeli sufit jest wykonany z płyt gipsowo-kartonowych należy wyciąć otwór o średnicy, co najmniej 600 mm.
Kurtyna może współpracować z systemem otwierania i zamykania drzwi. W przypadku, gdy bazuje ona na nagrzewnicy wodnej, istotną rolę odgrywa filtr powietrza. Stąd też warto sprawdzić czy nie jest on wypełniony kurzem czy też pyłem. W momencie, gdy nadmuch naszej kurtyny jest niewystarczający, zwróćmy uwagę czy nie doszło do zasłonięcia kratki zasysającej oraz czy nie została dobrana kurtyna o zbyt małym zasięgu. Sprawdźmy, czy zachowane są odpowiednie zalecenia odnośnie montażu. Chodzi przede wszystkim o odległość kurtyny od sufitu czy też ścian bocznych. Może dojść bowiem do ograniczenia przestrzeni zasysanego powietrza. Konieczne jest wtedy odsunięcie kurtyny na odpowiedni dystans.
Dobry przykład elektrycznych kurtyn powietrznych stanowią produkty firmy Elektrotermia. Uwzględniono w nich pałąk mocujący, dzięki czemu możliwa jest regulacja zakresu obrotowego o 90º. Oprócz tego przewidziano dwa stopnie ogrzewania dla 60% lub 100% mocy grzewczej. Istotną rolę odgrywa również zabezpieczenie przed przegrzaniem. Elektrotermia ma również w ofercie mniejsze kurtyny powietrzne. Powstały one z myślą o ochronie wejść w małych pomieszczeniach, takich jak chociażby kioski czy też okienka magazynowe.
Źródło: Elektrotermia
Więcej