Dobór systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła - ważne kryteria wyboru rekuperatora

Dobór systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wymaga analizy kilku najważniejszych parametrów i rozwiązań technicznych. Poniżej przedstawiamy rozszerzone informacje dotyczące wyboru centrali wentylacyjnej (rekuperatora), czym powinniśmy kierować się przy jej doborze i co ma zasadniczy wpływ na skuteczne działanie jednostki.

Dobór systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła - ważne kryteria wyboru rekuperatora
aeroVent Rekuperacja
Dane kontaktowe:
606 792 314
ul. Tomaszowska 2 04-840 Warszawa
Zobacz firmę w innym dziale: Centralne odkurzanie

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Kryteria wyboru rekuperatora

Efektywność energetyczna

Centrala powinna posiadać najwyższą możliwą klasę energetyczną (A+ do G), potwierdzoną zarówno etykietą energetyczną, jak i dokumentacją techniczną. Urządzenia klasy A+ zużywają do 30% mniej energii niż modele klasy B. Rekuperatory aeroVent mają w większości modeli klasę energetyczną A.

Sprawność odzysku ciepła

Minimalna wymagana sprawność to 80%, przy czym nowoczesne modele osiągają 90-95% dla temperatur zewnętrznych powyżej -10°C. W klimacie umiarkowanym, czyli w Polsce (Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego przejściowego) zaleca się urządzenia utrzymujące sprawność ≥85% przy -7°C.

Rekuperatory aeroVent mają sprawność odzysku ciepła według europejskiej normy EN13141-7 (norma jest stosowana do oceny jakości i efektywności systemów wentylacyjnych mechanicznych nawiewno-wywiewnych z odzyskiem ciepła w budynkach mieszkalnych) na poziomie średnio ponad 84%.

Rodzaj wymiennika ciepła

Typ wymiennika Zalety Wady
Przeciwprądowy

Brak ruchomych części, trwałość
20 lat

Ograniczony odzysk wilgoci
Entalpiczny Odzysk wilgoci do 65% Wyższe koszty eksploatacyjne
Obrotowy Sprawność do 87%, samoczyszczenie Ryzyko przenoszenia zapachów
Regeneracyjny periodyczny Brak szronienia przy -25°C Cykliczna praca, niższa wydajność


System sterowania

Dobry system sterowania w rekuperatorach powinien zapewnić efektywną, wygodną i inteligentną kontrolę pracy urządzenia. System sterowania jest ważny, gdyż wpływa na efektywność energetyczną rekuperatora. Poniżej przedstawiamy cechy dobrych systemów sterowania:

Wielostopniowa regulacja wydajności – możliwość ustawienia co najmniej trzech stopni pracy wentylatora (np. w rekuperatorach aeroVent jest 3-stopniowa regulacja) co pozwala dostosować wentylację do aktualnych potrzeb użytkowników i warunków w pomieszczeniach.

Sterowanie manualne i automatyczne – od prostych paneli z przyciskami lub dotykowych ekranów, po zaawansowane systemy z automatyczną regulacją na podstawie czujników jakości powietrza. W rekuperatorach aeroVent, w cenie urządzenia, jest sterownik Standard Wi-Fi, który pozwala na  pomiar temperatury, stężenia CO₂ i wilgotności względnej w pomieszczeniu.

Integracja z systemami smart home – możliwość współpracy z systemami inteligentnego domu pozwala na sterowanie rekuperatorem z poziomu smartfona, tabletu lub komputera oraz tworzenie scenariuszy automatyzacji (np. zmiana wydajności wentylacji przy włączeniu światła w łazience, czy podczas gotowania albo przejście w tryb minimalnych obrotów podczas nieobecności domowników).

Rekuperatory aeroVent wykorzystują system z protokołem Modbus do integracji z innymi urządzeniami w inteligentnym domu, jak okapy kuchenne czy systemy alarmowe. Obecnie rekuperatory aeroVent Reversus+ i Flat+ są zintegrowane z systemami smart home marek: Grenton, Loxone i Ampio.

Zdalne sterowanie i monitoring – aplikacje mobilne umożliwiające kontrolę i zmianę ustawień z dowolnego miejsca, co zwiększa komfort użytkowania i pozwala na oszczędności energii tak jest w rekuperatorach aeroVent.

Bezprzewodowe czujniki i automatyzacja – systemy wyposażone w bezprzewodowe czujniki CO₂, temperatury i wilgotności, które automatycznie dostosowują pracę rekuperatora do aktualnych warunków, podnosząc efektywność i komfort jak w przypadku sterowników do rekuperacji aeroVent.

Prosta obsługa i intuicyjny interfejs – panele sterujące powinny być łatwe w obsłudze, zarówno dla użytkowników preferujących ręczne sterowanie, jak i dla tych, którzy chcą korzystać z automatyki. Dlatego w aeroVent jest możliwość wyboru panelu sterowania wedle preferencji użytkownika. Przy czym sterownik Standard Wi-Fi jest oferowany w cenie urządzenia, jest prosty w obsłudze i możemy zarządzać pracą także z poziomu aplikacji w smartfonie.

System antyzamrożeniowy

Wybór najlepszego systemu antyzamrożeniowego zależy też od rodzaju wymiennika, ale także specyfiki budynku i warunków klimatycznych. W naszych warunkach najlepiej sprawdzają się wymienniki przeciwprądowe o wysokiej sprawności odzysku ciepła, które są mniej podatne na zamarzanie.

Skuteczny system antyzamrożeniowy powinien działać w oparciu o:

  • Automatyczne zwalnianie obrotów wentylatora nawiewnego jest systemem stosowanym w rekuperatorach aeroVent. Polega on na zmianie proporcji zimnego powietrza nawiewanego, do ciepłego powietrza wywiewanego, co zapobiega zamarzaniu wymiennika. System pracuje automatycznie i gdy temperatura na zewnątrz spadnie do określonego poziomu, wentylatory zwalniają prędkość powietrza nawiewanego, a wentylatory wywiewne zwiększając prędkość ciepłego powietrza wywiewanego z budynku, zapobiegają zamarzaniu/oblodzeniu wymiennika. Najważniejszą zaletą tego system są niskie koszty zużycia energii elektrycznej zimą, gdyż system działa bez użycia prądożernej grzałki elektrycznej dla zapobiegania zamarzaniu wymiennika.
  • Nagrzewnicę wstępną elektryczną: Podgrzewa powietrze nawiewane do temperatury uniemożliwiającej zamarzanie wymiennika. W nowoczesnych rekuperatorach nagrzewnica jest sterowana automatycznie, co optymalizuje jej pracę i zużycie energii. W rekuperatorach aeroVent w każdej chwili można zamontować grzałkę elektryczną.
  • Automatyczny by-pass polega na tym, że część powietrza zewnętrznego omija wymiennik ciepła, co pozwala na ogrzanie wymiennika przez ciepłe powietrze wywiewane z budynku i zapobiega jego zamarzaniu. By-pass dla skutecznej ochrony przed zamarzaniem, wymaga jednak często dodatkowej nagrzewnicy wtórnej do podgrzania zimnego powietrza nawiewanego.

Automatyczny by-pass jest też wykorzystywany latem do chłodzenia pomieszczeń przez omijanie wymiennika i jest stosowany w rekuperacji aeroVent. Dzięki temu chłodniejsze powietrze z zewnątrz może być wprowadzone bezpośrednio do budynku, co również oszczędza energię elektryczną.

Wentylatory

Wentylatory EC (elektronicznie komutowane) zamontowane w rekuperatorach aeroVent, mają regulowaną prędkość i są to najskuteczniejsze wentylatory stosowane w rekuperatorach. Charakteryzują się wysoką wydajnością, energooszczędnością oraz cichą pracą.

W rekuperatorach zawsze stosuje się dwa wentylatory: nawiewny, który pobiera świeże powietrze z zewnątrz i wtłacza je do budynku, oraz wywiewny, który usuwa powietrze zużyte na zewnątrz. Efektywność całego systemu rekuperacji zależy od skuteczności wentylatorów, które odpowiadają za wymuszony przepływ powietrza i współpracują z wymiennikiem ciepła, umożliwiając odzysk energii z powietrza wywiewanego.

Konserwacja

Konstrukcja rekuperatora i poszczególnych jego podzespołów ma wpływ na konserwację centrali. Na przykład modele aeroVent zapewniają optymalny dostęp serwisowy gdyż pozwalają na demontaż wymiennika bez narzędzi i prosty sposób wymiany filtrów bez otwierania urządzenia.

Rekuperatory aeroVent informują także o konieczności wymiany filtrów. Należy pamiętać, że częstotliwość konserwacji ma duży wpływ na prawidłowe i wydajne działanie rekuperatora i powinna być wykonywana 1 do 2 razy w roku przy standardowym użytkowaniu.

źródło i zdjęcie: aeroVent