Dla energooszczędności ocieplamy budynki zgodnie z najnowszymi technologiami i parametrami gwarantującymi doskonałą izolację cieplną, wysoką ochronę przed wilgocią i zimnem. Wstawiamy szczelne okna i drzwi, dobrze izolujemy pokrycie dachowe, inwestujemy w nowoczesne pompy ciepła i zapewniamy dobrą wentylację naszego domu, czyli montujemy instalację centralnej rekuperacji.
Rekuperacja to jak dotąd jedyne skuteczne rozwiązanie wentylacyjne, które niezależnie od pory roku, w sposób ciągły, dostarcza czyste i świeże powietrze do budynku, minimalizując tym samym ryzyko występowania nadmiernej wilgoci i pleśni. Poza dobrą wentylacją pomieszczeń, rekuperacja ogranicza starty ciepła poprzez odzysk ciepła.
Ale dlaczego tradycyjna wentylacja nie jest wystarczajaca w nowym budownictwie? Tradycyjna wentylacja grawitacyjna jest całkowicie zależna od warunków zewnętrznych i działa skutecznie tylko przy temperaturze ok. 12⁰C. Ponadto w szczelnych, dobrze ocieplonych domach, gdzie zminimalizowano straty ciepła przez przegrody zewnętrzne, udział wentylacji w bilansie strat ciepła może wzrosnąć nawet do 60%.
Jakie są koszty rekuperacji i co na nie wpływa?
I tu na usta ciśnie się pytanie, ile będzie kosztowała ta dobra wentylacja i czy to w ogóle jest opłacalna?
Cena instalacji rekuperacji zależy od kilku czynników:
- metrażu/kubatury budynku,
- liczby i rodzaju pomieszczeń,
- rodzaju/jakości/wydajności rekuperatora,
- cech zastosowanej instalacji,
- dodatkowych elementów, takich jak np. gruntowy wymiennik ciepła,
- rodzaju sterowania.
W doborze odpowiedniego systemu rekuperacji do Twojego domu, pomogą specjaliści z aeroVent. Wykonają projekt instalacji rekuperacji wraz z wyceną. Na cenę wpływają także koszt montażu i są zależne od lokalizacji i doświadczenia fachowca. Jeśli szukasz doświadczonego instalatora rekuperacji, skontaktuj się z aeroVent.
Koszt instalacji rekuperacji w domach jednorodzinnych, najczęściej budowanych w Polsce, czyli ok. 100-150 m² wynosi od ok. 12 000 do 25 000 zł, a koszty robocizny stanowią około 30-40% całkowitego kosztu.
Czynniki wpływające na opłacalność rekuperacji
Oszczędność na ogrzewaniu
Rekuperacja aeroVent pozwala odzyskać średnio ponad 83% ciepła z powietrza usuwanego, co znacząco zmniejsza straty ciepła i obniża koszty ogrzewania. Szacuje się, że dobrze zaprojektowany system rekuperacji może zmniejszyć koszty ogrzewania nawet do 50%. To jednak zależy od izolacji budynku, efektywności kotła grzewczego lub pompy ciepła oraz taryf energetycznych.
Warto śledzić możliwości dofinansowania rekuperacji np. z programu "Czyste Powietrze", który oferuje m.in. dotacje na rekuperację w użytkowanych domach. Więcej na temat dofinansowania rekuperacji w 2025 dowiesz się na blogu aeroVent.
Dobra wentylacja, filtracja powietrza i komfort użytkowania domu
Poza znacznymi oszczędnościami na ogrzewaniu, rekuperacja poprawia komfort życia, dostarczając świeże, przefiltrowane powietrze bez strat ciepła, co zapewnia też komfort termiczny. Rekuperacja jest szczególnie korzystna dla alergików, dzieci, osób z chorobami oddechowymi jak np. astma i ogólnie dla osób dbających o jakość powietrza w domu.
Rekuperacja eliminuje zanieczyszczenia, nadmiar CO₂, a nawet smog i inne szkodliwe dla zdrowia pyły zawieszone. Zmniejsza także wilgotność i związane z nią ryzyko występowania szkodliwej dla zdrowia pleśni.
Lepsza jakość powietrza, komfort cieplny i wygoda użytkowania wpływają pozytywnie na nasze zdrowie, choć są to korzyści, których nie można wyrazić w kategoriach finansowych, bo są bezcenne.
Kiedy rekuperacja się opłaca?
W nowoczesnych domach o wysokiej szczelności rekuperacja powinna być standardem i koszty jej wykonania są dużo niższe niż w użytkowanych domach. Nowe budownictwo jest projektowane z myślą o maksymalizacji efektywności energetycznej, a rekuperacja jest do tego stworzona i szybko przynosi korzyści.
Instalacja rekuperacji w użytkowanych domach, w których wentylacja grawitacyjna jest nieefektywna albo w ogóle nie działa, jest jak najbardziej wskazana i opłacalna. Brak wentylacji jest dużo kosztowniejszy niż inwestycja w rekuperację. Ponieważ skutki braku wentylacji (np. przemarzanie ścian, korozja metalowych elementów, wilgoć, pleśń czy grzyb) i długotrwałe narażenie na takie warunki może prowadzić do poważnych problemów konstrukcyjnych i wymagać kosztownych napraw.
Brak wentylacji wpływa destrukcyjnie także na zdrowie. Istnieje bowiem ryzyko poważnych chorób, związanych z brakiem wentylacji: alergie, astma, a nawet zwiększone ryzyko chorób serca. Ponadto w nieodpowiednio wentylowanych domach, z dużą wilgotnością, występuje większe zużycie energii cieplnej.
Czy inwestycja w rekuperację jest dużo wyższa niż w tradycyjną wentylację?
Jeśli dom budujemy z myślą o zastosowaniu rekuperacji, koszty tej instalacji będą porównywalne z kosztami wzniesienia kominów do wentylacji grawitacyjnej.
Na koszt kominów wentylacyjnych składa się nie tylko cena ich elementów prefabrykowanych, ale również cena robocizny, wykończenia ponad powierzchnię połaci dachowej, obróbki blacharskiej dachu wokół komina, a czasami jeszcze ocieplenia. Nie zapominajmy, że kominy zajmują, powierzchnię mieszkalną. To też dodajmy do bilansu, bo dzięki rekuperacji będziemy mieli więcej metrów do wykorzystania.
Podsumowując, rekuperacja jest jak najbardziej opłacalna, szczególnie w nowo budowanych domach. Oszczędności wynikające z mniejszych strat ciepła będą widoczne w domowym budżecie, natomiast korzyścią niemierzalną, ale bezcenną jest lepsze zdrowie, dzięki oddychaniu zdrowym i czystym powietrzem każdego dnia.
autor: Anna Białas
źródło i zdjęcia: aeroVent
opracowanie: Anna Chrystyna