Co zapewnia właściwa lokalizacja czerpni i wyrzutni?

Właściwa lokalizacja czerpni i wyrzutni w systemie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji) jest decydująca dla zapewnienia efektywnej i zdrowej wymiany powietrza w budynku. Czerpnia, pobierająca świeże powietrze, oraz wyrzutnia, odprowadzająca zużyte powietrze, muszą być umiejscowione zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami, aby system działał optymalnie.

Co zapewnia właściwa lokalizacja czerpni i wyrzutni?
aeroVent Rekuperacja
Dane kontaktowe:
606 792 314
ul. Tomaszowska 2 04-840 Warszawa
Zobacz firmę w innym dziale: Centralne odkurzanie

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Zgodność z przepisami

Lokalizacja czerpni i wyrzutni powinna być zgodna z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z Dz.U. Nr 75, z dnia 12.02.2002 i późniejszymi zmianami w Dz. U. nr 56 z dnia 12 marca 2009 rozdział 6 Wentylacja i klimatyzacja). Przepisy te określają minimalne odległości i zasady sytuowania tych elementów instalacji wentylacyjnych, aby zapewnić pobór jak najczystszego powietrza i uniknąć ponownego zasysania powietrza wywiewanego. A wszystkiego na temat rozplanowania instalacji rekuperacji dowiesz się tu!

Czerpnia powietrza

1. Pobór czystego i chłodnego powietrza: Należy umieścić ją w miejscu, które umożliwia pobieranie jak najczystszego i, w okresie letnim, najchłodniejszego powietrza. Dlatego czerpnia nie może być montowana od strony południowej. Należy także unikać lokalizacji w miejscach zanieczyszczonych, takich jak pobliże ulic, parkingów czy miejsc gromadzenia odpadów czy wywiewek kanalizacyjnych.

2. Ochrona przed czynnikami atmosferycznymi: Czerpnia powinna być zabezpieczona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, tzn. przed opadami i działaniem wiatru. Konstrukcja czerpni powinna uniemożliwiać przedostawanie się do wnętrza instalacji deszczu, śniegu oraz innych zanieczyszczeń, takich jak liście.

3. Odległość od źródeł zanieczyszczeń: Czerpnie powietrza sytuowane na poziomie terenu lub na ścianie dwóch najniższych kondygnacji nadziemnych budynku powinny znajdować się w odległości co najmniej 8 m w rzucie poziomym od ulic i zgrupowania miejsc postojowych dla więcej niż 20 samochodów, miejsc gromadzenia odpadów stałych, wywiewek kanalizacyjnych oraz innych źródeł zanieczyszczenia powietrza.

4. Odległość czerpni od wyrzutni: Minimalna odległość czerpni od wyrzutni to 3 m, aby zapobiec recyrkulacji powietrza.

Wyrzutnia powietrza

1. Unikanie zasysania powietrza wywiewanego: Jak wspomnieliśmy wcześniej, wyrzutnia powinna być zlokalizowana w taki sposób, aby wykluczyć ryzyko zasysania powietrza wywiewanego z powrotem do czerpni. Należy uwzględnić kierunek wiatru i ukształtowanie terenu, aby zapewnić skuteczne rozpraszanie powietrza wywiewanego. Dlatego też zaleca się umieszczenie wyrzutni powyżej poziomu dachu.

2. Zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami: Podobnie jak czerpnia, wyrzutnia musi być zabezpieczona przed przedostawaniem się do niej jakichkolwiek niepożądanych elementów z zewnątrz. Konstrukcja wyrzutni powinna uniemożliwiać wpadanie liści, śniegu i innych zanieczyszczeń.

3. Odkurzacz centralny: Wyrzut powietrza z odkurzacza centralnego może być zlokalizowany w pobliżu czerpni tylko w przypadku, gdy odległość między nimi będzie większa niż 3 m w rzucie poziomym. Natomiast lokalizacja gniazd centralnego odkurzacza nie ma wpływu na prawidłową pracę wentylacji. Poznaj odkurzacze centralne aeroVac: https://aerovac.pl/ i dowiedz się o korzyściach płynących z połączenia instalacji rekuperacji i odkurzacza centralnego w nowym domu: https://aerovent.pl/rekuperacja-i-odkurzacz-centralny-duet-idealny-dla-czystego-domu/

Dodatkowe uwagi

  • Kominek: W domach z kominkiem zaleca się stosowanie wkładów kominkowych bez systemu dystrybucji gorącego powietrza (DGP) lub wkładów z płaszczem wodnym.
  • Okap kuchenny: Połączenie okapu z systemem wentylacji z odzyskiem ciepła nie jest zalecane, ponieważ okap pracuje krótkotrwale z dużą wydajnością i transportuje powietrze z zanieczyszczeniami.
  • Kotłownie: W kotłowniach z kotłami o otwartych komorach spalania powinna funkcjonować tylko wentylacja grawitacyjna, a pomieszczenie kotłowni powinno być oddzielone od reszty domu szczelnymi drzwiami. W kotłowniach gazowych z kotłami z zamkniętą komorą spalania zaleca się układ zrównoważony nawiewu i wywiewu. Natomiast w pomieszczeniach kotłowni, w których pracuje pompa ciepła lub kocioł elektryczny, należy traktować jako pomieszczenia techniczne, z których realizowany jest tylko wywiew systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Właściwa lokalizacja czerpni i wyrzutni ma duże znaczenie dla zapewnienia dostępu do czystego powietrza, ochrony przed zanieczyszczeniami i zgodności z przepisami budowlanymi. Uwzględnienie powyższych zasad pozwoli na optymalne działanie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, co przekłada się na zdrowsze i bardziej komfortowe warunki życia w budynku.

źródło i zdjęcie: aeroVac