Podłączenie okapu kuchennego do rekuperatora
Aby połączyć okap kuchennego z rekuperatorem, należy spełnić kilka istotnych warunków. Przede wszystkim okap musi być wyposażony w filtr tłuszczowy, który zapobiega zabrudzeniu kanałów wentylacyjnych i chroni wymiennik ciepła w rekuperatorze.
Należy również zwrócić uwagę na rodzaj kuchenki. Podłączenie okapu do rekuperatora jest zalecane wyłącznie w przypadku kuchenek elektrycznych. W przypadku kuchenek gazowych istnieje ryzyko przedostania się spalin do systemu wentylacyjnego.
Podczas pracy okapu rekuperator powinien działać z maksymalną wydajnością. Jeśli okap ma silnik o wydajności większej niż znamionowa wydajność centrali wentylacyjnej, zaleca się zastosowanie przepustnic zwrotnych na pozostałych kanałach wyciągowych lub przepustnic stałego przepływu, np. MR 125 z oferty Systemair. Zapobiegnie to cofaniu się powietrza i zapewni prawidłowe działanie systemu.
Sterowanie pracą okapu przez rekuperator
Aby zapewnić efektywną współpracę okapu i rekuperatora, warto zintegrować ich sterowanie. Sterowniki procesorowe MISTRAL można przystosować do współpracy z okapem kuchennym. W takim przypadku na sterowniku aktywowane jest wejście binarne, którego zwarcie uruchamia funkcję wietrzenia, czyli wentylację o maksymalnej wydajności.
Do wykrycia pracy okapu zaleca się zastosowanie presostatu. Wężyk elastyczny presostatu z króćca P1 (+) należy podłączyć do kanału między okapem a centralą wentylacyjną MISTRAL. Zaciski COM i NO na presostacie (np. BECK 930.82) należy podłączyć do odpowiednich zacisków na płytce sterowania centrali MISTRAL przewodem sygnałowym (linka min. 0,35 mm², 12 V DC).
Uruchomienie wentylatora okapu i wytworzenie w kanale nadciśnienia ok. 20 Pa spowoduje zwarcie zacisków presostatu i uruchomienie funkcji wietrzenia. Aby zapewnić wymagane nadciśnienie, należy zastosować przepustnicę między okapem a centralą MISTRAL.
Dodatkowe zalecenia
W kuchni warto zamontować dodatkowy anemostat wywiewny, niezależnie od podłączenia okapu. Można go podłączyć przed przepustnicą zwrotną pozostałych wywiewów. Gdy okap pracuje z wydajnością większą od wydajności wentylatorów centrali, część powietrza zostanie zwrócona z okapu do kuchni po przefiltrowaniu. Powietrze będzie cyrkulowało w ramach tego samego pomieszczenia, nie zaburzając wentylacji w budynku.
Podłączenie okapu kuchennego do rekuperatora - o tym pamiętaj!
Podłączenie okapu kuchennego do rekuperatora jest możliwe i zapewnia efektywną wentylację kuchni. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej instalacji i konfiguracji systemu, zastosowaniu filtra tłuszczowego w okapie, dostosowaniu wydajności urządzeń oraz właściwym sterowaniu. Zapewni to komfort i bezpieczeństwo użytkowania.
źródło: Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
zdjęcie: Mike Gattorna / pixabay.com/pl