Kiedy i po co stosować dodatkowe filtry powietrza w rekuperatorze?

Sezon jesienno-zimowy to czas wysokiej emisji zanieczyszczeń. Do najbardziej niebezpiecznych, bo bardzo drobnych, należą cząsteczki pyłu zawieszonego tzw. PM2,5 czyli cząstki, których średnica nie jest większa niż 2.5 mikrometra. Ich wysoka szkodliwość polega na tym, że mogą przedostać się bezpośrednio do krwiobiegu, nasilając objawy astmy, chorób związanych z układem krwionośnym i oddechowym. Są też odpowiedzialne za nowotwory płuc, gardła i krtani, osłabienie czynności płuc, miażdżycę czy zaburzenie rytmu serca i wiele innych.

Kiedy i po co stosować dodatkowe filtry powietrza w rekuperatorze?
aeroVent Rekuperacja
Dane kontaktowe:
606 792 314
ul. Tomaszowska 2 04-840 Warszawa
Zobacz firmę w innym dziale: Centralne odkurzanie

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Zwiększone zanieczyszczenie powietrze w okresie zimy

Większe pyły zawieszone o średnicy poniżej 10 mikrometrów czyli PM10, to także nasi podstępni wrogowie. Cząsteczki tych pyłów są absorbowane w górnych drogach oddechowych i oskrzelach i przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych np. astmy, kataru siennego i zapalenia spojówek. Szczególnie alergie dają w obecnych czasach o sobie we znaki i to właśnie te pyły są w dużym stopniu za nie odpowiedzialne.

Rekuperacja chroni przed zanieczyszczeniami

Faktem jest, że ok. 90% czasu spędzamy w pomieszczeniach, do których wyżej wymienione pyły niestety przedostają się. Budynki wyposażone w system centralnej rekuperacji skutecznie walczą za pomocą podstawowej i dodatkowej filtracji powietrza. Każdy rekuperator jest wyposażony w filtry, które należy regularnie wymieniać i sprawdzać ich stan, szczególnie w okresach jesienno-zimowych, kiedy emisja zanieczyszczeń związanych ze spalaniem węgla i innych paliw kopalnych, jest bardzo wysoka.

Dowiedz się więcej o filtrach podstawowych w rekuperatorach i poznaj nasze rekomendacje.

Dom z rekuperacją to swoista twierdza, która chroni nas w tej nierównej walce z jakże nam dobrze znanym smogiem. Smog - bo tak najczęściej nazywamy to zjawisko atmosferyczne, które powstaje w wyniku zanieczyszczenia powietrza rozmaitymi związkami takimi jak wspomniane: pyły PM2,5 i PM10, a dodatkowo m.in. dwutlenek siarki (SO₂), tlenek węgla i sadza czy tlenki azotu (NOₓ), a także lotne związki organiczne (VOC), ozon troposferyczny (O₃). Są jednak różne rodzaje smogu, a jego skład zależy w dużym stopniu od warunków lokalnych.

I niestety Polska nie jest od smogu wolna. Uwarunkowania naszego kraju,  zarówno te fizyczne, związane z położeniem geograficznym, klimatem czy ukształtowaniem terenu, a także te związane z wysokoemisyjną gospodarką kraju, sprzyjają zjawisku smogu i ogólnemu, znacznemu zanieczyszczeniu środowiska, na tle innych krajów Europy. Jak więc skutecznie zapobiegać smogowi?

Jakie filtry dodatkowe zastosować. Dodatkowa filtracja w rekuperacji

Wróćmy więc do domu i rekuperacji, której główną funkcją jest dostarczanie świeżego powietrza do domu, usuwanie zużytego i odzyskiwanie z niego ciepła. Ale to nie wszystko, poznaj 8 zalet rekuperacji.

Rekuperatory AeroVent, jaki i innych producentów, posiadają standardowe filtry powietrza, które mają za zadanie blokować przedostawanie się zanieczyszczeń do domu. Ale zimą niestety taka filtracja może być niewystarczająca, zwłaszcza na terenach silnie zanieczyszczonych albo w przypadku wysokiej wrażliwości czy schorzeń mieszkańców domu i wówczas pora roku nie ma tu znaczenia.

Dlatego w takich przypadkach warto zastosować dodatkową filtrację. Dodatkowe filtry mechaniczne lub hybrydowe wyłapują cząstki pyłu zawieszonego i inne zanieczyszczenia. Są stosowane jako drugi stopień oczyszczania powietrza i optymalnie montowane są za centralą na kanale nawiewnym.  

W rekuperatorach AeroVent standardową i już dobrą filtrację o klasie filtrów G4 lub F7 można uzupełnić o kanałowe filtry dodatkowe. Należą do nich:

  • filtry mechaniczne np. filtry płaskie lub kieszeniowe o klasach filtracji F7-F9 (ePM1 70-90%). Oznacza to, że filtr jest testowany pod kątem zatrzymywania drobnych cząstek o średnicy mniejszej niż 1 mikrometr (PM1). Takie cząstki obejmują np. sadzę, bakterie, pyły przemysłowe, a także pyły PM2.5 i PM10 w mniejszych frakcjach. 70-90%: To zakres skuteczności filtracji, który oznacza, że filtr zatrzymuje od 70% do 90% tych drobnych cząstek. I tak np. F7 (ePM1 70%) często stosowany w budynkach mieszkalnych, biurach i szkołach. F8 (ePM1 80%): Skuteczniejszy od F7, używany, np. w szpitalach. A skolei F9 (ePM1 90%) to najwyższa skuteczność w tej grupie, stosowany w przemyśle farmaceutycznym, laboratoriach i innych wymagających środowiskach.
  • filtry hybrydowe to zaawansowane systemy oczyszczania powietrza, które łączą różne technologie filtracji w celu maksymalizacji efektywności i skuteczności usuwania zanieczyszczeń. Łączą one filtrację mechaniczną, np. z adsorpcją lotnych związków organicznych i zanieczyszczeń odorowych dzięki warstwie węgla aktywnego, z filtracją elektrostatyczną czy z uzdatnianiem powietrza za pomocą procesu fotokatalizy lub promieniowania UV.
  • filtry absolutne (EPA/HEPA) O KLASACH E10-E13. Ale uwaga filtry tej klasy są bardzo skuteczne, ale pociągają za sobą znaczące straty ciśnienia, nierzadko równe stratom na całej sieci przewodów. Dlatego rozwiązanie to rzadko jest stosowane przez użytkowników rekuperacji domowej.  

Należy pamiętać, że oczyszczanie powietrza wiąże się nierozerwalnie ze zużyciem energii. Urządzenia/oczyszczacze powietrza wykorzystujące promieniowanie UV jak lampy UV czy filtracja elektrostatyczna zwiększają zużycie energii, chociaż nie powodują dużych strat ciśnienia.

Natomiast w przypadku filtracji mechanicznej o energochłonności decyduje strata ciśnienia na filtrze. Innymi słowy im wyższa klasa filtra, tym wyższe straty ciśnienia, które dodatkowo wzrastają przy zabrudzeniu filtra podczas eksploatacji.

Istotne jest więc znalezienie optymalnego rozwiązania. Stosowanie filtrów o możliwie wysokiej skuteczności i umiarkowanym zużyciu energii.  W jaki sposób to zrobić? Jeśli używamy filtry dodatkowe pamiętajmy o:

  • zastosowaniu filtracji kaskadowej - filtr wstępny, a za nim filtr dokładny, co zapewnia dłuższą żywotność filtrów
  • sprawdzaniu oporów przepływu filtra i porównaniu ich ze sprężem dyspozycyjnym rekuperatora. Uwaga! Dobór dodatkowego filtra może wymagać większej centrali, dla której zapas ciśnienia [Pa] musi być wystarczający do pokonania oporów przepływu całej instalacji z dodatkowym filtrem. Należy też uwzględnić pracę centrali przy zwiększonych wydatkach związanych z zanieczyszczeniem filtra dodatkowego.

Zastosowanie dodatkowej filtracji jest więc wskazane w rejonach o większym zanieczyszczeniu czy ze względu na nasze osobiste preferencje. Sugerujemy też, że przy dodatkowej filtracji, nawet stosowanej cyklicznie, okresowo warto uwzględnić wydajność rekuperatora (jego spręż dyspozycyjny) już przy doborze jednostki do domu i na etapie projektowania instalacji rekuperacji. Darmowy projekt instalacji rekuperacji wraz ze wstępną wyceną otrzymasz w AeroVent po wypełnieniu krótkiego formularza, sprawdź i skorzystaj.

źródło i zdjęcie: aeroVent

opracowanie: Anna Chrystyna

Autor
Anna Chrystyna
Anna Chrystyna

Swoje redakcyjne doświadczenie i umiejętności budowałam przez kilkanaście lat pracy w różnych obszarach branży. Ostatecznie od ponad 20 lat związana jestem z wydawnictwem AVT, tworząc artykuły na portal. Poza pracą zawodową znajduję czas na relaks i pasje w siedlisku na Mazurach. Tam oddaję się swoim zainteresowaniom kulinarnym i ogrodniczym, co stanowi dla mnie nie tylko źródło przyjemności, ale również wyjątkowy sposób na odprężenie się i odpoczynek od codzienności.