Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Wapno palone - co to jest i jak powstaje?

Wapno palone, znane również jako tlenek wapnia (CaO), to nieorganiczny związek chemiczny szeroko stosowany w wielu gałęziach przemysłu. Powstaje w wyniku procesu kalcynacji, czyli ogrzewania wapienia (węglanu wapnia, CaCO3) do wysokich temperatur. Podczas tego procesu dochodzi do rozkładu chemicznego surowca, a produktem finalnym jest tlenek wapnia i dwutlenek węgla.

Wapno palone - co to jest i jak powstaje?
Lhoist Wapno hydratyzowane
www.lhoist.com
Lhoist Wapno hydratyzowane
Dane kontaktowe:
77 45 16 200, cok 77 45 16 368, 375, 376, 379
Wapiennicza 7, 46-050 Tarnów Opolski
Zobacz firmę w innym dziale: Masy i mieszanki tynkarskie

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jak powstaje wapno palone?

Podstawowym surowcem do produkcji wapna palonego jest wapień – skała osadowa zbudowana głównie z węglanu wapnia. Wydobywany w kopalniach wapień kruszony jest do odpowiedniej granulacji, która uzależniona jest od specyfiki używanego pieca.
Proces kalcynacji

1. Kruszenie wapienia:

Wydobyty wapień kruszony jest na fragmenty o odpowiedniej wielkości. Wielkość ta zależy od typu pieca i specyficznych wymagań procesu produkcyjnego.

2. Prażenie:

Skruszony wapień poddawany jest prażeniu w piecach rozgrzanych do temperatury około 900 stopni Celsjusza lub wyższej. Wysoka temperatura inicjuje rozkład chemiczny węglanu wapnia.

Rezultatem procesu kalcynacji jest wapno palone, które znajduje zastosowanie m.in. w:

  • budownictwie (jako spoiwo hydrauliczne),
  • przemyśle chemicznym (produkcja wodorotlenku wapnia, sodu i innych związków),
  • rolnictwie (wapnowanie gleby),
  • uzdatnianiu wody (usuwanie jonów metali ciężkich).

źródło i zdjęcia: Lhoist

Autor
Natalia Karaskiewicz
Natalia Karaskiewicz

Młoda mama, która nie boi się wyzwań i z zaangażowaniem zgłębia tajniki budownictwa. Pracę w redakcji traktuje jako nieustanną formę rozwoju i samorealizacji. Obecnie buduje wymarzony dom, co daje jej cenne doświadczenie i pozwala jeszcze lepiej rozumieć potrzeby czytelników. Od 10 lat związana z Grupą AVT, gdzie redaguje artykuły i porady dotyczące budownictwa, remontów i aranżacji wnętrz. Z pasją dzieli się wiedzą z czytelnikami, tłumacząc skomplikowane zagadnienia w przystępny sposób. Poza pracą najchętniej spędza czas z rodziną podczas weekendowych wycieczek.