Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Dom Energooszczędny: Kluczowe wskazówki przy wybieraniu okien

Dom efektywny energetycznie, czyli jaki? Taki, który minimalizuje zużycie energii potrzebnej na ogrzewanie, chłodzenie i wentylację wnętrz. Okna odgrywają kluczową rolę w osiąganiu wysokiej efektywności energetycznej budynku.

Dom Energooszczędny: Kluczowe wskazówki przy wybieraniu okien
AdamS Okna PVC, drzwi tarasowe/balkonowe
www.adams.com.pl
AdamS Okna PVC, drzwi tarasowe/balkonowe
Dane kontaktowe:
89 741 32 48
Leśna Droga 10A, 11-700 Mrągowo

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Im mniej energii trzeba dostarczyć, aby ogrzać lub schłodzić pomieszczenia oraz podgrzać wodę użytkową, tym lepsza jest efektywność energetyczna domu. Z tym wiąże się współczynnik EP. Co on oznacza? Najprościej mówiąc, jest to zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną, pochodzącą z takich źródeł jak węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny.

Jak EP wpływa na efektywność energetyczną domu?

Zgodnie z normami obowiązującymi od 2021 roku, jednorodzinne domy mieszkalne powinny charakteryzować się wskaźnikiem zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na poziomie maksymalnie 70 kWh/(m²*rok). Wymóg ten dotyczy zarówno nowo budowanych domów, jak i tych poddawanych termomodernizacji.

W jaki sposób okna obniżają zużycie energii w domu? - Okna Energooszczędne

Które okna wybrać do domów efektywnych energetycznie?

Solidne okna powinny charakteryzować się jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła (Uw), który nie może być wyższy niż 0,9 W/m²·K. Współczynnik Uw dotyczy całego okna (w – window).

Istnieją także dwa inne ważne współczynniki: Uf, dotyczący jedynie profilu (f – frame), oraz Ug, odnoszący się do pakietu szybowego (g – glass). Każdy z tych parametrów wpływa na ostateczną wartość współczynnika U całego okna. Im niższa wartość Uw, tym lepsza efektywność energetyczna budynku.

Termoizolacyjność okien jest najistotniejszym parametrem wpływającym na efektywność energetyczną domu. Dlatego warto inwestować w wysokiej jakości okna z doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi.

W jaki sposób poprawić efektywność energetyczną?

Nowe budynki są budowane zgodnie z aktualnymi normami. Co jednak zrobić w starym domu, gdy rachunki za energię powodują stres? Odpowiedź jest prosta: przeprowadzić termomodernizację. Warto pamiętać, że taki remont można zrealizować, korzystając z dofinansowania, na przykład z programu Czyste Powietrze.

Aby inwestycja przyniosła oczekiwane rezultaty, remont musi być wykonany w odpowiedniej kolejności:

  • Ocieplanie budynku: Zacznij od ocieplenia dachu i ścian zewnętrznych nowoczesnymi materiałami izolacyjnymi.
  • Wymiana stolarki otworowej: Kolejnym krokiem jest wymiana okien i drzwi.
  • Nowoczesne systemy ogrzewania: Gdy dom jest dobrze izolowany i nie traci ciepła, można montować nowoczesne systemy ogrzewania oparte na odnawialnych źródłach energii (OZE).
Czy na wymianę okien można uzyskać dofinansowanie?

Takie działania prowadzą do znacznej poprawy efektywności energetycznej domu, co przekłada się na oszczędności. Najtańsza energia to ta, którą zaoszczędziliśmy!

źródło i zdjęcie: AdamS

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Czym charakteryzuje się dom efektywny energetycznie?

    Dom efektywny energetycznie minimalizuje zużycie energii potrzebnej na ogrzewanie, chłodzenie i wentylację wnętrz.
  • Jakie są normy dotyczące wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) dla jednorodzinnych domów mieszkalnych?

    Zgodnie z normami od 2021 roku, jednorodzinne domy mieszkalne powinny mieć wskaźnik EP maksymalnie 70 kWh/(m²*rok), dotyczy to zarówno nowych domów, jak i tych poddawanych termomodernizacji.
  • Jakie parametry okien są kluczowe dla efektywności energetycznej budynku?

    Najważniejszym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła Uw, który nie może być wyższy niż 0,9 W/m²·K. Inne ważne współczynniki to Uf (dotyczący profilu) i Ug (dotyczący pakietu szybowego).
  • Jakie są kroki poprawy efektywności energetycznej w starym domu?

    Pierwszy krok to ocieplenie dachu i ścian zewnętrznych, drugi krok to wymiana okien i drzwi, a trzeci to instalacja nowoczesnych systemów ogrzewania opartych na odnawialnych źródłach energii (OZE).