Współczynnik przenikania ciepła Uw informuje, jak dużo ciepła ucieka przez okno na skutek różnicy temperatury wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Wartość Uw okna pionowego w nowym budynku nie może przekraczać 0,9 W/(m²·K). Producenci oferują również wersje o Uw = 0,3, ale warto w nie zainwestować tylko w przypadku domów pasywnych. Przy wybieraniu okien, należy zwrócić uwagę na to, by podany parametr dotyczył całego przeszklenia Uw, a nie szkła Ug czy profili Uf.
Współczynniki izolacyjności akustycznej Rw określa stopień tłumienia hałasów z zewnątrz. Im wyższa jest jego wartość, tym okno jest bardziej dźwiękoszczelne. Standardowe modele mają Rw = 30-32 dB. Przy ruchliwej ulicy, w okolicy torów kolejowych albo w pobliżu głośnego zakładu produkcyjnego, warto zamontować okna o wskaźniku co najmniej 35 dB.
Współczynnik przepuszczalności światła Lt pokazuje, jaka część światła słonecznego docierającego do zestawu szyb wniknie do wnętrza. Im jego poziom wyższy, tym w pomieszczeniu jaśniej. Dobrze, gdy współczynnik Lt wynosi ponad 70%. Im okno ma więcej tafli, tym przepuszczalność światła jest mniejsza.
Współczynnik przepuszczalności energii słonecznej g opisuje, jaka część energii słonecznej docierającej do okna przeniknie do pomieszczenia. Przeważnie g wynosi około 60%. Jeżeli zależy nam na ograniczeniu kosztów ogrzewania, powinien być jak najwyższy.
Redakcja BD