Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho?

Suchobieg (praca na sucho) i przeciążenie mogą doprowadzić do bardzo poważnego uszkodzenia pompy. W jaki sposób zabezpieczyć ją przed awarią? Warto również wiedzieć, że wybrane typy pomp do wody pitnej mogą pracować na sucho, ale jest to wyjątek, a nie reguła. Jaki producent oferuje takie rozwiązanie?

Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho?
Dambat Pompy, zestawy hydroforowe, silniki do pomp, osprzęt
www.dambat.pl
Dambat Pompy, zestawy hydroforowe, silniki do pomp, osprzęt
Dane kontaktowe:
22 721 11 92, 22 721 02 17
Adamów 50, 05-825 Adamów

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Dlaczego suchobieg i przeciążenie mogą być groźne dla pomp?

Suchobieg stanowi poważne zagrożenie dla pracy pomp głębinowych i zanurzeniowych i jest jedną z najczęstszych przyczyn ich zatarć. Może on nastąpić w sytuacji, gdy pompa jest zbyt blisko lustra wody, kiedy poziom wody się obniża, lub gdy wybrana wydajność pompy jest zbyt duża w stosunku do możliwości studni.

Głównym problemem związanym z suchobiegiem jest to, że często trudno jest szybko zauważyć, iż pompa pracuje na sucho, co może skutkować opóźnioną reakcją na to zagrożenie.

Test pracy pompy głębinowej w warunkach wysokiego zapiaszczenia, symulacja suchobiegu. fot. Dambat
Test pracy pompy głębinowej w warunkach wysokiego zapiaszczenia, próba przeciążenia pompy. fot. Dambat

Praca pompy na sucho jest niebezpieczna z kilku powodów. Bez dostępu do wody, która pełni funkcję chłodzącą, pompa nie ma możliwości odprowadzenia wytworzonego ciepła, co prowadzi do przegrzewania się silnika.

To z kolei może spowodować zatarcie elementów hydraulicznych, co znacząco wpływa na efektywność pracy pompy i może doprowadzić do jej całkowitego uszkodzenia. W skrajnych przypadkach, długotrwała praca na sucho może nawet uszkodzić jednostkę sterującą pompą.

Przeciążenie pompy, będące równie niebezpiecznym zjawiskiem, może mieć podobne skutki. Najczęściej jest spowodowane montażem pompy zbyt blisko dna studni, co prowadzi do zasysania piachu i mułu. Te zanieczyszczenia mogą spowodować szybsze zużycie części pompujących i w konsekwencji przegrzanie silnika.

Oba te zjawiska - suchobieg i przeciążenie - mogą znacząco skrócić żywotność pompy i spowodować potrzebę kosztownych napraw lub wymiany. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie pompy przed ryzykiem pracy na sucho i przeciążeniem, co zapewnia jej długotrwałą i bezawaryjną pracę.

Najlepsze sposoby ochrony pompy przed suchobiegiem

Oto kilka skutecznych metod ochrony pomp przed tymi zjawiskami:

- Właściwy montaż pompy: należy instalować pompę na odpowiedniej głębokości, tak aby najniższy, dynamiczny poziom lustra wody był co najmniej 2 metry powyżej króćca tłocznego.

W przypadku, gdy wydajność studni jest niewystarczająca, zaleca się montaż zaworu ograniczającego przepływ lub zabezpieczenia przed suchobiegiem, które monitoruje poziom wody i w razie potrzeby wyłącza pompę.

- Montaż wyłączników ciśnieniowych: jest to proste i efektywne rozwiązanie, które kontroluje pracę pompy i automatycznie ją wyłącza, gdy ciśnienie spada poniżej bezpiecznego poziomu.

- Montaż czujników poziomu wody: czujniki te są instalowane w studni i monitorują poziom lustra wody. Gdy poziom obniży się do krytycznej wartości, czujnik wyłącza pompę, a następnie włącza ją ponownie, gdy woda osiągnie odpowiedni poziom.

- Zastosowanie nowoczesnych urządzeń sterujących: kompleksowe sterowniki do pomp chronią urządzenia przed suchobiegiem, spadkiem napięcia i przeciążeniem, zapewniając tym samym ich długotrwałą i bezawaryjną pracę.

- Zastosowanie falownika: urządzenie to nie tylko kontroluje pracę pompy, ale również utrzymuje stałe ciśnienie niezależnie od zmian poboru wody, co przekłada się na wydłużenie żywotności pompy i instalacji. Falownik chroni pompę przed przeciążeniem, niskim i wysokim napięciem, zanikiem i asymetrią fazy oraz przed suchobiegiem.

Zabezpieczenie pomp przed pracą "na sucho" za pomocą systemów kontroli

Dostępne są różne systemy kontroli, w tym oparte na sondach konduktometrycznych, pływakowych lub hydrostatycznych.

- Układ sterowania oparty o sondy konduktometryczne oraz wyłącznik ciśnienia. To rozwiązanie jest ekonomiczne i skutecznie chroni pompę przed sucho biegiem oraz przeciążeniem. Działanie układu z trzema sondami konduktometrycznymi polega na automatycznym wyłączeniu pompy, gdy poziom wody spadnie poniżej najniższej sondy (S1), i włączeniu jej, gdy poziom wody wzrośnie powyżej sondy (S2).

Kontroler pompy M3-1, który zabezpiecza pompę m.in. przed suchobiegiem. fot. DAMBAT
Kontroler pompy M3-1, który zabezpiecza pompę m.in. przed suchobiegiem. fot. DAMBAT

- Układ sterowania oparty o sondę hydrostatyczną. Ten system zapewnia najbardziej precyzyjne monitorowanie poziomu wody dzięki sondzie hydrostatycznej. Jest to rozwiązanie z wyższej półki cenowej, ale oferujące największą dokładność.

- Zmniejszenie "zerwania" poprzez zastosowanie softstartów. W przypadku częstego wyłączania pompy przez system zabezpieczający, spowodowanego zbyt wysoką mocą pompy, rozwiązaniem może być zastosowanie softstartu. Softstart łagodzi start pompy, redukując ryzyko "zerwania" lustra wody.

Wybierając odpowiednie zabezpieczenia, można skutecznie przedłużyć żywotność pomp i uniknąć kosztownych awarii, zapewniając tym samym ciągłość i bezpieczeństwo procesów, w których pompy są wykorzystywane.

Autor: Damian Żabicki

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcie główne: DAMBAT: budowa pompy głębinowej odpornej na suchobieg