Okna do domu energooszczędnego
Budynki energooszczędne charakteryzują się podwyższonym standardem energetycznym, uzyskiwanym poprzez odpowiednią konstrukcję oraz dobór właściwych materiałów. W takich domach ściany zewnętrzne, podłogi, stropy, dachy i fundamenty są dokładnie izolowane. Wszystkie elementy budynku muszą chronić przed ucieczką ciepła.
Dlatego w przypadku domu energooszczędnego współczynnik przenikania ciepła U dla stolarki otworowej nie powinien być większy niż 0,9 W/(m²·K). Oznacza to, że przez 1 m² powierzchni okna w ciągu godziny przenika nie więcej niż 0,9 W ciepła.
- "Uzyskanie dobrego parametru izolacyjności termicznej okna jest możliwe tylko przy odpowiednim doborze takich elementów jak profil oraz szyba. Jednocześnie musi być także ograniczony mostek cieplny na styku szyby z ramą. Zarówno w domach pasywnych, jak i energooszczędnych, stosuje się okna z pakietem trzyszybowym. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na okna PCV czy ALU – najważniejszy jest współczynnik U" – tłumaczy Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.
- "Jeśli projekt budynku uwzględnia duże przeszklenia, można ograniczyć straty ciepła poprzez montaż specjalnych okien o współczynniku U wynoszącym mniej niż 0,8 W/(m2·K), które m.in. posiadają szybę z trzech tafli oraz ramy wykonane z profili wielokomorowych z wkładkami termoizolacyjnymi. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem będzie system okienny Schüco LivIng, dostępny w ofercie AWILUX. Dzięki głębokości zabudowy 82 mm i izolacyjności cieplnej do standardu pasywnego, okna te posiadają wszystkie właściwości wymagane dla stolarki energooszczędnej. Nowa technologia uszczelniania, oparta na innowacyjnych uszczelkach z tworzywa EPDM, oferuje skuteczną ochronę przed przeciągami, wilgocią i hałasem - przez cały okres użytkowania okna" – wyjaśnia ekspert firmy AWILUX.
Okna do domu pasywnego
Domy pasywne to budynki o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię, nie przekraczającym 15 kWh/(m²·K). Oznacza to, że do ogrzania domu pasywnego potrzeba tylko tyle energii, ile jest potrzebne do ogrzania 15 litrów wody o 1 stopień Celsjusza.
W przypadku domów pasywnych współczynnik przenikania ciepła U dla stolarki otworowej powinien mieścić się poniżej 0,8 W/(m²·K). Jest to o około 25% mniej niż w przypadku domów energooszczędnych.
- "Wybierając okna do domu pasywnego, warto rozważyć system Schüco LivIng Alu Inside z oferty AWILUX. Dzięki 7-komorowej konstrukcji profili oraz odpowiedniemu rozmieszczeniu wzmocnień, system nie posiada żadnych mostków termicznych. Gładka powierzchnia aluminium odbija około 90% promieniowania cieplnego. Ciągłe wzmocnienia aluminiowe gwarantują całej konstrukcji stabilność niemal identyczną z uzyskiwaną za pomocą wzmocnień stalowych. Co więcej, optymalny podział komór, zmniejszenie szczeliny wrębowej oraz dodatkowe strefy izolacji o dużej objętości, służące do opcjonalnego wprowadzenia izolatorów termicznych, umożliwiają uzyskanie doskonałych parametrów izolacyjności cieplnej" – mówi Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX.
Wpływ okien na koszty ogrzewania
Dobrze dobrane okna mogą znacząco obniżyć koszty ogrzewania budynku. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Ochrony Środowiska, wymiana starych okien na nowe o współczynniku przenikania ciepła U nie większym niż 0,9 W/(m²·K) może spowodować obniżenie kosztów ogrzewania domu o nawet 40%.
Stałe przeszklenia
W domach energooszczędnych i pasywnych często wykorzystywane są przeszklenia stałe – tak zwane okna typu fix. Wyróżnia je minimalistyczna budowa - tego typu rozwiązania nie mają klamek oraz okuć, które odpowiadają za otwieranie, zamykanie i uchylanie skrzydeł, a także posiadają mniejszą ilość profili.
Stałe przeszklenia zapewniają bezpieczeństwo oraz wysoką szczelność i możliwość uzyskania wielkogabarytowych przeszkleń. Są także stosunkowo niedrogie.
Kiedy wybrać okna?
Rodzaj stolarki otworowej wybieramy już na etapie projektowania inwestycji. Natomiast zamówienia i zakupu okien możemy dokonać w momencie postawienia ścian – są one konieczne do wykonania precyzyjnego pomiaru.
- "Pamiętajmy, że okno nie zrealizuje swoich właściwości termoizolacyjnych, jeśli nie zostanie odpowiednio zamontowane, a miejsce styku nie będzie dodatkowo wzmocnione wielowarstwową izolacją" – podpowiada Rafał Buczek z AWILUX.
Jak wybrać najlepsze okna?
Przy wyborze okien do domu energooszczędnego lub pasywnego warto zwrócić uwagę na następujące czynniki:
- Współczynnik przenikania ciepła U – im niższy współczynnik, tym lepsze właściwości termoizolacyjne okna.
- Liczba komór w profilu – im więcej komór, tym lepsze właściwości termoizolacyjne okna.
- Rodzaj szkła – najlepsze właściwości termoizolacyjne zapewniają szyby z powłoką refleksyjną lub niskoemisyjną.
- Rodzaj okuć – okna z okućmi antywłamaniowymi zapewniają bezpieczeństwo domowników.
Budownictwo energooszczędne i pasywne to przyszłość, dlatego warto już teraz zadbać o odpowiednią stolarkę okienną. Dobrze dobrane okna mogą znacząco obniżyć koszty ogrzewania budynku i zapewnić mieszkańcom komfort oraz bezpieczeństwo.
źródło i zdjęcia: AWILUX Polska