Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Czy dom na zgłoszenie może być samowystarczalny energetycznie?

Współczesne budownictwo musi sprostać wyzwaniom klimatycznym, co wiąże się m.in. z rozwojem technologii zapewniających jak najmniejsze zużycie energii. A co, jeśli możliwe jest stworzenie domu, który nie tylko pozwala na osiągnięcie samowystarczalności energetycznej, ale wręcz jest w stanie wyprodukować więcej energii, niż zużywają domownicy?

Czy dom na zgłoszenie może być samowystarczalny energetycznie?
Ekoklimax-Projekt Rekuperatory EKOZEFIR, filtr antysmogowy Ekozefir-SMOG
www.ekozefir.pl www.ekoklimax.pl smog.ekozefir.pl
Ekoklimax-Projekt Rekuperatory EKOZEFIR, filtr antysmogowy Ekozefir-SMOG
Dane kontaktowe:
52 321 24 53, 693 030 586
Przemysłowa 8E, 85-758 Bydgoszcz

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Budynki zeroenergetyczne - co to naprawdę oznacza?

Budynki zero energetyczne są zaprojektowane w taki sposób, dzięki któremu zużywają bardzo mało energii, a potrzebną jej ilość wytwarzają samodzielnie, głównie dzięki odnawialnym źródłom, takim jak panele fotowoltaiczne, które stanowią często źródło zasilania dla pomp ciepła i systemów wentylacji z odzyskiem ciepła. .

Celem takiego projektowania jest osiągnięcie równowagi – budynek ma produkować tyle energii, ile zużywa w ciągu roku. Aby to osiągnąć, stosuje się wysokiej jakości izolację, nowoczesne systemy ogrzewania i chłodzenia oraz inne technologie zmniejszające zapotrzebowanie na energię.

Idea budynków zeroenergetycznych powstała w odpowiedzi na rosnące potrzeby ochrony środowiska i konieczność zmniejszenia emisji szkodliwych gazów. Stało się to obecnie symbolem nowoczesnego i świadomego podejścia do budownictwa.

Dom bez pozwolenia w technologii Solace

Jak już wspomnieliśmy, osiągnięcie zerowego bilansu energetycznego jest możliwe tylko wtedy, kiedy zastosowana została dobrze przemyślana, wysokiej jakości izolacja termiczna. Niedawno na rynku pojawił się ciekawy start-up, który w zaprojektowanych przez siebie domach proponuje autorską technologię izolacyjną o nazwie Solace.

Przegrody budowlane Solace, zastosowane w budynkach prefabrykowanych, wykazują wysoką izolacyjność cieplną, w sposób bezpośredni przekładającą się na bilans energetyczny budynku i brak kosztów ogrzewania. Niski współczynnik przenikania, a co za tym idzie małe straty ciepła stanowią wyjątkową właściwość technologii Solace.

W budynkach prefabrykowanych Solace House, wykorzystywane są płyty konstrukcyjne LivingBoard MFP P5 od firmy Pfleiderer, które są tworzone bez użycia formaldehydów i przystosowane do warunków wilgotnych. Te płyty mają wymiary 6600×2660 mm.

W konstrukcji wewnętrznej tych prefabrykatów stosuje się drewno klejone, co zapewnia wytrzymałość i stabilność. Przestrzenie międzygrodziowe są wypełniane zamkniętokomorową pianą poliuretanową, która jest aplikowana przy użyciu zaawansowanej technologii Solace. Technika ta polega na wypełnianiu przestrzeni dwuskładnikową pianą w prasie o sile 12 ton.

Dodatkowo, w prefabrykatach umieszczane są niezbędne instalacje wewnętrzne budynku, co pozwala na efektywne i szybkie przygotowanie konstrukcji do dalszych etapów budowy. Cały proces produkcji łączy w sobie nowoczesne technologie i ekologiczne materiały, co przekłada się na wysoką jakość i trwałość gotowych elementów budowlanych.

Technologia Solace wykazuje bardzo niski współczynnik przenikania ciepła. Dla ścian zewnętrznych o gr. 17,2 cm. Uc wynosi on 0,16 W/(m2×K), dla dachu i wyniesionej powyżej gruntu płyty podłogowej o gr. 23,2 cm, Uc wynosi natomiast zaledwie 0,10 W/(m2×K). Dzięki temu straty ciepła są naprawdę znikome.

Pomiar zysków i „strat”

Firma Solace House wykonała budynek pokazowy, na którym nieprzerwanie od ponad 4 lat dokonuje pomiarów. Konstrukcja zlokalizowana jest na terenie kampusu Politechniki Warszawskiej przy ulicy Rektorskiej 1 w Warszawie, a jej kubatura wynosi 110 m3. Budynek wyposażony został w instalację fotowoltaiczną o mocy 6,5 kW.

Budynek pokazowy bez pozwolenia, wykonany przez firmę Solace House fotowoltaiką na połaci dachowej
Budynek pokazowy bez pozwolenia, wykonany przez firmę Solace House fotowoltaiką na połaci dachowej

Autorski sposób izolacji powoduje, że roczne zapotrzebowanie budynku na energię nie przekracza 15 kWh/m2/rok, co jest równoznaczne z tym, że budynki Solace uzyskują standard energetyczny domu pasywnego NF15.

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła Ekozefir w zeroenergetycznym domu bez pozwolenia Solace
Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła Ekozefir w zeroenergetycznym domu bez pozwolenia Solace

W tym konkretnym domu bez pozwolenia zamontowano również panele fotowoltaiczne, oraz centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła Ekozefir. Rozwiązania te, poza odpowiednio izolowanymi przegrodami, istotnie wpłynęły na klasę energetyczną budynku.

źródło i zdjęcia: Ekoklimax-Projekt