Ostatnio wiele uwagi poświęca się bezprogowym przejściom, które są kojarzone z komfortem i bezpieczeństwem. Czy jednak w przypadku domów energooszczędnych bezprogowe drzwi tarasowe zapewniają wystarczającą izolację termiczną i szczelność? Nowoczesna konstrukcja domu to nie tylko jego architektura, wygląd czy kolorystyka, lecz również jego efektywność energetyczna. Zużycie energii przez budynek to kluczowy parametr. Okna i drzwi odgrywają tutaj istotną rolę.
Dlatego też pojawiają się wątpliwości, czy bezprogowe rozwiązania zapewniają odpowiednią izolację cieplną w domach o podwyższonych standardach energooszczędności. Odpowiedź brzmi: tak! Bezprogowe drzwi tarasowe znajdują swoje zastosowanie w domach energooszczędnych, a nawet w domach pasywnych.
Warunkiem koniecznym jest jednak odpowiednio niski współczynnik przenikania ciepła. W przypadku domu energooszczędnego, wskaźnik Uw dla okien może wynosić maksymalnie 0,9 W/m2K, a dla domu pasywnego 0,8 W/m2K. Firma AdamS proponuje system drzwi przesuwnych o nazwie HST Passiv, który przy wymiarach skrzydła 4 x 2,5 m charakteryzuje się doskonałym współczynnikiem Uw wynoszącym zaledwie 0,8 W/m2K. Oznacza to, że jest to system o bardzo wysokiej izolacji cieplnej.
Bezprogowe przejście a niski próg - czy to jest to samo?
Wiadomo, że próg w drzwiach tarasowych może być przyczyną potknięć lub nawet wypadków. Wystający próg jest niebezpieczny dla dzieci biegających na tarasie, utrudnia przemieszczanie wózków czy przenoszenie mebli ogrodowych. Dlatego coraz większe zainteresowanie wzbudza niski próg.
Jakie są różnice między niskim progiem a bezprogowym przejściem?
- Niski próg wystaje ponad posadzkę o około 2 cm. Dla porównania, standardowy próg ma wysokość 5-7 cm. Zatem obniżenie progu do 2 cm znacząco poprawia bezpieczeństwo.
- Drzwi bezprogowe posiadają próg ukryty w posadzce, co czyni je najwygodniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem.
Przy wyborze systemów bezprogowych należy zwrócić szczególną uwagę na jakość konstrukcji, aby drzwi były energooszczędne, ciepłe i zapewniały odpowiednią izolację akustyczną. Najlepiej korzystać z usług renomowanych producentów stolarki otworowej, takich jak AdamS.
źródło i zdjęcie: AdamS