Nie ma czegoś takiego jak uniwersalny system projektowania oświetlenia, jednak jest kilka zasad, które mogą Ci pomóc w jego odpowiednim rozmieszczeniu. Przy projektowaniu oświetlenia zwróć uwagę na kształt i wielkość pomieszczenia, na rozmieszczenie światła naturalnego i na korelację pomieszczeń między sobą. Kiedy będziesz już miał w głowie rozkład mebli w pomieszczeniach zacznij od wytyczenia stref.
W dużym, otwartym salonie może znajdować się: jadalnia, aneks kuchenny, strefa wypoczynku przed TV, miejsce do wspólnego spędzania. To daje nam kilka różnych miejsc do oświetlenia. Określ, czy będziesz włączał wszystkie światła w jednym miejscu, czy w kilku i podziel je na grupy. Zawsze zaczynaj od oświetlenia głównego.
W salonie sprawdzą się klasyczne lampy w formie plafoniery. Ich główną przewagą jest wysokość - nie zajmują powierzchni i nie przytłaczają wnętrza w przeciwieństwie do lamp wiszących. Są też w tej chwili dyskretne i eleganckie, nie przypominając swoich surowych pierwowzorów rodem z lat 90’. Na uwagę zasługuje Kanlux RIFA LED.
Materiałowy klosz w połączeniu z oryginalnymi, ale stonowanymi kolorami, będzie nie tylko funkcjonalną lampą, ale również ozdobą. Możesz zdecydować się na lampy wiszące, jednak te polecamy przy wysokich wnętrzach. Zobacz drewnianą Kanlux JASMIN, czy popularne, "betonowe" klosze takie jak Kanlux ETISSA lub Kanlux OGIVA.
Po oświetleniu głównym wybierz oświetlenie uzupełniające
Lampy ścienne to element, bez którego trudno wyobrazić sobie nowoczesne wnętrze. Eleganckie białe kinkiety z kolekcji Kanlux SEMPRA, w opcji 1, 2, 3 lub 4 źródła światła, sprawdzą się w przedpokoju, garderobie lub przy dowolnych półkach i wnękach. Można je montować na suficie, ale również na ścianie, w pionie i poziomie.
To szczególne przydatne przy niskich wnętrzach, gdzie oprawa sufitowa optycznie obciąża pomieszczenie. Możesz również zdecydować się na nowoczesne Kanlux TONIL LED II - to skromny w formie kinkiet ze zintegrowanym źródłem światła. Jego elastyczne, gumowe ramię umożliwia skierowanie oświetlenia w pożądanym kierunku, a jednocześnie sami możemy ułożyć je w pożądany kształt.
Lampy podłogowe i stołowe będą dodatkowym źródłem światła, które przyczyni się do zmiany każdego pomieszczenia w miejsce do odpoczynku. Lampki stołowe mają dodatkowy atut -– można je przestawiać. Model Kanlux RAIBO jest uniwersalny. Dzięki funkcji ruchomego klosza, można skierować strumień światła tam, gdzie jest to aktualnie potrzebne.
Jeśli wystrój mieszkania jest nowoczesny, warta uwagi jest również lampa Kanlux LARATA E27. Wykonana ze stali i oryginalna w wyglądzie obudowa to strzał w dziesiątkę. Na końcu zaplanuj oświetlenie akcentowe (lampy przypodłogowe, taśmy LED). Dyskretne lampy Kanlux ERINUS LED świecą do 30 tysięcy godzin, a dzięki bardzo cienkiej oprawie są praktycznie niezauważalne.
Podświetlisz nimi schody, oświetlisz podłogę, ale także możesz umieścić je we wnękach które chcesz dyskretnie podkreślić. Taśmy LEDowe obecnie możesz zastosować w pomieszczeniach, które są już gotowe, nie musisz specjalnie prowadzić instalacji elektrycznej.
Wystarczy zastosować gotowe zestawy które podłączysz do kontaktu jak na przykład Kanlux LED COB SET. Taki zestaw składa się z trzech elementów: taśmy LED COB o długości 3 m, zasilacza i włącznika z funkcją ściemnia. Jedynym ograniczeniem jest odległość od gniazdka.
Nie zapomnij też o oświetleniu funkcyjnym jak lampy biurkowe czy oświetlenie nad blatami roboczymi
Takie oświetlenie również zasługuje na uwagę, a przeważnie dobieramy je "na szybko", co przy lampach nad blatami kuchennymi może nie do końca się sprawdzić z powodu potrzeby podłączenia do instalacji. Możesz zdecydować się na lampy liniowe, lub podszafkowe. Tu wszystko zależy od Twoich potrzeb i dopasowania do wnętrza.
Podszafkowe lampy Kanlux ZEPO to typ oświetlenia przeznaczony do montażu pod szafki m.in. nad kuchennym blatem. Dostępne są w popularnych kolorach: czarnym, białym i srebrnym (chrom), co pozwala je dopasować do każdego niemal typu wnętrza. Idealnie sprawdzą się szczególnie w sytuacji kiedy nad blatem mamy płytką szafkę lub otwartą półkę.
Zostają jeszcze lampki biurkowe. Wybierając lampkę na biurko warto poszukać takiej, która będzie miała zmienną barwę światła jak i jego natężenie. Takie funkcje ma na przykład Kanlux PREDA LED, która też wyróżnia się swobodną regulacją ramienia dzięki czemu, dopasujesz ułożenie lampy do swoich indywidualnych potrzeb.
Odrębnym zagadnieniem jest oświetlenie łazienki. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na klasę szczelności. Powinna być wysoka (minimum to IP44), ponieważ zapobiega to wnikaniu wody i kurzu do wnętrza lampy. Aby zachować spójność z wystrojem, na główne światło wybierz downlighty lub oczka w kolorze sufitu. Dają dużo światła i są mało widoczne.
W łazience istotna będzie też lampa nad lustrem, przydatna np. do porannego makijażu. Model Kanlux ASTEN LED IP44 ma już wbudowane źródła światła oparte na diodach LED SMD. Mogą one świecić nawet do 25 tysięcy godzin. Ich prosta, liniowa obudowa sprawdzi się szczegól- nie przy kwadratowych i prostokątnych lustrach.
Planowanie oświetlenia nie jest sprawą, którą załatwimy w kilka minut. Warto poświęcić czas i przygotować się do niego dość dobrze, aby uniknąć kucia w nowych wnętrzach lub wymiany oświetlenia po dwóch tygodniach. Pamiętaj, że wszystkie parametry, o których wspominamy, znajdziesz na opakowaniu.
Wyposażeni w powyższą wiedzę będziemy mogli skupić się już tylko na wyborze designu lampy i dopasowaniu jej do wnętrza, no a potem, pozostanie nam cieszyć się spokojem i odpoczywać w dobrze zaplanowanych wnętrzach.
źródło i zdjęcia: Kanlux