Jaką papę najłatwiej położyć na deskowanie z płyt OSB?

Od wielu lat na podłożach drewnianych są układane albo papy tradycyjne, albo cienkie papy termozgrzewalne. Papy te przybija się gwoździami  papowymi do drewnianego podłoża, a często i klei na lepik na zimno (papy tradycyjne) lub zgrzewa (papy termozgrzewalne). Ich montaż bywa kłopotliwy, ponieważ często połać dachowa jest nachylona pod znacznym kątem i podklejanie czy zgrzewanie papy jest bardzo pracochłonne.

Jaką papę najłatwiej położyć na deskowanie z płyt OSB?
Izolacja - Jarocin Papy asfaltowe
Dane kontaktowe:
62 747 04 00
Poznańska 24 63-200 Jarocin

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Samoprzylepna papa podkładowa MAXIBIT

Aby wyeliminować te niedogodności warto skorzystać z nowoczesnej papy  MAXIBIT.. Papa samoprzylepna MAXIBIT wyróżnia się tym, że do jej układania nie potrzeba ani lepiku, ani palnika. Papę przykleja się do podłoża jak plaster.

Na spodniej stronie papy znajduje się specjalna, gruba folia silikonowa. Tę folię zdejmuje się podczas przyklejania i papa może samoczynnie przykleić się do podłoża. W ten sposób łatwo i szybko wykonuje się izolację z papy samoprzylepnej.

Rolka samoprzylepnej papy podkładowej MAXBIT. fot. Izolacja-Jarocin
Rolka samoprzylepnej papy podkładowej MAXBIT. fot. Izolacja-Jarocin

Papa samoprzylepna MAXIBIT jest wykonana na osnowie z wkładki technicznej, która powleczona jest specjalną masą asfaltową o wysokiej kleistości, gwarantującą samoczynne przyklejanie do podłoża.

Papę można przyklejać do każdego rodzaju podłoża budowlanego, które jest mocne, suche, oczyszczone z luźnych cząstek. Podłoża pylące powinny być uprzednio zagruntowane roztworem asfaltowym, np. JARLEP G lub JARLEP GM.

Sposób układania papy samoprzylepnej MAXIBIT

Prace przygotowawcze przebiegają jak w przypadku innych pap - rolkę papy rozwija się, przymierza i przycina. Następnie z jednej strony zwija się rolkę do połowy długości, nacina folię ze spodniej strony i powoli, sukcesywnie odkleja tę folię jednocześnie rozwijając rolkę i przyklejając papę do podłoża. Podobnie  zwijamy pas papy z drugiej strony i rozwijając odklejamy folię ze spodniej strony i przyklejamy papę.

Przy układaniu papy na podłożu drewnianym wymagane jest, aby papa była dodatkowo przybita gwoździami papowymi. Pomaga to  zapobiec odrywaniu jej przez silne wiatry. Po przyklejeniu pasa z papy samoprzylepnej wskazane jest dokładne dociśnięcie całego pasa za pomocą wałka dekarskiego. 

W ten sposób spod papy zostają usunięte pęcherze powietrza, a wałkowanie pozwala na mocniejsze i równomierne przyklejenie papy do podłoża.

Gdy papa jest układana w chłodne dni, wskazane jest, aby po jej przyklejeniu dodatkowo wziąć palnik (taki od układania pap termozgrzewalnych) i od góry lekko podgrzać papę. To lekkie podniesienie temperatury papy pozwala masie asfaltowej jeszcze mocniej przykleić się do podłoża.

Na podkładową papę samoprzylepną  MAXIBIT można bezpośrednio przygrzewać palnikiem dekarskim papę termozgrzewalną wierzchniego krycia.

Źródło i zdjęcia:  Izolacja-Jarocin. Na zdjęciu głównym: przyklejanie samoprzylepnej papy podkładowej MAXIBIT do płyt OSB.