Temperatura spalin w kotłach klasy 5
W kotłach starszego typu temperatura spalin była znacznie wyższa niż w obecnie stosowanych kotłach klasy 5 i wynosiła od 230 do nawet 350°C. Taka temperatura jest bezpieczna dla komina, zapewniając mu pracę w trybie suchym (wilgoć nie ma możliwości wykropienia się na ściankach) a także generując silny ciąg kominowy.
Warto przy tym zaznaczyć, że w niegdyś stosowanych urządzeniach grzewczych proces spalania nie był dokładnie kontrolowany, co wpływało negatywnie na sprawność pracy kotła. Ideą kotłów 5 klasy jest to, aby były jak najbardziej ekonomiczne i przyjazna dla środowiska, a zatem by optymalnie wykorzystywały ciepło zawarte w paliwie.
Wiąże się to z obniżeniem temperatury spalin do poziomu 100-110°C. Chodzi o to, aby ciepło nie uciekało na zewnątrz, a efektywnie ogrzewało pomieszczenia. Nie pozostaje to jednak bez wpływu na komin - para wodna się wykrapla, powodując korozję, a ciąg kominowy jest znacznie słabszy, niż w przypadku spalin o wyższej temperaturze.
Charakterystyka spalin w kotłach klasy 5. ulega zmianie, na co wpływ mają zastosowane rozwiązania, takie jak modulacja wydajności pracy, precyzyjne sterowanie procesem spalania czy znaczny odzysk ciepła ze spalin. Z tego powodu w przypadku kotłów klasy 5 zwykle nie wystarczą tradycyjne kominy ceglane czy ceramiczne pozostałe po kotle niższej klasy.
Co więcej, komin za duży lub za mały dla nowego kotła może powodować zwiększenie emisji zanieczyszczeń, a komin wykonany z materiału nieodpowiedniego do nowych warunków pracy może szybko ulec uszkodzeniu. Dlatego też w określonym przypadkach może być konieczna wymiana komina na taki, który może współpracować z kotłem 5 klasy. Nie zawsze jednak jest to niezbędne.
Kominy Jeremias - na 5 z plusem
Kominy Jeremias posiadają efektywną izolację termiczną z wełny skalnej. Aby nie dochodziło do powstawania mostków cieplnych, na połączeniach wykonywane są specjalne zamki, a izolację łączy się na zakładkę. Co istotne, wewnątrz izolacji kominów nie ma żadnych stalowych usztywnień. Natomiast pomiędzy rdzeniem a płaszczem izolacji znajduje się ciągła warstwa wełny, uniemożliwiająca kondensację pary wodnej.
Systemy kominowe Jeremias produkowane są w różnych grubościach blachy służącej do wykonania rdzenia. Jeśli komin będzie pracować w trudnych warunkach i bardzo możliwe jest skraplanie się wilgoci, warto postawić na grubszą stal, ponieważ wykonany z niej będzie pracował dłużej. W przypadku paliw stałych, proponowane grubości stali wynoszą: 0,6 mm, 0,8 mm oraz 1,0 mm. Oczywiście rdzenie systemów przeznaczonych do paliw stałych wykonywane są zawsze ze stali kwasoodpornej.
Poza temperaturą oraz wysokością komina za prawidłowy odbiór spalin odpowiada również stopień chropowatości wewnętrznych ścianek przewody kominowego. Systemy kominowe Jeremias posiadają gładkie spawy, co zmniejsza opory przepływu spalin. Jest to możliwe dzięki temu, że producent do wykonania kominów wykorzystuje automaty spawalnicze. Tym samym uzyskiwana jest gwarancja, że praca kotła będzie stale wydajna.
źródło i zdjęcie: Jeremias