Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Elterm Strzelec - najprostsze ogrzewanie prądem

W każdej instalacji grzewczej warto mieć rezerwowe źródło ciepła, choćby na wypadek awarii tego podstawowego, albo jego niedostatecznej wydolności w czasie większych mrozów. A jeśli będzie ono w stanie działać zupełnie bezobsługowo, to stanie się doskonałym uzupełnieniem centralnego ogrzewania z kotłem na węgiel. Wszystkie te warunki doskonale spełnia dogrzewacz wody Strzelec.

Elterm Strzelec - najprostsze ogrzewanie prądem
Elterm Elektryczne kotły wodne
www.elterm.pl
Elterm Elektryczne kotły wodne
Dane kontaktowe:
56 686 93 05
Przemysłowa 5, 86-200 Chełmno

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Strzelec to urządzenie o bardzo prostej budowie, a dzięki temu bardzo łatwe do zainstalowania zarówno w nowych jak i już działających systemach centralnego ogrzewania, bezobsługowe i niedrogie. Służy dogrzewaniu wody, co znaczy, że niejako uzupełnia się z podstawowym źródłem ciepła w postaci kotła lub pompy ciepła.

Gdy pompa ciepła nie wystarcza

Szczególnie użytkownicy pomp ciepła typu powietrze/woda wiedzą, że przy utrzymujących się dłużej dużych mrozach mogą one być niewydolne. Po prostu mają wówczas wyjątkowo trudne zadanie – wyciągnąć ciepło z lodowatego powietrza zewnętrznego i to w możliwie jak największej ilości, bo przecież właśnie wtedy szczególnie go potrzebujemy.

Niestety właśnie wtedy zarówno sprawność, jak i moc tych pomp bardzo spada i zwyczajnie nie są w stanie w pełni pokryć zapotrzebowania domu na ciepło. Wtedy bardzo prostym i skutecznym rozwiązaniem jest dodanie Strzelca do instalacji pomiędzy pompą, a grzejnikami lub podłogówką. Podnosi on temperaturę wody opuszczającej pompę (w tych warunkach zbyt niską) i umożliwia zasilanie grzejników lub podłogówki cieplejszą, dzięki czemu ich moc rośnie i do pomieszczeń trafia więcej ciepła.

W ten sposób moce Strzelca i pompy się sumują. oczywiście, kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze i sama pompa jest wystarczająco wydolna, Strzelec po prostu nie pracuje i w ogóle nie zużywa prądu. Co bardzo ważne, takie szeregowe włączenie Strzelca do instalacji jest banalnie proste,   nie trzeba dokonywać praktycznie żadnych zmian w instalacji.

Bezobsługowe uzupełnienie kotła na węgiel

Wszyscy ci, którzy używają kotłów na paliwa stałe - węgiel, drewno lub pelety - wiedzą, że wymagają one obsługi i nadzoru. na co dzień nie musi to być problem, szczególnie jeżeli jest to kocioł z podajnikiem. Ale co jeżeli zechcemy wyjechać na tydzień lub dwa na ferie zimowe? Po pierwsze jednak nie do końca bezpiecznie jest zostawiać taki kocioł na dłużej zupełnie bez nadzoru.

Po drugie pojemność zasobnika opału jest ograniczona i może po prostu nie wystarczyć na czas dłuższego wyjazdu. Po trzecie wreszcie, nawet drobna awaria może wyłączyć taki kocioł - wystarczy kamyk, który zablokuje podajnik. Dlatego bez porównania bezpieczniejsze i pewniejsze jest w takiej sytuacji użycie elektrycznego dogrzewacza Strzelec.

Tu nie ma przecież ognia, jest tylko zanurzona cały czas w wodzie elektryczna grzałka z termostatem. Ponadto nie ma żadnych skomplikowanych, np. ruchomych elementów, które mogłyby się zaciąć, czy w inny sposób zepsuć. Warto przy tym dodać, że moc Strzelca, która w zależności od wersji wynosi od 2 do 6 kW, w takim układzie może być znacznie niższa od mocy kotła. Przecież w czasie naszej nieobecności nie musimy utrzymywać we wnętrzach aż +20°C.

Najprostsze ogrzewanie prądem z paneli PV

Użycie Strzelca to też najprostszy sposób na wykorzystanie prądu wytworzonego w naszych panelach fotowoltaicznych do ogrzewania budynku. Włączając go do instalacji centralnego ogrzewania nie musimy rozbudowywać jej o nowe elektryczne grzejniki, elektryczną podłogówkę itp. Po prostu woda podgrzewana przez Strzelca zasila grzejniki lub podłogówkę, które już mamy.

Dodanie Strzelca nie sprawi raczej problemów w żadnej instalacji, bo może on pracować zarówno w układach zamkniętych jak i otwartych (z zamkniętym lub otwartym naczyniem wzbiorczym), nisko- lub wysokotemperaturowych.

Oczywiście, w środku zimy ilość prądu produkowanego przez panele PV najpewniej nie będzie wystarczająca, żeby wykorzystując go w pełni ogrzać dom. Ale już wiosna i jesienią, w tzw. okresach przejściowych dogrzewacz c.o. Strzelec w połączeniu z fotowoltaiką poradzi sobie znakomicie.

Rezerwa na wszelki wypadek

Strzelec może też w każdej instalacji grzewczej posłużyć jako rezerwowe źródło ciepła, na wypadek awarii tego podstawowego. A w naszym klimacie po prostu warto taką rezerwę mieć. Efekt będzie podobny do tego, jak gdybyśmy rozbudowali instalacje o elektryczny kocioł grzewczy, ale Strzelec to rozwiązanie tańsze i prostsze. Kocioł będzie zaś lepszy jeśli potrzebujemy wyższej mocy lub bardzo zaawansowanych opcji sterowania, np. za pośrednictwem smartfona.

źródło i zdjęcia: Elterm