Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Wianki okolicznościowe i inne ozdoby do dekoracji drzwi. Przewodnik kreatywnego dekorowania

Każde wejście do domu, biura czy sklepu to swoista wizytówka, która może opowiadać o charakterze miejsca, sezonie czy imprezie okolicznościowej. Dekoracje drzwi to jeden z najprostszych, a zarazem najbardziej efektownych sposobów na pokazanie, że za drzwiami toczy się życie zintegrowane ze zmianami pór roku, czy wydarzeniami, w centrum których znajdują się lokatorzy. Do najpopularniejszych dekoracji od lat należą, oczywiście, okolicznościowe wianki.

Wianki okolicznościowe i inne ozdoby do dekoracji drzwi. Przewodnik kreatywnego dekorowania
Porta KMI Poland Drzwi wewnątrzlokalowe i wejściowe, drzwi techniczne, naświetla, ościeżnice
www.porta.com.pl
Porta KMI Poland Drzwi wewnątrzlokalowe i wejściowe, drzwi techniczne, naświetla, ościeżnice
Dane kontaktowe:
58 677 81 00
Szkolna 54, 84-239 Bolszewo

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czy w dzisiejszych czasach dekoruje się drzwi wiankami?
  • Jak ozdobić drzwi wejściowe na specjalne okazje?
  • Jak ozdobić drzwi przed weselem?
  • Zdobienie drzwi wiankiem to tradycja czy kicz?

Wianki - uniwersalna dekoracja na każdą okazję

Wianki są jednym z najbardziej klasycznych elementów dekoracji drzwi. Pierwotnie były one symbolem szczęścia i pomyślności. Obecnie, ze względu na swoją uniwersalność, są stosowane na różne okazje.

Wianki świąteczne wieszane są w czasie, w którym dekoracje nabierają szczególnego znaczenia. Wianek bożonarodzeniowy, przeważnie wykonany z gałązek jodły, świerku czy sosny, ozdobiony czerwonymi kokardami, szyszkami i kuleczkami, to nieodłączny element świątecznego wystroju.

Wianek wielkanocny zwykle jest pełen kolorów i wiosennych motywów. Może to być dekoracja wykonana z gałązek wierzby ozdobionych pisankami, kwiatami, wstążkami czy malowanymi jajkami.

Również zmieniające się pory roku są doskonałą okazją do wprowadzenia nowych akcentów do wystroju drzwi. Wianki jesiennie mogą być pełne liści, szyszek, udekorowane małymi dyniami czy jabłkami. Z kolei zimowe wianki mogą składać się z gałązek iglastych, kolorowych bombek czy mieniących się światełek.

Wianki na specjalne okazje

Wianki mogą także służyć do zaznaczenia specjalnych okazji, takich jak urodziny, rocznice, czy przyjęcia. Mogą one zawierać elementy związane z tematem wydarzenia, na przykład balony, konfetti, gałązki, girlandy, sznury świateł lub nawet zdjęcia.

Inne ozdoby drzwiowe

Oprócz wianków, istnieje wiele innych sposobów na dekorowanie drzwi. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, stylu wnętrza oraz okazji.

Zmieniające się pory roku dają nam niekończące się możliwości dekoracyjne. Zaczynając od wiosennych motywów kwiatowych, przez letnie motywy morskie, jesienną paletę kolorów liści, aż do zimowych ozdób, takich jak gwiazdki czy śnieżynki.

Jeżeli lokatorzy planują imprezę tematyczną, drzwi mogą stać się jej wizytówką, elementem rozpoznawalnym przez gości. Można zatem zastosować dekoracje związane z motywem przewodnim imprezy, na przykład balony i serpentyny na urodzinach, czy serca na walentynki.

Bardzo popularne są także halloweenowe wystroje drzwi. Zawisają na nich wtedy zwykle kościotrupy, nietoperze, postacie wampirów i inne atrybuty tego „strasznego” święta.

Dekoracje drzwiowe nie muszą być tylko wizualne. Mogą one również przekazywać wiadomości. Kreatywne tablice, na których można pisać kredą, są idealnym miejscem na powitanie gości, zapisanie menu, czy umieszczenie motywacyjnego cytatu.

Jak ozdobić drzwi przed weselem?

W Polsce, zwłaszcza na wsiach, często tuż przed weselem domy przyszłych małżonków dekorowane są w tonacjach bieli i błękitu lub srebra i złota. Naokoło drzwi zawieszane są balony, kwiaty i wstążki. Ślubnego uroku i elegancji może dodać wianek z pięknych, świeżych kwiatów - róż, peonii, goździków czy lilii. Dekorację może stanowić także minimalistyczny wianek z liści i gałązek. To doskonała opcja dla tych, którzy szukają dekoracji bardziej naturalnej lub rustykalnej.

Innym popularnym sposobem na dekorowanie drzwi na wesele są girlandy i zawieszki. Mogą one zawierać nazwiska nowożeńców, datę ślubu, cytaty o miłości lub proste ozdoby, takie jak serca, gołębie czy kwiaty.

Wykorzystanie draperii lub zasłon to doskonały sposób na dodanie klasy i elegancji wejściu do budynku. Można użyć tkanin w kolorach odpowiadających motywowi weselnemu, jak biała koronka, pastelowe jedwabie lub ciemniejsze welury dla bardziej wyrazistego efektu.

Jeżeli wesele ma określony temat, drzwi mogą być udekorowane w sposób, który do niego pasuje. Na przykład, na weselu w stylu morskim, drzwi można udekorować siecią rybacką, muszlami i sznurkiem z koralikami, natomiast na weselu w stylu vintage, można wykorzystać staroświeckie obrazy, lustra czy ramy do zdjęć.

Między gustowną ozdobą a kiczem

Zdobiąc drzwi warto zachować pewien umiar. Oczywiście okres świąteczny poprzedzający Boże Narodzenie lubi przepych, od niego jednak jest już niewielki krok w stronę kiczu. Less ismore - jak brzmi znane powiedzenie. Czasem lepiej zastosować subtelną ozdobę, niż zakryć drzwi - zwłaszcza dobre jakościowo i eleganckie - nadmiarem bibelotów.

Niektóre drzwi same w sobie są ozdobą. Mogą posiadać tłoczenia, szybę czy szprosy. Ich dominantą może być uchwyt do otwierania lub wzór, który tworzy pasy, kratkę czy jodełkę. Decydując się na ozdobę takich drzwi należy dopasować jej estetykę, do stylu skrzydła.

 

Autor: Damian Żabicki

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcia: Porta KMI Poland