Dlaczego budynki się nagrzewają?
Już od dłuższego czasu wiele dyskutuje się o kwestiach związanych z efektywnością energetyczną budynków. Ma to związek z rosnącymi kosztami energii elektrycznej i globalnym problemem, jakim jest ocieplanie klimatu.
Pojęcie efektywności energetycznej oznacza stopień przygotowania budynku do zapewnienia komfortu jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem przy jednoczesnym, możliwie najniższym zużyciu energii przez ten budynek.
W 2023 roku w Polsce zaczęła obowiązywać nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków w Prawie budowlanym, która ma na celu poprawę efektywności energetycznej oraz przygotowanie do zmian związanych z unijną rewizją dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. W praktyce zapowiada to duże zmiany.
Nadmierne nagrzanie budynku znacznie zmniejsza komfort termiczny przebywających w nim osób, niezależnie od tego, czy mowa o prywatnym domu, czy też obiekcie komercyjnym. Świadomość społeczeństwa dotycząca metod radzenia sobie z nagrzewaniem się pomieszczeń jest jednak wciąż zbyt mała.
Wielu ludzi zdaje sobie sprawę z konieczności poszukiwania ekologicznych sposobów, które umożliwiają redukcję zużycia energii i kosztów ogrzewania w zimie, zapominając jednocześnie, że także latem trzeba podejmować odpowiednie działania.
Ochrona przed nadmiarem ciepła jest równie ważna, co ochrona przed jego utratą. Dlatego warto sięgać po zrównoważone i ekologiczne metody pozwalające na zabezpieczenie wnętrz przed nagrzewaniem, które zdecydowanie pomogą zredukować stosowanie niezwykle popularnej, lecz nieekonomicznej i nieekologicznej klimatyzacji. Poszukiwanie przyjaznych środowisku alternatyw stanowi niezwykle ważną część nowoczesnego budownictwa zrównoważonego.
Jak ochłodzić wnętrza budynków?
O walce z nadmiernym nagrzewaniem wnętrz warto pomyśleć już na etapie projektowania budynku. Odpowiednio wcześniej zaplanowane działania pozwolą na właściwe wykorzystanie dostępnych na rynku rozwiązań, a w przyszłości zapewnią oszczędności.
W miastach praktyczną opcją okazuje się wykonywanie nasadzeń blisko obiektów. Roślinność obniża temperaturę powietrza i rzuca przyjemny cień, a dodatkowo redukuje poziom zanieczyszczenia powietrza. Z kolei przemyślane usytuowanie obiektu względem stron świata pozwoli określić, która jego część będzie najbardziej wystawiona na działanie promieni słonecznych.
Trzeba przy tym pamiętać, że nie ma tu rozwiązań idealnych. Ekspozycja danego pomieszczenia na południe może być korzystna w zimie, natomiast w lecie narazi je na nagrzewanie i odwrotnie - ekspozycja północna uchroni przed nagrzaniem, lecz wnętrze będzie mniej doświetlone.
Powszechnie wykorzystywanym rozwiązaniem, zarówno w domach prywatnych, jak i w obiektach komercyjnych, jest stosowanie osłon okiennych, które mają zacienić pomieszczenie. Mogą to być rolety i żaluzje wewnętrzne oraz zewnętrzne, markizy, a także plisy zaciemniające.
Niektóre z nich, takie jak rolety z powłoką refleksyjną, są w stanie zabezpieczyć wnętrze przed nagrzaniem w dużym stopniu i odbić znaczną część promieni słonecznych. Warto jednak pamiętać, że również to rozwiązanie nie jest doskonałe i nie zapewni pełnego komfortu termicznego.
Mało skuteczne i ekologiczne są „domowe” metody radzenia sobie z gorącem, takie jak stosowanie wentylatora czy oczyszczacza powietrza, które nadmiernie obciążają sieć energetyczną. Efekty ich użytkowania nie będą więc zadowalające w dłuższej perspektywie. W większości przypadków i tak konieczne okaże się wdrożenie rozwiązań, umożliwiających poradzenie sobie z problemem na szerszą skalę.
Powszechnie stosowane metody walki z nadmiarem ciepła nie są pozbawione wad. Lepiej jest wspomóc je, stosując rozwiązania na lata, które będą jednocześnie przyjazne środowisku. Jednym z nich jest zastosowanie szyb przeciwsłonecznych, które skutecznie zabezpieczą wnętrza przed nadmiernym nagrzaniem, ale zapewnią też komfort termiczny zimą.
Szyby przeciwsłoneczne - komfort termiczny podczas każdej pory roku
Zachowanie komfortu termicznego we wnętrzu, przy jednoczesnym zadbaniu o ekologię jest możliwe, a szyby przeciwsłoneczne są tego najlepszym przykładem. Na wstępie trzeba jednak obalić pewien mit, który mówi o tym, że tego rodzaju przeszklenie powoduje zaciemnienie wnętrza. Wszystko zależy od dwóch współczynników - promieniowania słonecznego i przepuszczalności światła, gdyż to właśnie one determinują działanie szyb przeciwsłonecznych.
Stopień całkowitej przepuszczalności energii słonecznej dla danego przeszklenia określa współczynnik „g”. Jego wartość informuje nas, jaka część energii promieniowania słonecznego padającego na szybę zostaje przepuszczona do wnętrza pomieszczenia i czy latem pomieszczenie będzie się mocno nagrzewać.
Natomiast parametr przepuszczalności światła „Lt” opisuje stosunek ilości światła słonecznego docierającego do szyby zespolonej do ilości światła, która zostaje przez nią przepuszczona. Im wyższy procent przepuszczanego światła, tym jaśniej będzie w pomieszczeniu.
Szkło przeciwsłoneczne charakteryzuje się więc wysoką przepuszczalnością światła i niską przenikalnością energii słonecznej, a dodatkowo również znakomitą izolacyjnością cieplną. Wartości te różnią się w zależności od grubości wybranej szyby i innych parametrów, dlatego nie każde szkło będzie dawało te same efekty.
Wyjątkowe właściwości przeciwsłoneczne szkła Pilkington Suncool™
Szkło Pilkington Suncool™ pokryte jest cienką, transparentną powłoką, która nadaje mu doskonałe parametry techniczne. W zależności od wariantu produktu, przepuszczalność światła może wynosić nawet ponad 70%, a najniższa całkowita przepuszczalność energii słonecznej - 16%.
Wyjątkowe właściwości przeciwsłoneczne szkła Pilkington Suncool™ znacznie obniżają zapotrzebowanie na klimatyzację, natomiast współczynnik przenikania ciepła może wynosić nawet 0,5 W/m2K w standardowej szybie zespolonej. To doskonałe rozwiązanie dla obiektów, w których szczególną rolę odgrywa komfort użytkowników i zdecydowanie bardziej opłacalne niż korzystanie wyłącznie z klimatyzacji. Warto mieć świadomość, że jej użytkowanie w miesiącach letnich powoduje zużycie większej ilości energii niż ogrzewanie budynku w zimie.
Mnogość dostępnych wariantów szkła Pilkington Suncool™ sprawia, że jest to rozwiązanie optymalne dla obiektów o różnym przeznaczeniu. Dodatkowo, dużą zaletę szyb przeciwsłonecznych stanowi fakt, iż znajdują one zastosowanie nie tylko podczas najgorętszych miesięcy. - Powłoka wysokoselektywna, zastosowana na szkle Pilkington Suncool™ sprawdza się także w chłodniejsze dni. Odbija ona promieniowanie długofalowe do wnętrza pomieszczenia, dzięki czemu zatrzymuje ciepło emitowane z grzejników i innych źródeł.
- Trzeba zaznaczyć, że Pilkington Suncool™ to szkło niskoemisyjne, które redukuje straty cieplne, bez zauważalnego zmniejszenia poziomu przepuszczalności naturalnego światła dziennego. Połączenie niskoemisyjności z ochroną przed słońcem umożliwia zachowanie komfortu termicznego przez cały rok. – podkreśla Szymon Piróg, Kierownik biura doradztwa technicznego w Pilkington Polska.
Zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej ekologicznego, zrównoważonego budownictwa.
W dzisiejszych czasach priorytetem powinno być zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej ekologicznego, zrównoważonego budownictwa. Konieczne jest w tym przypadku nie tylko poszukiwanie rozwiązań umożliwiających redukcję strat ciepła, ale także tych, które zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu pomieszczeń. Jednocześnie należy pamiętać o wyborze metod przyjaznych środowisku, zachowujących wysoką skuteczność przez cały okres użytkowania.
Szyby przeciwsłoneczne to przykład rozwiązania, które radzi sobie z problemem przegrzanych wnętrz, redukuje nakłady na popularne sposoby chłodzenia, a przy tym nie wymaga podłączenia do źródła prądu, ani skomplikowanych instrukcji eksploatacji i czyszczenia, charakterystycznych dla tradycyjnych metod.
źródło i zdjęcia: NSG Group