Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Wyłazy dachowe - jaki model wybrać?

Celem montażu wyłazów dachowych jest umożliwienie wyjścia na dach. Dostęp do dachu jest konieczny w przypadku potrzeby dokonania jego oględzin lub napraw, montażu anten czy wykonania prac kominiarskich. Zdarza się, że wejście na dach jest dla domowników jedyną drogą ewakuacji z budynku. Jaki wyłaz dachowy zamontować?

Wyłazy dachowe - jaki model wybrać?
Okpol Okna dachowe
www.okpol.pl
Okpol Okna dachowe
Dane kontaktowe:
77 404 66 60, 77 411 57 34
Topolowa 24, 49-318 Skarbmierz-Osiedle

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Rodzaje wyłazów dachowych

Wyłazy dachowe zwykle montowane są w pomieszczeniach nieużytkowych. Drewniany dwuszybowy wyłaz dachowy WVB+V6 firmy Okpol może być stosowany w pomieszczeniach nieogrzewanych.

Zintegrowany jest z kołnierzem paroprzepuszczalnym. Producent wyposażył go w ogranicznik otwierania skrzydła i uchwyt blokujący skrzydło w 3 pozycjach.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie uniwersalnych zawiasów, które umożliwiają zmianę kierunku otwierania. Ten model wyłazu może być otwierany na bok, na prawą lub lewą stronę. Posiada także listwę kominiarską, czyli metalową osłonę zabezpieczającą dolną część ościeżnicy przed uszkodzeniem.

Podobne cechy posiada wyłaz dachowy drewniany WVD 47×73 cm. To również wyłaz dwuszybowy, który można zamontować w pomieszczeniach nieogrzewanych. Posiada bardzo podobne wyposażenie, jak model WVB+ V6, a zatem ogranicznik otwierania skrzydła, uniwersalne zawiasy pozwalające na zmianę kierunku otwierania, uchwyt blokujący skrzydło w 3 pozycjach i możliwość otwierania na boki.

Profil modelu WVR PVC V6 wykonany został z PVC i jest zintegrowany z kołnierzem EPDM. Ten wyłaz odporny jest na działanie czynników atmosferycznych i wody, a do tego nie wymaga konserwacji.

Niewątpliwą zaletą wyłazu WVR PVC V6 jest szybki montaż, możliwy dzięki zastosowaniu kołnierza RESET wykonanego z EPDM oraz fabrycznie zamontowanych kątowników.

Wyłazy WVR PVC V6 można montować w zespoleniach, bez konieczności zakupu specjalnego kołnierza, co znacznie ogranicza koszt wykonania połączenia kombi.

Model WVM + o rozmiarze 47×57 cm umożliwia swobodne, wygodne wyjście na dach oraz doświetlenie i przewietrzenie pomieszczeń. Otwierany jest do góry. Dedykowany jest do dachów o kącie nachylenia 15-65°.

Wyłaz dachowy z kołnierzem EPDM VERSA RESET. fot. OKPOL

Ten model wyposażony został w dwuszybowy pakiet o grubości zespolenia 14 mm. Profil jego ościeżnicy wykonany został z drewna sosnowego, natomiast profil skrzydła - z aluminium.

Wyłaz posiada zintegrowany, uniwersalny kołnierz uszczelniający z taśmy dekarskiej EPDM podklejonej butylem oraz dwa kołnierze - kołnierz umożliwiający szybkie i trwałe łączenie z profilowanymi pokryciami dachowymi do 9 cm wysokości profilu oraz kołnierz paroprzepuszczalny AKP.

Dodatkowo model WVM wyposażony został w listwę kominiarską, wspornik dachówki, ogranicznik otwierania skrzydła oraz uchwyt blokujący skrzydło w 3 pozycjach. Na popularność tego modelu wpływa także modny kolor oblachowania - RAL 7016.

Ile zamontować wyłazów na dach?

Tę kwestię reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Zgodnie z przepisem § 308, w budynkach o dwóch lub więcej kondygnacjach nadziemnych należy zapewnić wyjście na dach co najmniej z jednej klatki schodowej.

W budynkach wysokich i wysokościowych wyjścia na dach powinny być możliwe z każdej klatki schodowej.

Co zamiast wyłazu dachowego?

Alternatywnym rozwiązaniem dla wyłazów dachowych są okna dachowe pełniące funkcję wyłazów. Zresztą, sam wyłaz również może - w drugą stronę - pełnić rolę okna dachowego.

Dodatkowo do poruszania się po dachu niezbędne mogą być stopnie kominiarskie. Ich montaż jest konieczny, jeśli spadek dachu jest większy niż 25%, a także wtedy, gdy dach został pokryty materiałem łamliwym. Stopnie kominiarskie mogą być uzupełnione o ławy kominiarskie. Taki zestaw dobrze jest połączyć z profesjonalnym wyłazem dachowym.

Czy warto montować wyłaz dachowy?

Nawet jeśli przepisy nie obligują właściciela budynku do montażu wyłazu dachowego, posiadanie takiego rozwiązania jest bardzo korzystne.

Wyłaz dachowy może być przydatny w przypadku konieczności wejścia na dach w celu konserwacji, naprawy lub montażu urządzeń technicznych. Może również stanowić wyjście bezpieczeństwa w sytuacjach awaryjnych, umożliwiając ewakuację z budynku przez dach.

Autor: Damian Żabicki

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcia: Okpol