PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Uzdatnianie wody

Tabletki Solne CIECH AQUA PRO

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Zmiękczanie wody oznacza nie tylko większy komfort korzystania z niej - bez brzydkich zacieków w łazience i kamienia w czajniku. Zmniejszamy też zużycie chemicznych środków czyszczących oraz ryzyko awarii urządzeń AGD, kotłów i podgrzewaczy C.W.U.

Twarda woda zmniejsza skuteczność działania środków do mycia, zmywania i prania. Taka woda pozostawia również charakterystyczny, białawy lub brunatny osad na kabinach prysznicowych, kranach, w wannach itd. Kamień wytrąca się szczególnie intensywnie przy podgrzewaniu wody. Najczęściej zauważamy to w czajnikach, ale ten sam problem dotyczy również pralek, zmywarek, ekspresów do kawy, instalacji do podgrzewania wody (C.W.U.) oraz kotłów.

To wszystko powoduje szereg niedogodności, dlatego coraz większą popularnością cieszą się urządzenia do zmiękczania wody. To instalacje, które są samodzielne lub stanowią część wielofunkcyjnych stacji do uzdatniania wody. Różnią się wielkością, wydajnością, szczegółami konstrukcyjnymi. Jednak wszystkie mają wspólną cechę - żeby działały, należy uzupełniać w nich zapas soli w tabletkach oraz regularnie przeprowadzać cykl płukania i regenerację złoża żywicy jonowymiennej.

Bez soli nie ma zmiękczania

Za nadmierną twardość wody odpowiada przede wszystkim zbyt duża ilość wapnia (Ca) i magnezu (Mg). Występują one w postaci jonów i w pewnej ilości są nawet niezbędne. Ale jak się ich pozbyć, gdy występują w nadmiarze?

Służą do tego zmiękczacze wody. Zasada ich działania jest praktycznie identyczna, a przede wszystkim bardzo prosta. Surowa i twarda woda przepływa przez złoże tzw. żywicy jonowymiennej, która umożliwia wymianę zawartych w wodzie jonów wapnia oraz magnezu na jony sodu. Oczywiście, żeby ten proces zachodził, żywica musi zawierać nagromadzony ich odpowiedni nadmiar. To właśnie źródłem tych jonów są tabletki solne. Bez nich nawet najlepszy zmiękczacz wody nie będzie w stanie poprawnie działać, ponieważ w żywicy nie będzie wystarczającej ilości jonów sodu, które zastępują jony wapnia i magnezu.

Jakość ma znaczenie

Tabletki solne powinny składać się z czystego chlorku sodu (NaCl). Chodzi o to, aby do stacji zmiękczającej nie trafiły żadne substancje zmieniające smak, zapach, ani zanieczyszczenia stałe lub chemiczne, które mogą być szkodliwe dla urządzenia zmiękczającego oraz instalacji wodociągowej. Te warunki spełniają Tabletki Solne CIECH AQUA PRO o gwarantowanej czystości na poziomie co najmniej 99,9%.

Dzięki temu są wolne od jakichkolwiek substancji będących źródłem obcego zapachu lub barwy. Ich specyficzny, cylindryczny i lekko wypukły (soczewkowaty) kształt utrudnia sklejanie się tabletek ze sobą. Producent, grupa CIECH, jest największym wytwórcą soli warzonej w Polsce. Jednak jego zasięg jest globalny, ponieważ dostarcza produkty na rynki innych krajów Europy i całego świata.

Co ważne, zmiękczoną wodę można bez obaw pić, używać do potraw itd. Poza wyeliminowaniem nadmiernej twardości, jej skład praktycznie się nie zmienia. Jedyną nową substancją jest bowiem sód. Jednak nawet wypijając dziennie 3 litry takiej wody, przyjmujemy go tylko w minimalnej ilości, czyli ok. 0,5 g.

Tabletki Solne CIECH AQUA PRO - opakowanie 25 kg
Tabletki Solne CIECH AQUA PRO - opakowanie 25 kg

Niezbędna regeneracja

Jak często należy dosypywać tabletki solne CIECH AQUA PRO oraz przeprowadzać płukanie i regenerację złoża? To kwestia indywidualna, ponieważ zmiękczanie wody jest procesem chemicznym, na który wpływ ma pierwotny stopień twardości wody, jej ilość przepuszczona przez urządzenie oraz pożądany stopień zmiękczenia. Warto pamiętać, że ten ostatni parametr również można regulować w taki sposób, aby woda była miękka, lecz nie pozbawiona całkowicie obecności wapnia i magnezu.


https://www.ciechsol.com/