Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Doskonała regulacja w modernizowanej instalacji - 4 wskazówki

Siłownik obrotowy jest niezbędnym elementem armatury każdej instalacji, w której zamontowano zawór obrotowy. Pełni on ważną funkcję na przykład w instalacji na paliwo stałe, w której odpowiada za odpowiednią pozycję zawieradła zaworu mieszającego, a także odpowiednią wartość temperatury wody powrotnej do kotła na pellet czy węgiel. Istnieją też inne rozwiązania.

Doskonała regulacja w modernizowanej instalacji - 4 wskazówki
ESBE Hydronic Systems Zawory mieszające, zawory termostatyczne i siłowniki
esbe.eu
ESBE Hydronic Systems Zawory mieszające, zawory termostatyczne i siłowniki
Dane kontaktowe:
61 851 07 28
Garbary 56, 61-758 Poznań

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Decydując się na wymianę kotła i modernizację instalacji na paliwo stałe, warto wiedzieć o kilku podstawowych zasadach związanych z wyborem i doborem siłownika obrotowego, który – razem z zaworem obrotowym - stanowi alternatywę dla zaworu temperaturowego. Zasady te są również przydatne w sytuacji, gdy w instalacji montuje się drugi rodzaj odbiorników (na przykład „podłogówkę”).

Wymiana armatury instalacyjnej na powrocie

Jeżeli powrót w instalacji na paliwo stałe jest zabezpieczony przez stary zawór obrotowy (np. 3-drogowy zawór serii 3 MG lub 3G) z siłownikiem, warto rozważyć całkowitą wymianę armatury na nową. Podejmując decyzję o modernizacji instalacji, powinno zdecydować się zatem na wymianę wszystkich możliwych komponentów, które będą lepiej pracować w nowej instalacji.

Przykład starych zaworów obrotowych serii 3Mg i 3G
Przykład starych zaworów obrotowych serii 3Mg i 3G

Podstawowe, uniwersalne zasady doboru siłownika to:

  • Dopasowanie siłownika do rozmiaru DN i typu zaworu, z którym będzie on współpracował, sugerując się minimalnym, wymaganym momentem obrotowym (zawór mieszający albo przełączający);
  • Wybór odpowiedniego zasilania (24V lub 230V);
  • Ustalenie czasu obrotu (od szybszych wymagań dla przełączania lub CWU do dłuższych czasów dla funkcji mieszania).

Na przykład, wymagany czas obrotu dla obiegu grzejnikowego wynosi od 60 do 120 sekund.

Wymagany czas obrotu siłownika obrotowego w zależności od rodzaju instalacji
Wymagany czas obrotu siłownika obrotowego w zależności od rodzaju instalacji

Sterownik ze zintegrowanym siłownikiem

Doskonałą regulację w modernizowanej instalacji zapewnia również sterownik ze zintegrowanym siłownikiem. Może on być wyposażony w różne czujniki (na przykład temperatury zewnętrznej), pracować w sposób stałotemperaturowy lub posiadać inne funkcje.

Zawsze pozostaje też możliwość wyboru rozwiązania bez siłownika - zaworu temperaturowego lub grupy pompowej z termostatycznym zaworem mieszającym.

Grupa pompowa serii GST200 z termostatycznym zaworem mieszającym

Dedykowanym rozwiązaniem dla instalacji na paliwo stałe jest wyposażona w odpowiednio dopasowaną izolację grupa pompowa serii GST200 z termostatycznym zaworem mieszającym. Wykorzystanie zaworu temperaturowego, który działa bez siłownika, pozwala zabezpieczyć temperaturę wody powrotnej do kotła. Zasady doboru grupy pompowej do instalacji opierają się m.in. na:

  • mocy danego układu,
  • parametrze ΔT układu,
  • wartości Kvs (m3/h), która jest obliczona w oparciu o moc i na podstawie ΔT układu.
Grupa pompowa serii GST200
Grupa pompowa serii GST200

W przyszłości - montaż ekologicznego źródła ciepła

Modernizacja to również dobra okazja, by rozważyć montaż ekologicznego źródła ciepła (np. pompy ciepła, kolektorów słonecznych). W instalacjach z dwoma źródłami ciepła również można stosować zawory przełączające (np. zawory obrotowe z siłownikami) lub odpowiednio dobrane grupy pompowe.

źródło i zdjęcia: ESBE Hydronic Systems, zdjęcie główne: TERWAT.