Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak dobrze ocieplić poddasze?

Odpowiednie ocieplenie poddasza jest kluczowe dla zapewnienia komfortu mieszkańcom domu oraz minimalizacji kosztów związanych z ogrzewaniem. Duża ilość ciepła może uciekać przez dach, co może prowadzić do znacznie wyższych rachunków za energię. Warto więc zadbać o to, aby poddasze było skutecznie ocieplone. W tym poradniku przedstawimy Ci kroki, jakie należy podjąć, aby wybrać odpowiednie materiały i narzędzia oraz wykonanie prac w odpowiedniej kolejności, minimalizując ryzyko popełnienia błędów.

Jak dobrze ocieplić poddasze?
BLACHOTRAPEZ Sp. z o.o. Pokrycia dachowe i elewacyjne
www.blachotrapez.eu
BLACHOTRAPEZ Sp. z o.o. Pokrycia dachowe i elewacyjne
Dane kontaktowe:
infolinia +48 18 26 85 200
Kilińskiego 49a, 34-700 Rabka-Zdrój

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Materiały do ocieplenia poddasza

Zanim dowiesz się, jak ocieplić poddasze, powinieneś zwrócić uwagę na zakup odpowiedniego materiału. Powinien on szczelnie wypełnić przestrzenie między więźbą dachową, a jego poszczególne elementy muszą do siebie dobrze przylegać, by nie powstawały mostki termiczne, przez które mogłoby uciekać ciepło.

Jak najlepiej ocieplić poddasze? Najczęściej używanym do tego celu materiałem jest wełna mineralna, która może mieć formę ciężkich płyt albo lżejszej maty w rolkach. Dostępna jest ona w wersji szklanej lub skalnej – za najbardziej wydajną termicznie uznaje się tę pierwszą, której współczynnik przewodzenia ciepła może wynosić nawet 0,030 W/(mK). Rozwiązanie to zapewnia także świetną izolację akustyczną oraz nie wymaga zatrudniania fachowców. Do atutów wełny mineralnej zaliczamy także stosunkowo niską cenę.

Co z pozostałymi materiałami? Dużo rzadziej do ocieplania poddasza stosuje się styropian, który ze względu na niską elastyczność trudno jest wbudować w trudniej dostępne przestrzenie i na skosach. Alternatywą może być pianka poliuretanowa o budowie otwartokomórkowej, która doskonale wypełnia każdy fragment poddasza. Niestety, do jej zastosowania niezbędne są odpowiedni sprzęt oraz wsparcie fachowca – samodzielne wykonanie takiego ocieplenia wymaga także specjalistycznej wiedzy i w związku z tym może okazać się niemożliwe.

Narzędzia do ocieplenia poddasza

Zanim dowiesz się, jak prawidłowo ocieplić poddasze, powinieneś zgromadzić odpowiednie narzędzia, bez których przeprowadzenie prac będzie niemożliwe. Mowa tu przede wszystkim o:

  • poziomicy do wykonania niezbędnych pomiarów (najlepiej ze wskaźnikiem laserowym);
  • zszywaczu tapicerskim (ręcznym lub elektrycznym);
  • szlifierce kątowej do przecinania stalowych elementów;
  • wiertarko-wkrętarce do montażu wkrętów;
  • długiej łacie, która pozwoli skutecznie kontrolować płaszczyznę utworzoną przez profile stelaża;
  • nożu do wełny oraz nożyczkach, które pozwolą na precyzyjne wycinanie otworów.

Jeżeli decydujesz się na skorzystanie z wełny mineralnej, pamiętaj również o odpowiednim ubiorze. Jest to materiał, który może łatwo podrażnić szyję, pachwiny i oczy, dlatego warto zadbać o skuteczną ochronę – najlepiej w postaci stroju roboczego jednorazowego użytku, okularów na oczy i maseczki na twarz.

Analiza stanu dachu

Aby proces ocieplenia przebiegał bezproblemowo, należy dokładnie sprawdzić stan dachu pod kątem uszkodzeń. Wszelkie defekty trzeba zawczasu usunąć, ponieważ mogą one nie tylko utrudnić prace, ale również sprawić, że po ich zakończeniu poddasze nie będzie w pełni funkcjonalne.

Sprawdź przede wszystkim:

  • czy konstrukcja dachu nie jest popękana albo ugięta;
  • czy pokrycie dachowe jest w stu procentach szczelne;
  • czy na drewnianych elementach nie występują ślady grzybów, pleśni lub szkodliwej działalności owadów;
  • czy ułożenie wełny albo innego materiału izolacyjnego nie spowoduje nadmiernego obniżenia poddasza.

Po przeprowadzeniu kontroli możliwe będzie rozpoczęcie prac. Od czego zacząć i jak ocieplić poddasze użytkowe?

Przygotowanie wentylacji poddasza

Jak poprawnie ocieplić poddasze? Pierwszym krokiem powinno być stworzenie systemu wentylacji bezpośrednio nad termoizolacją. Będzie to możliwe dzięki wykonaniu wlotów w okapie i wylotów w pokryciu dachowym (albo kalenicy). Bardzo dobrym rozwiązaniem mogą również okazać się wentylacyjne dachówki – zwłaszcza wtedy, gdy niezbędne jest zrobienie dodatkowych wlotów i wylotów powietrza (np. gdy ciągłość szczelin przerywają okna dachowe bądź kominy).

Co w sytuacji, gdy na dachu zastosowano pełne deskowanie, blachodachówki lub inny rodzaj pokrycia? Warto wtedy użyć specjalnych gąsiorów wentylacyjnych i wykonać pod nimi szczeliny w deskowaniu. Jeżeli natomiast poddasze jest wysokie, możliwe jest utworzenie stryszka wentylacyjnego.

Ocieplenie poddasza

Po wykonaniu wentylacji można przejść do sedna, czyli ocieplenia poddasza. Proces ten wymaga przejścia przez kilka etapów, które – w zależności od rodzaju dachu czy stosowanych materiałów – mogą nieco różnić się od siebie. My podpowiemy, jak ocieplićpoddasze wełną mineralną, ponieważ można to zrobić samodzielnie, bez konieczności zatrudniania fachowców.

Kolejność prac powinna być następująca:

  • ułożenie folii paroprzepuszczalnej;
  • zamocowanie uchwytów do profili;
  • ułożenie wełny mineralnej;
  • montaż stelaża pod płyty gipsowo-kartonowe;
  • montaż folii paroizolacyjnej;
  • montaż płyt gipsowo-kartonowych.

Sprawdź, jak ocieplić poddasze krok po kroku i stworzyć pomieszczenie użytkowe, które będzie służyło Ci niezależnie od pory roku i zewnętrznych temperatur.

Ułożenie folii paroprzepuszczalnej
Przed ułożeniem wełny mineralnej niezbędne jest zamontowanie specjalnej folii paroprzepuszczalnej. Dlaczego to tak istotne? Otóż chroni ona ocieplenie przed uszkodzeniami mechanicznymi i przeciekaniem, a także umożliwia odparowanie wody. Dzięki niej wełna mineralna pozostanie funkcjonalna na przestrzeni wielu lat.

Jak ją zamontować? Wystarczy kilka kroków:

  • rozwiń folię tak, aby wszelkie napisy i oznaczenia znalazły się od strony deskowania (folię należy układać do środka, bo tylko wtedy spełni swoje zadanie);
  • przymocuj folię do listew lub z boku krokwi przy użyciu ocynkowanych zszywek (użyj do tego zszywacza tapicerskiego), pamiętając o odpowiednim odstępie między nimi (około 15 cm);
  • naciągnij folię mocno i równo, by uniknąć powstawania fałd, które mogłyby utrudniać cyrkulację powietrza na poddaszu;
  • każdy kawałek folii układaj na zakładkę (o szerokości około 10 cm), w czym pomogą Ci nadrukowane na niej linie;
  • dokładnie łącz poszczególne kawałki folii, używając specjalistycznej taśmy i upewniając się, że nie znajdują się na niej żadne zanieczyszczenia (np. w postaci kurzu);
  • folię na gładkich powierzchniach mocuj za pomocą taśmy, a w przypadku jakichkolwiek nierówności zastosuj płynny klej.

Pamiętaj! Jeżeli na ścianie nie został wykonany tynk, folię przymocuj specjalną taśmą z siatką zbrojącą (wtopi się ona w tynk, gdy ten zostanie położony w przyszłości).

Mocowanie uchwytów do profili

Jeszcze przed ułożeniem warstwy wełny niezbędne będzie zamocowanie uchwytów montażowych do profili. Polecane są szczególnie uchwyty typu ES, których osadzanie przebiega sprawniej.

Aby praca przebiegła efektywnie, w pierwszej kolejności wyznacz miejsca, w których zamocowane będą uchwyty. Wykorzystaj do tego sznur – rozciągnij go między dwoma skrajnymi krokwiami, a następnie wzdłuż powstałej linii przykręć uchwyty do spodu krokwi. Pamiętaj, by były one odpowiednio wysunięte (pod kątem grubości ocieplenia).

Na uchwyty załóż profil stelaża (umożliwi on utrzymywanie równej płaszczyzny), a do krokwi przykręć kolejne uchwyty. Po zamontowaniu wszystkich elementów możesz bez trudu zdemontować profile i tym samym zyskać dostęp do izolacji.

Ułożenie warstwy wełny

Jak ocieplić poddasze wełną mineralną krok po kroku? W pierwszej kolejności niezbędne jest precyzyjne zmierzenie odległości pomiędzy krokwiami, co pozwoli dopasować ocieplenie. Następnie należy odmierzyć odcinki wełny – w taki sposób, aby były o około 2 cm szersze niż odległości między krokwiami. Dzięki temu nie będzie konieczne stosowanie dodatkowego mocowania.

Po wykonaniu tego zadania możliwe będzie ułożenie wełny mineralnej – w dwóch warstwach.

Pierwsza warstwa wełny. Układaj ją poprzez wciskanie kolejnych elementów między krokwie, pamiętając o tym, by poszczególne elementy dokładnie przylegały do siebie oraz konstrukcji poddasza. Kluczowe jest także pozostawienie szczeliny wentylacyjnej o grubości 3-6 cm. Pamiętaj przy tym, by układana wełna nie wypychała na zewnątrz membrany dachowej i nie powodowała odkształcenia folii paroprzepuszczalnej, ponieważ mogłoby to ograniczyć cyrkulację powietrza.

Druga warstwa wełny. Dzięki niej wyeliminujesz liniowe mostki termiczne. Układaj ją prostopadle do krokwi, nabijając na zamocowane wcześniej uchwyty mocujące profile. W niektórych miejscach (na połączeniach wzdłużnych) niezbędne może okazać się ściskanie wełny, by jej poszczególne elementy tworzyły ciągłość już po przytwierdzeniu profili.

Uwaga! Proces układania wełny mineralnej różni się od wykonywania izolacji z innych materiałów. Jak ocieplić poddasze styropianem? Należy układać go pomiędzy krokwiami i lekko dociskać. Również w tym wypadku trzeba zastosować drugą warstwę styropianu – można do tego celu użyć drewnianych listew, które po prostopadłym przybiciu względem krokwi pozwolą komfortowo układać kolejne płaty materiału.

Zaplanowanie instalacji elektrycznej

Wiesz już, jak ocieplić wełną poddasze. To jednak nie koniec. Kiedy ocieplenie jest jeszcze odkryte i nie zastosowałeś folii paroszczelnej, masz możliwość rozprowadzenia niezbędnych przewodów elektrycznych, które należy umieszczać pod stelażem.

Do ich montażu wykorzystaj opaski zaciskowe, pamiętając, by w miejscach, w których będą osadzane gniazdka, wyprowadzić dłuższe odcinki przewodów. Dzięki temu ich montaż w przyszłości przebiegnie bez żadnych problemów.

Zastosowanie folii paroszczelnej

Kolejnym krokiem jest zastosowanie specjalnej folii, dzięki której możliwe będzie zabezpieczenie izolacji przed szkodliwym działaniem pary wodnej. Należy układać ją na zakład – od strony wewnętrznej poddasza, bezpośrednio pod ociepleniem.

Zamocowanie folii paroszczelnej jest możliwe dzięki użyciu taśmy dwustronnie klejącej, którą należy przykleić z jednej strony do folii, a z drugiej do spodu profili stalowych (pamiętaj, by wcześniej przetrzeć je zwilżoną szmatką).

Montaż płyt i szpachlowanie

Po zamontowaniu folii paroszczelnej można przejść do ostatniego etapu ocieplania poddasza. Jest nim oczywiście montaż płyt gipsowo-kartonowych – najlepiej wodoodpornych, które zabezpieczą przed odkształceniami wynikającymi z dużej wilgotności.

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie ustawianie płyt – pionowo i w taki sposób, by łączenia wzdłużne znajdowały się na profilach stelaża. Do ich mocowania najlepsze będą wkręty do blachy, które można wkręcać przy użyciu zwykłej wiertarko-wkrętarki. Zwróć tylko uwagę, by główki wkrętów nie uszkodziły kartonu. Jaka powinna być odległość między poszczególnymi wkrętami? Najlepiej około 15 cm.

Pamiętaj, że między łączonymi płytami gipsowo-kartonowymi powstaną spoiny. Należy wypełnić je masą szpachlową oraz wzmocnić taśmą (papierową albo z włókna szklanego), a następnie zastosować szpachlówkę wygładzającą, którą po stwardnieniu trzeba wyszlifować (najlepiej papierem ściernym).

Wiesz już, jak ocieplić poddasze użytkowe. Wiedza ta pozwoli Ci przeprowadzić wszelkie prace sprawnie i efektywnie. Warto jednak pamiętać, że jest to zadanie wymagające precyzji i sporej ilości czasu. Jeżeli więc nie chcesz ryzykować, skorzystaj z usług specjalistów, którzy zadbają o to, by izolacja została ułożona w odpowiedni sposób.

źródło i zdjęcia: BLACHOTRAPEZ Sp. z o.o.