Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Blacha dachowa

Blacha trapezowa - rodzaje i zastosowanie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Blacha trapezowa cechuje się wytrzymałością, lekkością i sztywnością. Te cechy sprawiły, że zyskała spore grono zwolenników. Mimo, iż najpowszechniejsze wykorzystanie to pokrycie dachu, zastosowań blachy trapezowej jest wiele - elewacja, podsufitka bądź ogrodzenie.

Właściwości blach trapezowych


Swoją nazwę blacha trapezowa zawdzięcza charakterystycznym, symetrycznym przetłoczeniom, które mają przekrój w kształcie trapezu.

Producenci oferują blachy trapezowe, których rdzeń stanowi stal lub aluminium oraz kolejne warstwy powłok (ocynk, alucynk lub powłoki poliestrowe/poliuretanowe).

Dzięki nim materiał jest trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne, zachowując jednocześnie lekkość, która znacznie ułatwia prace montażowe.

Wykończenie metalu różnego rodzaju powłokami podnosi też jego walory estetyczne, ale przede wszystkim zwiększa odporność na oddziaływanie trudnych warunków atmosferycznych, wilgoci, promieniowania UV czy też dodatkowo zabezpiecza przed korozją.

Blacha trapezowa T-8
Blacha trapezowa z powodzeniem może zostać położona na elewacji fot. BLACHOTRAPEZ Sp. z o.o.

Wymienione właściwości blachy trapezowej, w połączeniu z bardzo atrakcyjną ceną sprawiają, że nierzadko deklasuje ona inne materiały, tym bardziej, że dostępne na rynku różne wysokości profilu (od 8 do 200 mm) pozwalają na dobór adekwatnego rozwiązania w przeróżnych zastosowaniach.

Trwałość ocynkowanej blachy trapezowej szacuje się na przynajmniej 25 lat. W przypadku blach pokrytych powłokami poliuretanowymi/poliestrowymi, okres ten może być nawet dwukrotnie dłuższy.

To jednak nie koniec zalet - warto pamiętać, że trwałe, wytrzymałe mechanicznie, niekorodujące blachy trapezowe są również relatywnie tanie, przy czym finalna cena zależy oczywiście od rodzaju zastosowanych powłok ochronnych czy rdzenia.

Istotny jest też fakt, że z uwagi na swoją lekkość, blachy trapezowe sprawdzą się również w obiektach, w których ze względów konstrukcyjnych odpada możliwość wykorzystania ciężkich okładzin czy pokryć dachowych.

Rodzaje blach trapezowych

Najczęściej spotkać się możemy z podziałem na dwa rodzaje blach trapezowych: elewacyjne oraz dachowe.

Blachy trapezowe elewacyjne (osłonowe) świetnie sprawdzą się w przemyśle, rolnictwie, logistyce i transporcie. 

Zastosowanie gospodarcze jest powszechne, bowiem blacha trapezowa spełnia wymagania co do trwałości, sztywności i lekkości.

Blachy osłonowe to nic innego jako zewnętrzne okładziny przegród ściennych lub dachowych, które mają za zadanie chronić termoizolację przed wpływem szkodliwych warunków atmosferycznych.

Można je wykorzystywać zarówno w przegrodach hal nieocieplonych, jak również ocieplonych.

Blacha trapezowa T-14
Blacha trapezowa to materiał, który ochroni dach przed wilgocią fot. BLACHOTRAPEZ Sp. z o.o.

Blachy trapezowe dachowe (konstrukcyjne) stosowane są jako integralne elementy większych układów, np. dachów.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Ponieważ w takiej roli muszą sprostać dużym wymaganiom, są one bardziej wytrzymałe od blach osłonowych i mogą przenosić obciążenia nawet na dużych rozpiętościach.

Gdzie stosuje się blachy trapezowe konstrukcyjne? Wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża sztywność konstrukcji w połączeniu z niskim kosztem materiału.

W przypadku dachów o dużych rozpiętościach oraz do wykonywania konstrukcji nośnych wykorzystuje się blachy o wyższych profilach, które świetnie sprawdzają się np. przy budowie obiektów przemysłowych, hal produkcyjnych czy magazynów.

Blacha trapezowa T-20+
Blacha trapezowa dachowa T-20+ ma grubość nawet 0,75 mm fot. BLACHOTRAPEZ Sp. z o.o.

Blacha trapezowa jest uniwersalna

Główne zalety blachy trapezowej, zwłaszcza duża wytrzymałość oraz atrakcyjna cena sprawiają, że ma ona szerokie zastosowanie - począwszy od domów jednorodzinnych i obiektów przemysłowych, na halach produkcyjnych i obiektach rolniczych kończąc.

Wykorzystuje się ją np. do montażu dachów, zadaszeń wielowarstwowych czy do montażu ścian.

Z uwagi na dużą sztywność, blacha trapezowa sprawdza się też świetnie jako samonośny materiał konstrukcyjny.

Z kolei duże możliwości w zakresie estetyki sprawiają, że blacha trapezowa zyskuje też na popularności jako wykończenie elewacji budynków.

Blacha trapezowa T-55
Blachą trapezową można pokryć praktycznie każdą powierzchnię fot. BLACHOTRAPEZ Sp. z o.o.

Tak duże możliwości wykorzystania sprawiają, że po materiał ten chętnie sięgają inwestorzy prywatni.

Wbrew pozorom nie tylko z przeznaczeniem na pokrycie dachowe, ale także do budowy pokryć wiatrołapów, wiat, garaży czy nawet do wykonywania ogrodzeń i różnego typu nadbudówek.

Równie szerokie jest zastosowanie blach trapezowych w przemyśle - tu prym wiodą zwłaszcza obiekty magazynowe, centra logistyczne czy budynki produkcyjne.

Wytrzymałość i lekkość tego materiału jest też doceniana w sektorze handlu i usług, gdzie blachy trapezowe służą do budowy różnego rodzaju obiektów handlowych, socjalnych czy usługowych.

źródło i zdjęcia: BLACHOTRAPEZ Sp. z o.o.

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum